Andre Iguodala, Draymond Green, Klay Thompson in Stephen Curry so se veselili četrtega naslova. Foto: Reuters

Bojevniki so osvojili sedmi naslov prvaka Lige NBA (1947, 1956, 1975, 2015, 2017, 2018 in 2022). Stephen Curry, ki je nasul 34 točk, je prvič postal najkoristnejši igralec (MVP) finala. Ostrostrelec je zadel šest trojk iz enajstih poskusov, v tretji četrtini je zadel tudi z desetih metrov in vzel sapo razgretim navijačem Celticsov.

34-letni Curry je bil razred zase v finalni seriji. Leta 2015 je bil MVP finala Andre Iguodala, v letih 2017 in 2018 pa Kevin Durant. Tokrat ni bilo nobenega dvoma. Foto: Reuters

Po delnem izidu 21:0 se Celticsi niso več pobrali
Boston je povedel s 14:2, zadnjič je bil v vodstvu tri minute pred koncem prve četrtine, ko je na semaforju pisalo 22:16. Celticsi pet minut niso dosegli niti točke, Bojevniki pa kar 21. Ob odmoru so si priigrali 15 točk naskoka (39:54), v tretji četrtini pa je prednost narasla na 22 točk (50:72).

Žilavi gostitelji so se približali na 78:86 pet minut pred koncem tekme, a Curry je imel vedno pravi odgovor. Trener Steve Kerr mu je namenil štiri minute počitka na začetku zadnje četrtine, nato pa je s 13 točkami v zadnjih sedmih minutah zapečatil usodo Celticsov.

"Zelo sem ponosen na soigralce. V zadnjih treh letih smo preživeli marsikaj. Po porazu v finalu leta 2019 se dvakrat sploh nismo uvrstili v končnico. Na začetku sezone nam nihče ni pripisoval velikih možnosti. Nikoli ne veš, če boš imel še kakšno priložnost za naslov prvaka. Teh trenutkov se ne da opisati. To je treba doživeti," je povedal Curry, ki je v zadnjih sekundah obležal na parketu. Oče Dell, ki je 16 sezon igral v Ligi NBA, si je že pripravil šampionsko cigaro v prvi vrsti za košem.

Draymond Green je odlično igral v obrambi v celotni finalni seriji. Na šesti tekmi se je celo približal trojnemu dvojčku (12 točk, 12 skokov in 8 podaj). Foto: Reuters

Green blizu trojnega dvojčka
Andrew Wiggins, ki je blestel na četrti in peti tekmi, je tokrat zbral 18 točk, Jordan Poole jih je dodal 15. Ključno vlogo je odigral Draymond Green, ki je bil pravi vodja obrambe. To je bila njegova najboljša predstava v finalni seriji, približal se je trojnemu dvojčku z 12 točkami, 12 skoki in 8 podajami. Klay Thompson ni imel strelskega večera (5/20 iz igre, 2/8 za tri), po koncu tekmo pa so ga preplavila čustva, potem ko je prestal dve težki poškodbi in se vrnil 9. januarja po dveh letih in pol odmora po strgani križni vezi v kolenu in strgani ahilovi tetivi.

Rezervisti Celticsov dosegli le pet točk
Jaylen Brown je bil edini razigrani košarkar Bostona (34 točk, 5/11 za tri). Center Al Horford je dodal 19 točk in 14 skokov. Zvezdnik Jayson Tatum je bil zelo slab (13 točk, 6/18 iz igre). Popolnoma izgubljeni so bili rezervisti Celticsov, ki so zmogli le pet točk! Ko so bili v igri Payton Pritchard, Derrick White in Grant Williams, so Bojevniki naredili odločilno razliko.

Curry prvič MVP finala Lige NBA

Gostitelji popustili po sijajnem startu
Celticsi so udarno odprli tekmo. Z delnim izidom 10:0 so po trojkah Browna in Tatuma povedli z 12:2 in že po dveh minutah in pol igre je Steve Kerr vzel minuto odmora. Uspel je umiriti svoje varovance, ki so precej bolje zaigrali v obrambi. Tri minute pred koncem prve četrtine je Tatum povišal na 20:14, potem pa Boston ni dosegel niti točke več. Green, Curry in Poole so končali prvo četrtino z natančnimi meti izza črte. Bojevniki so po 12 minutah prevzeli vodstvo (22:27).

Jaylen Brown je nasul 34 točk, a imel je premalo pomoči soigralcev. Rezervisti Bostona so zmogli le 5 točk. Foto: Reuters

Golden State povedel že za 21 točk
Zalet so prenesli tudi v drugo četrtino. Poole je zadel dve trojki, Wiggins pa je z zabijanjem po protinapadu povišal na 22:37. Trener Bostona Ime Udoka je moral vzeti dve minuti odmora v minuti in 47 sekundah. Brown je uspel znižati na 31:39, vendar so Bojevniki odgovorili z delnim izidom 15:2. Thompson je s trojko povišal na 33:54. Boston se je nato le zbral in znižal na 39:54 do odmora.

Celticsi odlično končali tretjo četrtino
V tretji četrtini se je razigral Curry, potem ko je na peti tekmi v ponedeljek zgrešil vseh devet metov izza črte. V treh minutah je zadel tri izjemne trojke. Sredi tretje četrtine se je odločil za met s klubskega znaka Celticsov, okoli deset metrov od obroča. Navijači Bostona so se lahko le držali za glavo (50:72).

Trener Udoka je vseskozi ponavljal, da je še dovolj časa in njegovi varovanci so se le razigrali. Tretjo četrtino so končali z delnim izidom 16:4. Brownu se je pridružil še junak prve finalne tekme Al Horford in po 36 minutah so Celticsi zaostajali le še s 66:76.

Spočiti Curry potrdil naslov
Ko je Curry v uvodnih štirih minutah zadnje četrtine počival, je dirigentsko palico prevzel Poole. Brown je pet minut in pol pred koncem znižal na 78:86, vendar je takoj odgovoril Wiggins s trojko z desnega kota. Curry je nato švignil mimo Horforda in uspešno zaključil polaganje, s trojko pa je povišal na 81:96 in tri minute pred koncem se je slavje na klopi Bojevnikov že počasi začelo. Minuto pred koncem je Udoka na parket poslal rezerviste.

Trener Steve Kerr je osvojil že deveti naslov. Trikrat je bil najboljši s Chicagom (1996–98), dvakrat s San Antoniom (1999 in 2003), v trenerski karieri pa štirikrat z Bojevniki. Foto: Reuters

Kerr: Na zadnjih treh tekmah smo strnili obrambo in to je bil ključ do uspeha
"Vsak naslov je nekaj posebnega. Četrti je bil najmanj pričakovan, saj smo imeli številne težave v zadnjih treh letih. Zgradili smo novo ekipo, mladi fantje so se ujeli z veterani. Poole, Wiggins, Looney in Payton so naredili velik korak naprej v tej sezoni. Leta 2017 in 2018 smo bili nedotakljivi, saj smo imeli še Kevina Duranta. Ta naslov lahko primerjamo s prvim iz junija 2015," je na novinarski konferenci razmišljal Steve Kerr, ki je osvojil že deveti naslov prvaka. Pet prstanov je zbral v bogati igralski karieri, zdaj pa že četrtega na klopi Bojevnikov.

"Celticsi imajo odlično obrambno ekipo, veliko visokih igralcev in v finalu je bil boj izjemen. Na klopi Golden Stata sem izgubil dve finalni seriji in še predobro se zavedam, kakšen je občutek, ko prideš tako daleč, nato pa obstaneš na zadnji stopnički. Ključna je bila obramba. Boston ima najboljšo, mi pa smo takoj za njimi. Na zadnjih treh tekmah smo strnili obrambo, in to je bil ključ do uspeha," je bil navdušen Kerr, ki je prišel pred sedmo silo z mokrimi lasmi. V garderobi prvakov je prejel prho s penino.

Udoka: V finalu smo odigrali najslabšo serijo v letošnji končnici
"Poraz v finalu nas bo pekel še dolgo časa. Že v igralski karieri sem izgubil finalno serijo. To ni navaden poraz. Vsi igralci so zelo čustveni. Veliko se lahko naučimo iz tega poraza. Golden State je bil stopnjo višje od nas, imamo še nekaj rezerve. Vodili smo v četrti in peti tekmi v zadnji četrtini. Na zadnjih dveh tekmah smo imeli velike težave z igralci s klopi, ki niso ujeli ritma v napadu. V finalu nismo igrali najboljše košarke, proti Milwaukeeju in Miamiju smo bili boljši. Verjetno smo v finalu odigrali najslabšo serijo v letošnji končnici," je povedal 44-letni Udoka, ki je bil leta 2014 pomočnik Gregga Popovicha, ko je San Antonio osvojil naslov.

"Na začetku finala smo naredili malo napak, v zadnjih treh tekmah pa smo izgubili preveč žog. Znova smo izgubili skok, Bojevniki so preveč točk dosegli iz drugih akcij po ujetih žogah. Poznalo se je, da smo dvakrat igrali sedem tekem. Na zadnjih tekmah je nosilcem igre zmanjkalo energije. Mislim, da je naša prihodnost svetla, moramo pa še napredovati, če želimo še stopničko višje. Ne bomo zadovoljni z doseženim. Zelo se še spomnim, kako nas je pekel poraz leta 2013, ko sem bil na klopi San Antonia v vlogi pomočnika. Takrat je Ray Allen zadel tisto znamenito trojko," je še dodal Udoka.

Tudi navijači Lakersov se veselijo naslova Golden Stata
Celticsi so po vodstvu z 2:1 v zmagah izgubili zadnje tri tekme finala. Poraz je zelo grenek, saj so v zadnjih 36 letih osvojili le en naslov, zadnji šampionski prapor so pod strop dvorane dvignili leta 2008. Trenutno so s 17 naslovi na vrhu večne lestvice še vedno izenačeni z večnimi tekmeci LA Lakersi. Magic Johnson, James Worthy, Kareem Abdul-Jabbar in ostali asi Jezernikov iz osemdesetih let so si pošteno oddahnili. V zadnjih dveh tednih so večkrat poudarili, da so veliki navijači Bojevnikov v finalni seriji, zelene barve pač ne prenesejo.

Finale, šesta tekma:
Boston – GOLDEN STATE 2:4
90:103 (22:27, 17:27, 27:22, 24:27)
19.156; Brown 34 (12/23 iz igre, 5/11 za tri), Horford 19 (4/5 za tri) in 14 skokov, Tatum 13 (6/18 iz igre, 1/4 za tri), R. Williams 10, Smart 9 (4/12 iz igre), G. Williams 3, White 2; Curry 34 (12/21 iz igre, 6/11 za tri), 7 skokov in 7 podaj, Wiggins 18 (4/9 za tri), Poole 15, Thompson (5/20 iz igre, 2/8 za tri) in Green (12 skokov in 8 podaj) po 12, Payton in Porter po 6.

27; 27

Izid v zmagah je v krepkem tisku. Igrali so na štiri zmage po sistemu 2-2-1-1-1.

Vsi izidi in MVP-ji finalnih serij od leta 2000 naprej:
1999-00: Los Angeles Lakers – Indiana Pacers 4:2; MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2000-01: Los Angeles Lakers – Philadelphia 76ers 4:1; MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2001-02: Los Angeles Lakers – New Jersey Nets 4:0; MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2002-03: San Antonio Spurs – New Jersey Nets 4:2; MVP: Tim Duncan, San Antonio
2003-04: Detroit Pistons – Los Angeles Lakers 4:1; MVP: Chauncey Billups, Detroit
2004-05: San Antonio Spurs – Detroit Pistons 4:3; MVP: Tim Duncan, San Antonio
2005-06: Miami Heat – Dallas Mavericks 4:2; MVP: Dwyane Wade, Miami
2006-07: San Antonio Spurs – Cleveland Cavaliers 4:0; MVP: Tony Parker, San Antonio
2013-14: San Antonio Spurs – Miami Heat 4:1; MVP: Kawhi Leonard, San Antonio
2014-15: Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers 4:2; MVP: Andre Iguodala, G. State
2015-16: Cleveland Cavaliers – Golden State Warriors 4:3; MVP: LeBron James, Cleveland
2016-17: Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers 4:1; MVP: Kevin Durant, G. State
2018-19: Toronto Raptors – Golden State Warriors 4:2; MVP: Kawhi Leonard, Toronto
2019-20: Los Angeles Lakers – Miami Heat 4:2; MVP: LeBron James, LA Lakers
2020-21: Milwaukee Bucks – Phoenix Suns 4:2; MVP: Giannis Antetokounmpo, Milwaukee
2021-22: Golden State Warriors – Boston Celtics 4:2; MVP: Stephen Curry, G. State