Neuspeh na Touru le madež na ‘skoraj popolni sezoni’

Kolesarstvo 8. Okt 202217:54 0 komentarjev

Tadej Pogačar je z zmago na zaključku sezone, dirki po Lombardiji, sklenil še eno izjemno kolesarsko leto. Čeprav mu ni uspelo še tretjič osvojiti Toura, je leto 2022 znova v znamenju 23-letnika.

Dokončno je jasno (če komu še ni bilo), da Tadej Pogačar ni le kolesar za večetapne dirke, ampak tudi za enodnevne dirke. Z drugo zaporedno zmago na Dirki po Lombardiji je spisal novo stran svoje izjemne kariere. To je bil šele njegov osmi nastop na katerem od kolesarskih spomenikov, kar tri je osvojil, enkrat pa končal tudi na tretjem mestu. V prvo peterico se je uvrstil na šestih izmed osmih spomenikov, na katerih je nastopil. Med pet pa je končal na zadnjih petih spomenikih, ki jih je vozil. Neverjetna statistika, ki ji ni para.

“Res neverjetno je priti nazaj in znova zmagati. Ne morem se dovolj zahvaliti ekipi za njihovo izjemno delo, ki so ga opravili. Zadnja dirka sezone, res sem vesel,” je bil po odlični predstavi v Lombardiji navdušen Tadej Pogačar. “Dirka se je odvila po naših pričakovanjih in željah. Mas je bil izjemno močen, nisem se ga mogel otresti. Nato sva sodelovala, v zaključku pa sem bil močnejši,” je še dodal.

“Sezona 2022 je skoraj popolna,” je Pogačar potegnil črto pod letošnjim uspešnim letom.

Zmagam ni bilo konca

Za Tadejem Pogačarjem je nova odlična sezona na najvišji ravni. Začel jo je na domačem dvorišču svoje ekipe: v Združenih arabskih emiratih, kjer je osvojil dve etapi, belo majico in skupno zmago. Odlično je nadaljeval na dirki Strade Bianche ter na preizkušnji od Tirenskega do Jadranskega morja (skupna zmaga in dve etapi). Kot pripravo za Tour je znova izbral Dirko po Sloveniji, kjer je bil izjemno dominanten in znova osvojil dve etapni zmagi, ob tem pa še zeleno majico za skupno zmago in rdečo majico točkovne razvrstitve.

Sledila je Dirka po Franciji, kjer je Pogačar zasedel izvrstno drugo mesto. Zaostal je le za Dancem Jonasom Vingegaardom, ki v treh tednih ni pokazal slabosti. Pogačarju so vseeno pripadle tri etapne zmage in bela majica za najboljšega mladega kolesarja.

Pri večetapnih dirkah se 24-letnik ni ustavil. V formi je pričakal tudi jesenski zaključek sezone s številnimi enodnevnimi dirkami. Osvojil je kar tri: Dirko po Montrealu, preizkušnjo Tre Valli Varesine in na koncu še Dirko po Lombardiji.

Številnim prvim mestom je dodal še nekaj izjemnih uvrstitev: drugo mesto na Dirki po Emiliji, četrto na Dirki po Flandriji in peto na Mohoričevi simultanki na dirki Milan – Sanremo. Osvojil je še šesto mesto na kronometru na svetovnem prvenstvu.

Sezone 2022 na WorldTour ravni je tako konec. Slovenski kolesarji so nas skozi dobrih 9 mesecev razvajali z izjemnimi uspehi, z veseljem pa lahko pogledujemo proti naslednji, ki se začne januarja prihodnje leto.