Rezervist Andrej Kotnik je najprej poskrbel za vodilni zadetek Gambijca, nato je hitro zadel še sam. Ko je ljubljanski rezervist Gregor Bajde vlil upanje Bravu, pa je že po nekaj sekundah drugič zabil Lamin Colley in dvomov ni bilo več. FC Koper je nogometni pokalni prvak Slovenije za sezono 2021/22! To je četrti pokalni naslov za Koprčane po letih 2006, 2007 in 2015. Doslej je klub iz slovenske Istre v finalu izgubil le leta 2009.

Kanarčki so v tej sezoni v izvrstnem položaju tudi v državnem prvenstvu, v katerem imajo dva kroga pred koncem dve točki prednosti pred Mariborom, tako da se jim ponuja izredna priložnost za kar dvojno krono v slovenskem nogometu.

Vratar Brava Matija Orbanić je imel vso tekmo več dela kot David Adam pri Kopru. Foto: www.alesfevzer.com

Jalov uvodni pritisk Kopra

Začetek tekme je pripadel Koprčanom, ki so v prvih 20 minutah nekajkrat zagrozili in prišli pred vrata Brava. V 5. minuti je z razdalje prek vrat ustrelil Ivan Borna Jelić Balta, nato je v 9. minuti vratar Ljubljančanov Matija Orbanić pravočasno iztekel iz vrat in tik pred napadalcem Laminom Colleyjem pobral žogo. Ravno Gambijec v konici napada Kopra je v 20. minuti nevarno zapretil, a se je Orbanić izkazal z obrambo. V 25. minuti je prvič zapretil Bravo, ko je po predložku na bližnji vratnici poskušal Mitja Križan, a je bil njegov poskus odbit.

Kopru so podelili nov pokal za zmagovalca pokalnega tekmovanja, ki je nadomestil prejšnjega iz stekla. V Pokalu Slovenije sodelujejo klubi iz sedmih pokrajin. Vsaka pokrajina ima svoj simbol, vse pa imajo še enega, ki jih med seboj povezuje – Nogometno zvezo Slovenije, vseh osem simbolov pa je upodobljenih na novem pokalu za prvaka. Foto: NZS

Bravo zagrozil pred odmorom

V 39. minuti je žogo ukradel Lovren Maružin in po prodoru močno udaril z razdalje, koprski vratar David Adam pa jo je komajda branil, na njegovo srečo pa odbitka ni pobral Martin Kramarič, ki je okleval z vtekanjem pred gol.

Rezervist Kotnik najprej podal, nato še zadel

Tudi v 2. polčasu so prvi streljali Koprčani, po kotu je z glavo streljal Aleksander Rajčević. Zatem se je igra umirila, saj ni bilo zaključnih strelov. Po uri igre je koprski trener Zoran Zeljković v igro namesto Dioga Izate poslal Andreja Kotnika, ki je takoj poživil igro rumeno-modrih. V 70. minuti je iz kota na levi strani podal Karlo Bručić, Kotnik je nato obrnil vso obrambo Brava in vzporedno z gol-črto v sredini kazenskega prostora zaposlil Lamina Colleyja, ki je z diagonalnim dokončal lepo akcijo za vodstvo Kopra z 1:0.

Čez pet minut je branilec Žan Žužek iz zadnje linije poslal predložek v konico, kjer je Andrej Kotnik žogo sprejel in jo nato prefinjeno z lobom poslal prek vratarja Orbanića, Colley pa je zagradil žogo, da je ne bi izbil koprski branilec. Gol so sodniki sprva razveljavili zaradi domnevnega prepovedanega položaja, a po posredovanju VAR-a je bilo potrjeno 2:0 za Koper.

Bajde vlil upanje, ki pa ga je Colley hitro pogasil

Odgovor Dejana Grabića je bil vstop Gregorja Bajdeta, ki je v 83. minuti s strelom z glavo izkoristil predložek Žana Trontlja za znižanje na 1:2. Ali so Ljubljančani po polfinalni drami z Domžalami sposobni uprizoriti še en preobrat?

Ne. Koper je krenil s sredine in v napad, Lamin Colley je preigral vratarja Orbanića in branilce Brava ter še tretjič stresel mrežo rumenih za 3:1. Tekma je bila odločena, četudi so Ljubljančani še imeli nekaj strelov za znižanje in nekaj več negotovosti. Prvi finale za Bravo, ki pa je ostal brez prve klubske lovorike in s tem nastopa v Evropi.

Nekdanja soigralca in pogosta sostanovalca sta se pomerila v pokalnem finalu, slavil pa je Zoran Zeljković (desno), ki lahko osvoji še državni naslov. Foto: www.alesfevzer.com

V Evropo vodi tudi 4. mesto Prve lige

Evropska vstopnica iz pokala se zaradi prvenstvene uspešnosti Kopra zdaj seli v Prvo ligo, kar pomeni, da tudi četrto mesto prinaša nastop v kvalifikacijah za Konferenčno ligo. Trenutno je pred zaključkom 1. SNL na 4. mestu Mura, kar lahko vpliva na zadnja dva kroga prvenstva, kjer prav ob koncu lanski prvaki igrajo z Mariborom.

V tej sezoni so se izbranci Zorana Zeljkovića do finala prebili prek Aluminija, Olimpije in Celja, medtem ko so ljubljanski nogometaši, ki jih vodi Dejan Grabić, izločili Gorico, Muro in Domžale.

Izjavi trenerjev po finalu

Zoran Zeljković, trener Kopra: "Mislim, da smo bili malo boljši. Kot smo pričakovali, se je Bravo organizirano branil in čakal na protinapade. Mi pa smo bili potrpežljivi in zasluženo zmagali. Ne vem, če bo zdaj lažje odigrati še končnico prvenstva, toda vse bomo naredili za to, da osvojimo nov naslov, saj sami odločamo o sebi. Čaka pa nas še težka pot. Radi bi kaj naredili tudi v Evropi in verjemite mi, da bo Koper tudi tam kaj naredil."

Dejan Grabić, trener Brava: "Razočaranje je ogromno, toda Kopru moramo čestitati za zaslužen pokal. Mi smo dali to, kar lahko damo v tem trenutku. Vsaj prvi polčas je bil toliko izenačen, da bi lahko ena naša čista priložnost lahko tekmo naredila drugačno. Ampak zaslužena zmaga Kopra. Ni dileme. Za nas je bil to mejnik, preveč razočaranja ne sme biti, kljub temu, da je zdaj težko. Klub se dviguje iz sezone v sezono, imamo krasno ekipo in krasne navijače, 800 jih je prišlo v Celje, tako da imamo lepo osnovo za naprej."

Pokal Pivovarne Union 2021/22

Finale (M)

KOPER – Bravo 3:1 (0:0)
3200; Colley 70., 84., Kotnik 75.; Bajde 83.

Koper: Adam; Rajčević, Žužek, Novoselec; Bručić, Jelić Balta (89./Guberac), Izata (60./Kotnik), Vešner Tičić (89./Đira); Parris (78./Šušnjara), Osuji (77./Jašaragić), Colley.

Bravo: Orbanić; Trontelj, Milić (78./Sever), Jakšić, Križan; Kavčič, Kirm (46./Kurtović), Nsana; Maružin (71./Bajde), Marjanac (65./Memić), Kramarič.

Sodnik: Slavko Vinčić (Maribor)

Rumeni karton: Milić; Jelić Balta, Adam.

Koper v drugem polčasu do četrtega pokalnega naslova

Prva napadalka Olimpije Ana Milović je v 78. minuti izkoristila najstrožjo kazen, kar je na ljubljanskem finalu pokalni naslov prineslo zeleno-belim nogometašicam. Foto: www.alesfevzer.com

Drugo zaporedno slavje nogometašic Olimpije

Nogometašice Olimpije so zmagovalke slovenskega pokala za sezono 2021/22, potem ko so v finalu v Celju premagale mestne tekmice Ljubljano z 1:0. Strelka edinega gola za Olimpijo, ki je naslov osvojila drugič zapovrstjo, je bila Ana Milović v 78. minuti z bele pike.

Ljubljana se je favorizirani ekipi, ki skupaj s Pomurjem vodi v državnem prvenstvu, odlično upirala. Ljubljančanke so imele celo priložnosti za zmago, a zaradi nespretnega prekrška v svojem kazenskem prostoru na koncu ostala praznih rok. Za ŽNK Olimpijo je to druga pokalna lovorika, z devetimi pokalnimi naslovi je neuspešnejši ženski klub Pomurje iz Beltincev.