Mikaeli Shiffrin za konec 88. zmaga, Ana Bucik vnovič brez točk

Američanka je bila najhitrejša na zadnjem veleslalomu sezone svetovnega pokala v alpskem smučanju.
Fotografija: Mikaela Shiffrin je vodila že po prvi progi s štartno številko ena. FOTO: Charly Triballeau/AFP

Mikaela Shiffrin je zmagovalka zadnjega veleslaloma na finalu sezone svetovnega pokala v alpskem smučanju, ki ga je gostil Soldeu v Andori. Američanka je sezono končala s karierno 88. zmago. Norvežanka Thea Louise Stjernesund je bila druga (+0,06), Kanadčanka Valerie Grenier tretja (+0,20). Ana Bucik je na zadnjem, 23. mestu, ostala brez točk.

Shiffrinova je vodila že po prvi progi s štartno številko ena. Ameriška šampionka je sezono svetovnega pokala končala s 14 zmagami. To je bila njen sedmi veleslalomski uspeh. Vsega skupaj ima že 21 zmag na veleslalomih, kar je nov ženski rekord. Švicarka Vreni Schneider jih je dosegla 20. Absolutni rekord po številu veleslalomskih zmag (46) drži Šved Ingemar Stenmark.

Lara Gut-Behrami skupno druga

MIkaela Shiffrin je tako postala smučarka z največ zmagami v sezoni 2022/23. Trinajst zmag v sezoni je dosegel Švicar Marco Odermatt. Prvo mesto v veleslalomskem seštevku si je zagotovila predčasno, ob tem, da je sezono danes končala z osvojenim velikim kristalnim globusom za skupno zmago in malim slalomskim globusom.

Ana Bucik se ni uvrstila med najboljšo petnajsterico.FOTO: Lionel Bonaventure/AFP

Odvil se je zanimiv peteroboj za drugo mesto v veleslalomskem seštevku. Po odstopih Slovakinje Petre Vlhove, Italijanke Federice Brignone in Švedinje Sare Hector sta v njem v finalu ostali Marta Bassino in Lara Gut-Behrami.

Italijanka je zapravila drugo mesto po prvi progi in tekmo končala na šestem mestu, Švicarka je bila četrta in sezono končala kot druga v seštevku veleslaloma in v skupni razvrstitvi sezone. Mali kristalni globus pa je osvojila v seštevku superveleslaloma.

Ana zapravila dobro izhodišče

Edina slovenska predstavnica Ana Bucik je v finalu zapravila dobro izhodišče s prve proge. Z velikim zaostankom se ni uvrstila med najboljšo petnajsterico, ki na finalnih tekmah sezone osvoji točke.

Zdelo se mi je, da nisem najbolje štartala. Vmes sem ujela ritem in smučala vedno boljše. V strmini sem v prvem teku pustila nekaj preveč časa, zato sem želela biti malo bolj agresivna. Žal me je tam na enem zavoju malo obrnilo. In potem ta moja klasika, ko se rešujem iz težav, se na žalost malo nagnem noter. Žal, bom rekla, precej ponesrečena druga vožnja tako včeraj kot danes, ampak ne smem pustiti, da to vpliva na moje občutke celotne sezone,« je dejala v izjavi za Radio Slovenija.

»Želela sem se boriti do konca in si nimam kaj za očitati. Vesela sem, da sem prišla do cilja, da sem se skušala boriti, žal je bilo to zagotovo veliko premalo, napaka je bila velika, nove priložnosti bodo naslednje leto,« je dodala.

Novogoričanka je v veleslalomskem seštevku sezono končala na 14. mestu. V soboto je nastopila tudi na slalomu kot osma slalomistka sezone in prav tako ostala brez uvrstitve.