Berlin kljub pritiskom zadržan do pošiljanja tankov v Ukrajino

Pred obletnico ruske invazije se na Zahodu krepijo pozivi h krepitvi dobav orožja Kijevu. Po tem, ko je Francija Ukrajini obljubila pomoč v obliki lahkih tankov, v javnost pa so pricurljale informacije o morebitnih dobavah britanskih tankov, je Nemčija pod pritiskom, naj omogoči pošiljke tankov Leopard 2. V Berlinu do tega ostajajo zadržani.

KIJEV > ZDA in države EU, ki skupaj predstavljajo ključno oporo Kijevu v vojaškem spopadu z ruskimi silami, so doslej praviloma zavračale pozive k pošiljanju bojnih oklepnikov ali tankov zahodne izdelave Ukrajini. Namesto tega so države, ki so še uporabljale ali v skladiščih imele oborožitev sovjetske izdelave, to poslale v Ukrajino, v zameno pa so dobile modernejšo oborožitev.

Pri tem je sodelovala tudi Slovenija, ki je septembra Ukrajini namenila 28 tankov tipa M-55, v zameno pa je decembra od Nemčije prevzela 40 taktičnih tovornih vozil 8x8 proizvajalca Rheinmetall MAN.

Ukrajina je Nemčijo že večkrat zaprosila za tanke, a so v Berlinu vztrajno ponavljali, da se za to ni odločila še nobena zahodna država. Ta argument je nekoliko spodkopal francoski predsednik Emmanuel Macron, ko je ukrajinskemu kolegu Volodimirju Zelenskemu minulo sredo obljubil izvidniška vozila AMX-10 RC oziroma tako imenovane lahke tanke.

Dan pozneje sta se ameriški predsednik Joe Biden in nemški kancler Olaf Scholz po telefonu dogovorila, da bosta njuni državi Ukrajini dobavili močno oborožena bojna vozila bradley oziroma marder. Obe državi nameravata ukrajinske sile tudi usposobiti za njihovo uporabo.

Poljska in Finska, katerih vojski uporabljata tanke Leopard 2, sta izrazili pripravljenost do pošiljanja teh v Ukrajino, a mora Nemčija kot država proizvajalka takšno potezo odobriti.

Sovodja Scholzevih socialdemokratov Lars Klingbeil je v sobotnem televizijskem intervjuju izrazil zadržke pred pošiljanjem leopardov v Ukrajino. Pri tem je posebej izpostavil javno izražena stališča ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki vojno v Ukrajini redno opisuje kot konflikt med Rusijo in celotnim Zahodom.

"V tem oziru je prav, da Američani, Francozi, ampak tudi nemška zvezna vlada, vedno znova pretehtamo našo vpletenost v tej vojni," je še dejal Klingbeil.

Podobno stališče je v ponedeljek ponovil Scholz, ki je poudaril, da Nemčija glede dobav orožja ne bo ravnala lastnoročno. "Karkoli drugega bi bilo neodgovorno v tako nevarni situaciji," je povedal kancler.

V ponedeljek so viri blizu britanskega obrambnega ministrstva za tiskovno agencijo PA potrdili, da potekajo pogovori med vladama v Londonu in Kijevu o dobavi tankov britanske izdelave Challenger 2. Datum morebitnih dobav še ni jasen, bi pa takšna poteza odprla vrata za pošiljke tankov iz evropskih držav in ZDA.

Kot danes poroča bruseljski Politico, je Kijev prosil za tanke tudi v Parizu, a naj bi bila francoska vojska zadržana do pošiljanja svojih leclercov na bojišča. Je pa njihov vir potrdil, da je Francija s tanki domače izdelave pripravljena kompenzirati tiste države, ki bi bile pripravljene Ukrajini donirati nemške leoparde.


Najbolj brano