Mint Butterfield Svet24.si

Izginila hčerka ameriškega milijarderja, ...

duša Svet24.si

Pogovori s pokojnimi ne izčrpajo, ampak pomirijo

Screenshot 2024-04-25 at 16.31.28 Necenzurirano

Žakelj obrnil ploščo: zdaj ve, da je na ...

milan kucan sr Reporter.si

Razvnete strasti v SD: Milana Kučana razkuril ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

Ansambel Igor in zlati zvoki Revija Stop

»Vse dni, vse noči« igrajo že lepih 32 let

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Kitajska skrivnostnost krepi sume o izvoru koronavirusa v laboratoriju

Deli na:
Kitajska skrivnostnost krepi sume o izvoru koronavirusa v laboratoriju

V bolnišnicah v Wuhanu naj ne bi imeli več bolnikov s covidom-19. - Foto: Profimedia

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je Kitajsko v četrtek pozvala, naj ji posreduje nadaljnje podatke o razvoju prvih primerov covida-19, saj si želi oživiti preiskavo o izvoru bolezni. Kitajska je prošnjo zavrnila in ob tem dejala, da podpira le znanstvene raziskave o izvoru virusa, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Skupina mednarodnih strokovnjakov WHO je v prizadevanjih, da bi dognali izvor izbruha okužb z novim koronavirusom januarja letos odšla v kitajski Wuhan, kjer so v sodelovanju s kitajskimi kolegi pripravili prvo poročilo. A do dokončnih ugotovitev o tem, kako se je virus začel širiti, se skupini ni uspelo dokopati.

A na Peking se sedaj krepi pritisk, da razmisli o sodelovanju v novi preiskavi o začetku pandemije, ki je ohromila svetovno gospodarstvo in bila usodna za več kot štiri milijone ljudi po vsem svetu, odkar se je novi koronavirus decembra 2019 prvič pojavil v kitajskem mestu Wuhan.

V četrtek je WHO na Kitajsko naslovil vnovičen poziv, naj z njo deli podatke o prvih primerih covida-19, da bi lahko organizacija oživila preiskavo. Kitajska je prošnjo zavrnila, češ da je prva preiskava zadostovala, pozivi k posredovanju dodatnih podatkov pa da so politično in ne znanstveno motivirani.



V luči nepripravljenosti Kitajske, da bi v polnosti sodelovala z zunanjimi preiskovalci, so po poročanju AFP tudi strokovnjaki vse bolj odprti za razmislek o teoriji, da je virus morebiti ušel iz kitajskega laboratorija.

Danski znanstvenik, ki je vodil prvo mednarodno misijo v Wuhanu, Peter Ben Embarek je priznal, da je ena od možnih hipotez, kako je virus z netopirja prešel na človek, ta, da se je uslužbenec laboratorija v Wuhanu okužil med odvzemom vzorcev na terenu.

Za v četrtek predvajan dokumentarni film danske televizije TV2 je povedal, da netopirji, ki so virus prenašali, niso z območja Wuhana, in da so bili najverjetneje z njimi v stiku le zaposleni v laboratoriju v Wuhanu, še povzema AFP.