Izrael je palestinska ozemlja prepredel z naselbinami za Jude. Foto: Reuters
Izrael je palestinska ozemlja prepredel z naselbinami za Jude. Foto: Reuters

O enakih smernicah naj bi v platformi razmišljali tudi glede Vzhodnega Jeruzalema, ki je prav tako pod izraelsko vojaško okupacijo, poročanje izraelske televizije prenaša Al Džazira.

Med vojno leta 1967 so izraelske sile zasedle še preostalih 22 odstotkov Palestine, torej Gazo, Vzhodni Jeruzalem in Zahodni breg, pri čemer je Izrael pregnal še 300.000 Palestincev. Leta 1948 je bilo z ozemlja, na katerem je nastal Izrael, pregnanih že približno 750.000 Palestincev.

Izrael je v zadnjih 55 letih zasedena Vzhodni Jeruzalem in Zahodni breg prepredel z judovskimi naselbinami, katerih namen je popolnoma spremeniti demografsko sliko na tem območju in preprečiti nastanek funkcionalne, celovite in povezane neodvisne palestinske države ob Izraelu.

Kljub več kot polstoletni okupaciji pa države, tudi članice EU-ja, vključno s Slovenijo, in številna mednarodna podjetja poslujejo z izraelskimi naselbinami in podjetji, ki delujejo na okupiranem območju.

Izrael že 55 let izvaja vojaško okupacijo palestinskih ozemelj. Foto: AP
Izrael že 55 let izvaja vojaško okupacijo palestinskih ozemelj. Foto: AP

Booking.com bo zdaj svoje uporabnike opozarjal, da "bi lahko obisk območja spremljalo povečano tveganje za varnost in človekove pravice ali druga tveganja za lokalno skupnost in obiskovalce".

"Določena območja po svetu, ki jih je prizadel konflikt, so lahko bolj tvegana za potnike, zato svojim strankam ponujamo informacije, da se lahko odločijo, in jih spodbujamo, da preverijo uradne smernice njihovih vlad za potovanja," so po poročanju izraelske televizije sporočili v podjetju.

Izraelska vlada se je na odločitev Booking.com že ostro odzvala. Izraelski minister za turizem Joel Razvozov je dejal, da nihče nima pravice za Izraelce določiti, "kaj je in kaj ni ozemlje države Izrael".

Odločitev Booking.com je označil za "iluzorno", dodal je, da podjetje v svoje dejavnosti vključuje "politične razmisleke". Minister je še dejal, da želi zaščititi turistično panogo v "celotni državi Izrael". Zasedena palestinska ozemlja sicer niso del Izraela, ampak zgolj pod njegovo vojaško okupacijo.

Vse več nasprotovanja poslovanju z naselbinami

Vse več podjetij je pod vse večjim pritiskom, da zavzamejo jasno stališče do izraelske okupacije palestinskih ozemelj. Leta 2018 je denimo platforma za kratkoročno oddajanje nepremičnin Airbnb sporočila, da v svojo ponudbo ne bo več vključevala nepremičnin na Zahodnem bregu, a je to odločitev že naslednje leto preklicala.

V naselbinah na Zahodnem bregu, ki so po mednarodnem pravu nezakonite, saj predstavljajo hudo kršitev ženevske konvencije, živi najmanj 400.000 izraelskih Judov, še 200.000 jih živi v nezakonitih naselbinah na območju Vzhodnega Jeruzalema.

Palestinsko in mednarodno gibanje BDS poziva k bojkotu Izraela, sankcijam proti tej državi in umiku vlaganj tam kot obliki pritiska na Izrael, da začne spoštovati mednarodno pravo in pravice Palestincev.