Ustanovitev inštituta

Gibanje Svoboda: SDS gradi paralelni visokošolski sistem, ki se bo lahko napajal iz državnega proračuna

S.R./STA
1. 4. 2022, 13.56
Posodobljeno: 1. 4. 2022, 14.10
Deli članek:

Ustanovitev javnega raziskovalnega inštituta Rudolfovo še naprej buri duhove.

Lidija Markelj, arhiv DL
Borut Rončević

Kot je znano, je vlada Janeza Janše ustanovila novi javni raziskovalni zavod (JRZ) Rudolfovo v Novem mestu, katerega idejni vodja je Borut Rončević, direktor direktorata za visoko šolstvo v času druge Janševe vlade, letošnji prejemnik koncesije za študij medijev in novinarstva na Fakulteti za medije, ki jo vodi, ter predsednik nadzornega sveta RTV Slovenija. Do volitev je namreč le še en mesec, zato vlada hiti z ustanavljanjem različnih institucij in deljenjem finančnih bonbončkov ljudem blizu SDS.

Ustanovitvi javnega raziskovalnega inštituta Rudolfovo nasprotujejo tudi v Gibanju Svoboda. Menijo namreč, da to nikakor ni korak naprej k zagovarjanju vrednot univerzalne znanosti v naši državi. "Je pa korak naprej k izgradnji politično motiviranega paralelnega visokošolskega in znanstveno-raziskovalnega sistema SDS, ki se bo lahko napajal iz državnega proračuna," so zapisali v sporočilu za javnost. Strokovna javnost je do te poteze kritična, so zapisali v Gibanju Svoboda, saj naj bi šlo za nerazvojno, nepremišljeno in nesmiselno odločitev, ki ne naslavlja aktualnih družbenih izzivov.

Kot so še zapisali, v ozadju verjetno ni nič drugega kot pridobitev vpliva na oblikovanje visokošolske in raziskovalne politike in zasedanje mest v strateških telesih, kot so rektorska konferenca, svet Nakvis, organi Agencije za raziskovalno dejavnost in svet za visoko šolstvo.

Odzvali so se tudi na dogovore predsednika vlade Janeza Janše s hrvaško stranjo, in sicer, da noben dogovor ne more biti obvezujoč, dokler ga ne potrdi DZ. Hkrati upajo, da ne gredo v smeri spodbijanja arbitražnega sporazuma. "To bi namreč pomenilo izrazito škodovanje slovenskim nacionalnim interesom in zanikanje ljudske volje, izražene na referendumu," so še zapisali.