Norveško prvenstvo pripadlo Krügerju, Klæbo brez kolajne

Prva štiri mesta na tekmi na 15 km na SP v Planici so osvojili Norvežani, Krüger je za 5,3 sekunde premagal Amundsena. Miha Šimenc kot najboljši Slovenec 38.
Fotografija: Norvežani so si pričakovano razdelili zmagovalni oder. FOTO: Joe Klamar/AFP
Norvežani so si pričakovano razdelili zmagovalni oder. FOTO: Joe Klamar/AFP

Norvežan Simen Hegstad Krüger je zmagovalec posamične 15-kilometrske preizkušnje smučarskih tekačev na svetovnem prvenstvu v Planici. Krüger, ki je bil zlat že v skiatlonu na tem SP, je v prostem slogu za 5,3 sekunde ugnal rojaka Haralda Östberga Amundsena ter za 24,6 sekunde branilca naslova Hansa Christerja Holunda.

Krüger je tako oplemenitil uspeh s prejšnjega SP 2021, ko je bil v tej disciplini srebrn. Tako kot takrat v Oberstdorfu pa so tudi tokrat Norvežani pometli s konkurenco, saj so spet osvojili vsa tri odličja.

Brez tega pa je ostal Johannes Hösflot Klæbo, ki ima v Planici že tri kolajne, od tega dve zlati iz obeh šprinterskih preizkušenj. Tokrat se mu je zmagovalni oder izmuznil za devet desetink sekunde. Norveško premoč je potrdil še Sjur Röthe s šestim mestom, vmes se je uspelo preriniti le petouvrščenemu Švedu Williamu Poromaaju.

Simen Hegstad Krüger je bil najboljši na 15 km. FOTO: Borut Živulović/Reuters

Slovenske barve so zastopali Miha Šimenc, Miha Ličef, Vili Črv in Jošt Mulej. Šimenc je bil tokrat 38. (+2:51,7), Ličef 49. (+3:23,6), Črv 67. (+4:43,0), Mulej pa 73. (+5:24,3).

»Mislim, da mi je šlo precej dobro. Mogoče je bil tihi cilj okoli trideseterice, ampak sem zelo zadovoljen. To je moj najboljši tek na 15 km v prosti tehniki,« je za Televizijo Slovenija povedal Šimenc, ki je sploh prvič v sezoni tekel na tej razdalji.

Tekače na tem SP čakata še štafetna preizkušnja ter kraljevska preizkušnja na 50 kilometrov v klasični tehniki.

Danes bo v Planici še zaključek ekipne tekme nordijskih kombinatorcev, tek 4 x 5 km se bo začel ob 15.10. Ob 17.30 pa bo na vrsti še posamična tekma smučarskih skakalk na veliki skakalnici.