Foto: Reuters
Foto: Reuters

Po pogovorih z indijskim premierjem Narendro Modijem ob začetku dvodnevnega obiska v Indiji je izpostavil željo Nemčije po poglobitvi gospodarskega sodelovanja. Kancler se je odločno zavzel za čimprejšnjo sklenitev sporazuma o prosti trgovini med Evropsko unijo in Indijo, gospodarsko razvijajočo se državo z drugim največjim številom prebivalcev na svetu.

EU in Indija sta se o sporazumu o prosti trgovini pogajala že med letoma 2007 in 2013, ko so pogovori propadli, lani pa sta jih obudila. "Gre za pomembno temo in osebno se bom angažiral," je dejal Sholz na skupni novinarski konfereci.

Za EU bi sklenitev dogovora o prosti trgovini z Indijo ustrezala uresničitvi njene strategije o povečanju dejavnosti v indopacifiški regiji, kjer Bruselj išče poti do dvostranskih dogovorov, hkrati pa bi bila to protiutež naraščajočemu vplivu Kitajske v regiji.

Nemški kancler je pozval tudi k okrepljeni izmenjavi kvalificiranih delavcev in tesnejšemu sodelovanju na področju raziskav in razvoja. Vladi pa sta podpisali sporazum o širitvi sodelovanja v tehnološkem sektorju.

Scholz je na obisku v Indiji z močno gospodarsko delegacijo, pomembna tema pogovorov z Modijem pa je tudi vojna v Ukrajini. Zahodne sile iščejo podporo v nasprotovanju Rusiji. "Vojna zdaj traja že leto dni. Grozljiva vojna je, z veliko uničenja ... To je velika katastrofa," je dejal Scholz. "Svet trpi zaradi agresije, toda naredili bomo vse, kar lahko, da bo svet ostal dober kraj." Ob tem je dejal, da je sodelovanje med Indijo in Nemčijo "zelo, zelo pomembno".

Indija ni obsodila ruske invazije

Na srečanju z Modijem je Scholz obsodil rusko agresivno vojno proti Ukrajini, ki po njegovem mnenju krši načelo, "da se meja ne spreminja s silo, da mednarodnih odnosov ne oblikuje moč, temveč pravo in da revizionizem ne sme biti podlaga za delovanje držav". Modi je dejal, da je Indija pripravljena "prispevati k vsem mirovnim prizadevanjem" in da že od začetka vojne pred letom dni poziva k rešitvi z dialogom in diplomacijo.

V Indiji prav zdaj poteka srečanje skupine G20, na katerem pa Modi išče možnosti za preusmeritev pogovorov z vojne v Ukrajini na druge teme. Indijska vlada ni odkrito kritizirala Moskve zaradi invazije v Ukrajini, je pa pozvala k dialogu in diplomaciji, da bi se vojna končala. Hkrati je Indija močno povečala nakup ruske nafte, Rusija pa je tudi glavni dobavitelj vojaške opreme Indiji.

Modi je na novinarski konferenci dejal, da Indija in Nemčija ostajata zavezani uresničitvi potenciala medsebojnega sodelovanja na področju varnosti in obrambnega sodelovanja.

Scholz naj bi med obiskom tudi pritisnil na indijsko stran, da bo prižgala zeleno luč za nakup šestih nemških podmornic v vrednosti 5,2 milijarde dolarjev.

Številni na jugu na pritožbe Zahoda glede invazije v Ukrajini gledajo kot na hipokrizijo, upoštevaje dolgo zgodovino njihovih vojaških posegov po svetu, poroča Reuters.

Scholz in Modi sta se nazadnje srečala na junijskem srečanju držav G7. Foto: Reuters
Scholz in Modi sta se nazadnje srečala na junijskem srečanju držav G7. Foto: Reuters

Indija, ki ima več kot 1,4 milijarde prebivalcev, je do ruske agresije na Ukrajino zavzela nevtralno stališče in ne podpira zahodnih sankcij proti Rusiji. V četrtek se je tako kot Kitajska vzdržala glasovanja v Generalni skupščini ZN-a o resoluciji, v kateri so pozvali k umiku ruskih sil iz Ukrajine.

Indija ima dobre odnose tako z zahodnimi državami kot Rusijo, od katere je odvisna pri dobavi velikega dela vojaške opreme. Nemčija in druge zahodne države pa Indijo, ki je največja demokracija na svetu, cenijo kot partnerico v Aziji, tudi kot protiutež komunistični Kitajski.