Slovenija

Svetovni dan brez tobaka: 'ZA Slovenijo brez tobaka in nikotina 2040'

Ljubljana, 31. 05. 2023 06.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Vsako leto 31. maja obeležujemo svetovni dan brez tobaka, ki letos v Sloveniji poteka pod geslom "ZA Slovenijo brez tobaka in nikotina 2040". S strani Vlade RS potrjena Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030 vključuje dolgoročno vizijo, da bo Slovenija v letu 2040 družba brez tobaka.

V predlogu sprememb Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov se uvajajo zaostritve zakonodaje, katerih cilj je zmanjšanje uporabe tobačnih povezanih izdelkov. Medtem ko se odstotki uporabnikov tobačnih izdelkov za kajenje znižujejo, se višajo odstotki uporabnikov povezanih izdelkov, to je elektronskih cigaret in ogrevanih tobačnih izdelkov, tako med mladostniki kot odraslimi, a med mladostniki izraziteje. 

Elektronske cigarete, ogrevane tobačne izdelke, nikotinske vrečke in brezdimne tobačne izdelke prav tako v višjem odstotku uporabljajo mladostniki in mladi odrasli kot odrasli v starejših starostnih skupinah. Ti izdelki uporabnike izpostavijo zdravju škodljivim snovem in jih zasvojijo, še posebej tvegana pa je uporaba teh izdelkov med mladostniki in mladimi odraslimi.

Elektronska cigareta
Elektronska cigareta FOTO: Shutterstock

"Na ministrstvu za zdravje smo pripravili novelo Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, s katero v slovenski pravni red prenašamo Delegirano direktivo Komisije, ki državam članicam nalaga, da prepovemo prepoved značilnih arom (npr. sadja, začimb, zelišč, alkohola, bombonov, mentola, vanilje ...) in aromatičnih snovi v ogrevanih tobačnih izdelkih. Poleg prepovedi arom v ogrevanih tobačnih izdelkih predlog zakona omejuje privlačne arome (npr. sadne ali sladke) tudi v elektronskih cigaretah z namenom, da bodo ti izdelki manj privlačni za otroke in mladostnike, med katerimi njihova uporaba strmo narašča in je precej višja kot med odraslimi. Zaradi privlačnih arom so elektronske cigarete prijetnejše za uporabo, napačno zaznane kot manj škodljive od klasičnih cigaret ali celo kot neškodljive. Zaščititi želimo zdravje otrok in mladostnikov in vseh drugih uporabnikov, ki vdihavajo škodljive snovi v aerosolu elektronskih cigaret," je povedala Vesna Marinko, Vodja Sektorja za krepitev zdravja in preprečevanje odvisnosti na ministrstvu za zdravje.

Prepoved arom v elektronskih cigaretah so že uvedle Avstrija, Litva, Finska, Estonija, Danska, Madžarska, Nizozemska, Norveška pa v celoti prepoveduje prodajo elektronskih cigaret.

Novejši tobačni in nikotinski izdelki so zdravju škodljivi, še posebej pa je tvegana njihova uporaba med otroki, mladostniki in mladimi odraslimi

Strokovnjakinja Svetovne zdravstvene organizacije dr. Ranti Fayokun je ob nedavnem obisku v Sloveniji predstavila podatke o značilnostih in škodljivosti elektronskih cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov in nikotinskih vrečk. Na voljo je vedno več podatkov o zasvojljivosti elektronskih cigaret, o škodljivih učinkih na zdravje dihal ter srce in ožilje. 

Elektronske cigarete so skupina zelo raznolikih izdelkov, ki se hitro spreminjajo. Vsebujejo številne arome, ki so zelo privlačne za otroke in mladostnike. Nekatere elektronske cigarete naj bi bile brez nikotina, a tudi te pogosto vsebujejo nikotin, kljub navedbam proizvajalcev. 

Vejpanje
Vejpanje FOTO: AP

Uporabnik elektronskih cigaret je izpostavljen številnim zdravju škodljivim kemičnim snovem, tudi rakotvornim. Kolikšna je izpostavljenost tem snovem je odvisno od vrste elektronske cigarete, vrste tekočine in tudi od načina uporabe. Ogrevani tobačni izdelki uporabnika izpostavijo podobnim zdravju škodljivim snovem kot kajenje cigaret. Nikotinske vrečke lahko izpostavijo uporabnika zelo visokim ravnem nikotina.

Uporaba elektronskih cigaret ima takojšnje neposredne učinke na dihala. Prof. dr. Panagiotis Behrakis, specialist pulmolog intenzivist iz Medicinskega centra v Atenah, ki je tudi vodja nacionalne skupine strokovnjakov za nadzor nad tobakom v Grčiji, izredni profesor na Univerzi v Atenah in Harvardu ter predsednik znanstvenega odbora Helenskega društva za boj proti raku, opozarja, da so eksperimentalne raziskave na ljudeh zagotovile jasne dokaze, da ima uporaba elektronske cigarete takojšnje vnetne in mehanske učinke na dihala. Učinki so bili izrazitejši pri osebah z astmo. Pri zdravih prostovoljcih, izpostavljenih aerosolu elektronskih cigaret, pa so v raziskavah prikazali mehanske in dražilne učinke.

"Novi tobačni in nikotinski izdelki vsebujejo nikotin, ki povzroča zasvojenost ter številne toksične in rakotvorne snovi. Arome privabijo predvsem mladostnike. Dosedanje raziskave so pokazale, da so številne arome, ki jih vsebujejo novi izdelki, citotoksične," je dejal.

Nikotin je poznan predvsem kot snov, ki povzroča zasvojenost, vendar to nikakor ni njen edini vpliv na zdravje

"Vpliva tudi na nastanek in razvoj vrste bolezni. Zelo velik je vpliv nikotina na nastanek in razvoj bolezni srca in ožilja ter na umrljivost zaradi tega. Večina uporabnikov nikotinskih izdelkov umre prav zaradi teh bolezni. Nikotin povzroča oženje žilja, motnje srčnega ritma, vpliva na patološke spremembe lipidnega statusa v krvi, pospešuje aterosklerotične spremembe v ožilju, povzroča motnje strjevanja krvi in posledično nastanek strdkov (trombusov). Vse to vodi do nastanka srčnih in možganskih kapi, invalidnosti in smrti. Nikotin pospešuje tudi razvoj malignih obolenj, vpliva na različne bolezni prebavnega trakta, oženje bronhusov in na genito-urinarni sistem (impotenca). Vpliva tudi na endokrini sistem, in sicer spreminjanja nivojev različnih hormonov, kar ima za posledico vpliv na celotni organizem (poviša vrednosti stresnega hormona kortizola, pa tudi adrenalin, noradrenalin itd.). Vpliva tudi na nerojenega otroka, saj oži žilje posteljice in dovod hranil, ter prodira v otroka in moti njegov razvoj," je poudaril dr. Tomaž Čakš, vodja Območne enote NIJZ Ljubljana in koordinator programov opuščanja kajenja na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Tobak
Tobak FOTO: Thinkstock

Kot je še pojasnil, je vpliv nikotina izjemno pomemben tudi na razvoj možganov in mladostnikov. Ne samo, da povzroča hujšo zasvojenost, pri mlajših otrocih prihaja tudi do motenj v psihološkem razvoju, povečane občutljivosti, povečanih možnostih za razvoj psihičnih obolenj in povečanih tveganj za razvoj drugih zasvojenosti.

V Sloveniji sicer v zadnjih letih beležimo zniževanje odstotka kadilcev tobačnih izdelkov med odraslimi in mladostniki. Pred sprejemom novega Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov v letu 2017 so slovenske raziskave okoli dve desetletji dosledno kazale, da pri nas kadi tobačne izdelke približno vsak peti polnoletni prebivalec. Po uveljavitvi ukrepov novega zakona pa jih kadi tobačne izdelke pomembno nižji delež, to je približno vsak četrti. Med mladostniki pa beležimo zniževanje razširjenosti kajenja že od leta 2002 naprej. Kot kažejo preliminarni podatki iz te raziskave, izvedene v letu 2022, je v zadnjih 30 dneh kadil tobačne izdelke približno vsak 16. 13-letnik in vsak šesti 15-letnik in tudi vsak šesti 17-letnik.

Slovenija na poti k družbi brez tobaka

Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030, ki jo je sprejela vlada, vključuje dolgoročno vizijo, da bo Slovenija v letu 2040 družba brez tobaka. To pomeni, da delež prebivalcev, starih 15 let in več, ki bo uporabljal tobačne, povezane izdelke in druge nikotinske izdelke, ki niso registrirani kot nikotinska nadomestna terapija, ne bo presegal pet odstotkov. Prvi korak k doseganju tega ambicioznega cilja je uveljavitev vseh ukrepov Okvirne konvencije Svetovne zdravstvene organizacije o nadzoru nad tobakom in smernic za posamezne člene, kasneje pa različnih inovativnih ukrepov. Med slednje sodi tudi t. i. generacija brez tobaka.

"Z Evropsko državljansko pobudo "Za okolje brez tobaka in prvo evropsko generacijo brez tobaka do leta 2030" želimo nasloviti problematiko ogromne okoljske škode ter prezgodnje smrti in izgubljenih let življenja, za katera je tobak vodilni preprečljivi dejavnik tveganja. Pobuda deluje na ravni Evropske unije. Svoj podpis lahko odda vsak polnoleten državljan na spletni strani Evropske komisije. Za uspeh pobude je treba v enem letu zbrati milijon podpisov v EU in doseči minimalni prag zbranih podpisov v sedmih državah EU. S skupnimi močmi lahko zmanjšamo gospodarsko, zdravstveno in okoljsko breme rabe tobaka tudi v Sloveniji ter doprinesemo k Strategiji za zmanjševanje posledic rabe tobaka: Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030," je povedala Mihaela Lovše, predsednica Slovenske zveze za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo, ki vse spodbuja k podpisu iniciative.

Zasvojeni z nikotinom lahko v Sloveniji najdejo več oblik pomoči. Tako so v okviru zdravstvenih domov tako imenovani Zdravstveno-vzgojni centri in Centri za krepitev zdravja, kjer posebej za to usposobljeni strokovnjaki nudijo brezplačno podporo pri opuščanju zasvojenosti z nikotinom. Ta pomoč se izvaja lahko kot skupinske delavnice ali individualno svetovanje.
V okviru NIJZ deluje tudi brezplačna anonimna telefonska številka 080 2777, na kateri lahko vsakdo pridobi potrebne informacije o opuščanju oziroma se dogovori za pomoč pri opuščanju prek telefona. Telefon deluje vsak dan, tudi med vikendi in prazniki, med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro.

Svetovanje za opuščanje je dostopno tudi na internetu na forumu Med.over.net.


Poleg tega so v lekarnah na voljo različne oblike nikotinskega nadomestnega zdravljenja (registrirane, varne, preizkušene in nadzorovane), ki pomagajo kadilcu k uspešnejši opustitvi kajenja. Na voljo so tako žvečilke, obliži in inhalatorji, o uporabi teh izdelkov vam lahko svetujejo v lekarni. Zdravila na recept lahko predpiše osebni zdravnik.

 

NIJZ priporoča, da kadilci, ki želijo opustiti kajenje, pri tem uporabljajo preizkušene, varne in klinično testirane pripomočke, s strani Agencije za zdravila odobrene nikotinske nadomestke ter zdravila, ki so na voljo v lekarnah ali jih predpiše zdravnik na recept. Različni izdelki z nikotinom, kot so elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki ali nikotinske vrečke, niso pripomočki za opuščanje kajenja.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

DAEMONIUM
31. 05. 2023 08.11
+2
Preoovedali bi celo Vejp a dovolili se naprej cigarete? Kaksna vas to logika vodi in kaksen bi bil rezultat tega se enega svobodnjaskega ukrepa?? In po drugi strani katera bo naslednja pogrutavscina te nove svobode?? Prepoved kmetovanja in vzreje zivine? Se boste cez pet let s tem hvalili? "Slovenija prva drzava ki je prepovedala uzivanje mesa in kmetovanja v EU prehranjevali se bomo le se crvi in kobilicami". Katera svobodnjaska dekadenca sledi potem? Bomo prva drzava v EU ki se bo odpovedala elektriki??? Samo uro elektrike na dan med 19.00 in 20.00 ravno toliko da si slo 🐑 lahko ogledajo dnevnika na obeh komunisticnih TV???