Poslanci so začeli z obravnavno interpelacije o delu in odgovornosti ministrice za zunanje zadeve Tanje Fajon. Ta je pred začetkom seje dejala, da je ob nastopu funkcije zaprisegla, da bo spoštovala ustavo, interpelacija pa da jo je očitno doletela, ker je poskušala vrniti ugled diplomaciji in Sloveniji.

Kot je še dejala Fajonova, današnjo interpelacijo jemlje z vso resnostjo in odgovornostjo. Upa, da bo razprava, za katero je sicer predvidenih nekaj več kot 13 ur, spoštljiva in bodo razpravljavci spoštovali kulturo dialoga.

“Vem, da so vsi ti očitki, točke v interpelaciji popolnoma neutemeljene, mogoče celo absurdne, ampak prav je, da jih lahko pojasnim,” je še dejala Fajonova.

SDS je vložila povod za interpelacijo

Povod za interpelacijo proti zunanji ministrici, ki jo je SDS vložila 22. septembra, je afera z zdaj že nekdanjim veleposlanikom v ZDA Tonetom Kajzerjem, ki ga je vlada odpoklicala septembra. Kajzer, ki je bil imenovan v času vlade Janeza Janše, je nepooblaščeno poslal depešo ministrstva predsedniku SDS Janezu Janši, ta je posnetek zaslona objavil na Twitterju.

Fajonova je danes znova ponovila, da je Kajzer kot najvišji predstavnik Slovenije v tujini, kršil zakon. “S tem je pokazal ne samo, da se ne zaveda svoje odgovornosti, da ne spoštuje države in vloge, ki jo ima in da kot tak ne more uživati niti zaupanja, da ne bo kaj podobnega počel tudi v naprej,” je pojasnila. Zato po njenih besedah “druge poti, kot da ga odpokličemo, pravzaprav ni bilo”.

“Žal mi je, da se to dogaja, ker meče slabo luč na diplomacijo, moja naloga pa je, da jo zaščitim,” je še pred začetkom razprave sklenila vodja slovenske diplomacije.

Poslanci SDS v interpelaciji zunanji ministrici sicer očitajo tudi zlorabo diplomatsko-konzularne mreže zaradi selektivnega zbiranja podpisov volivcev za eno predsedniško kandidatko. Očitajo ji tudi tudi kršitev 17. člena zakona o zunanjih zadevah ter zlorabo javnih institucij, češ da z namero o odpoklicu Kajzerja ni predhodno seznanila predsednika republike Boruta Pahorja.

Za uspeh interpelacije je potrebnih 46 poslanskih glasov, ki jih predlagateljica SDS, ki sicer šteje 27 poslancev, nima zato interpelacija realnih možnosti za uspeh nima.

Fajonovo so sicer v DZ prišli podpret tudi njeni ministrski kolegi v vladi, seje se udeležuje tudi premier Robert Golob.

STA