Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je med oddajo glasu na referendumu dejal, da ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega Američani ne bodo mogli skriti v nobenem bunkerju, zaradi česar bi bilo treba konflikt takoj končati. Foto: EPA
Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je med oddajo glasu na referendumu dejal, da ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega Američani ne bodo mogli skriti v nobenem bunkerju, zaradi česar bi bilo treba konflikt takoj končati. Foto: EPA

Izid referenduma bo stopil v veljavo 10 dni po objavi, Belorusija pa bo tako prvič po razpadu Sovjetske zveze znova postala jedrska država.

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko, ki je ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu dovolil, da so ruske enote napadle Ukrajino z ozemlja Belorusije, je že v nedeljo dejal, da bi lahko država prosila Rusko federacijo, da ji vrne jedrsko orožje. "Če bo (Zahod) prenesel jedrsko orožje na Poljsko in v Latvijo, ob naše meje, potem bom od Putina zahteval, naj nam vrne naše jedrsko orožje, ki smo se mu odrekli brezpogojno," je dejal Lukašenko.

Sorodna novica Pogajanja med rusko in ukrajinsko stranjo potekajo v rezidenci Lukašenka: "Lahko se počutite varni."

Beloruska državna volilna komisija je sporočila, da je bila volilna udeležba na nedeljskem referendumu 78,63-odstotna, ustavne amandmaje pa je podprlo 65 odstotkov udeležencev referenduma. Proti naj bi jih bilo le 10,07 odstotka.

Izid referenduma je po poročanju agencije Reuters sprožil protivojne proteste v Belorusiji, pri čemer je bilo aretiranih najmanj 290 aktivistov za človekove pravice. Protesti so v Belorusiji sicer redki po tem, ko jih je beloruski predsednik Lukašenko nasilno zatrl. Protesti so takrat vzniknili kot nasprotovanje njegovi 28-letni vladavini.

Lukašenko je na oblasti od leta 1994, lani pa je s pomočjo ruske vojske zatrl proteste proti njegovi zadnji sporni ponovni izvolitvi leta 2020. Lukašenko je sledil vzoru Putina, ki si je leta 2020 z ustavnimi spremembami zagotovil mandat vse do leta 2036.

EU izrazil zaskrbljenost glede izida na referendumu

EU je danes izrazila zaskrbljenost po odločitvi Belorusije, da bi lahko namestila jedrsko orožje na svojem ozemlju. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je odločitev na nedeljskem referendumu, ki odpira pot namestitvi jedrskega orožja v Belorusiji, danes označil za zelo nevarno. "Vemo, kaj pomeni za Belorusijo, da bo jedrska. To pomeni, da bo Rusija v Belorusijo namestila jedrsko orožje in to je zelo nevarna pot," je pred začetkom neformalnega virtualnega zasedanja obrambnih ministrov EU v Bruslju dejal Borrell. Pri tem je podvomil v poštenost nedeljskega referenduma v Belorusiji in ga označil za "lažen referendum".