Novice

Testne lutke s prekomerno težo

Ker se populacija v ZDA ubada s čedalje večjo težavo prekomerne teže, so pričeli avtomobilski proizvajalci razmišljati, da se bodo morala tudi vozila prilagoditi spreminjajočim se voznikom. Nenazadnje tudi pri testiranjih, pri katerih bi uporabili testne lutke (crash test dummies) z večjo težo.

Chris O’Connor, predsednik uprave proizvajalca testnih lutk Humanetics, pravi, da je kar 78% večja verjetnost, da bo v prometni nesreči umrl debel človek. Razlog za to naj bi bil v tem, da se povprečen človek zredi toliko, da ne more več normalno sedeti v tipičnem avtomobilskem sedežu, zaradi česar trpi njegova varnost. Zatorej pri omenjenem podjetju že razvijajo testne lutke s prekomerno težo, ki bi pokazale potencialne nevarne situacije v prometnih nesrečah. Zaenkrat so razvili testno lutko, ki je težka 123 kilogramov in simulira človeka z indeksom telesne maščobe 35%.

Skupaj z naraščajočo težo populacije pa veliko tveganje pri prometnih nesrečah predstavljajo tudi čedalje starejši vozniki. Tako se možnost hujših poškodb v prometnih nesrečah poveča za kar 20% pri voznikih, ki so starejši od 50 let ter za kar 40% pri debelejših. Pri podjetju Humanetics zato razvijajo tudi testno lutko, ki bi simulirala starejšega voznika ter naj bi bila na trgu že prihodnje leto.

Medtem pa Joel Stitzel iz univerze Wake Forest opozarja, da se dandanes industrija čedalje bolj poslužuje računalniških modelov, ki podajo bolj natančne podatke od testnih lutk. Resda so tovrstni računalniški modeli na začetku dražji, vendar kasneje bistveno bolj prihranijo na stroških kot testne lutke. Nenazadnje lahko stane posamezna testna lutka kar 500.000 dolarjev.

Avtomobilizem.com (Vir: autoblog.com. Foto: Calspan Corporation, National Highway Traffic Safety Administration)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Kia do leta 2017 z novim hibridom
Pininfarina Sergio v proizvodnjo