Slovenija

Zaradi novega pravilnika magistri farmacije ostali brez naziva

Ljubljana, 27. 08. 2022 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Kaya Kamenarič
Komentarji
148

Nekdanji minister za zdravje je 31. maja sprejel pravilnik, s katerim je študentom farmacije, ki magistrirajo, naložil dodatno obveznost opravljanja strokovnega izpita, študenti pa so bili s strani fakultete o tem seznanjeni šele ta teden. Vsi, ki so torej magistrirali po 1. juniju, ko je pravilnik stopil v veljavo, so ostali brez magistrskega naziva. Nekateri so se v vmesnem času tudi zaposlili, zdaj pa jim je bila čez noč odvzeta kvalifikacija za opravljanje farmacevtskega poklica. Študenti zahtevajo urgentni sestanek na ministrstvu, ministra za zdravje pa pozivajo k odpravi spornega pravilnika.

Fakulteta za farmacijo (FFA) je študente 22. avgusta povabila na sestanek, ki je potekal 24. avgusta, na njem pa so jih seznanili z vsebinskimi spremembami pravilnika o opravljanju strokovnega izpita. Pravilnik je bil podpisan 31. maja letos, v veljavo pa je stopil dan kasneje. "Pravilnik prinaša korenite spremembe in težave za marsikaterega, predvsem zaradi novih zahtev pri izvedbi strokovnega izpita brez kakršnega koli prehodnega obdobja," sporočajo študentje, bodoči magistri farmacije in magistri farmacije z odvzetim nazivom.

Študenti farmacije so v sporočilu za javnost pojasnili, da gre za enoviti študijski program, ki v sklopu 5. letnika, v okviru OSCE vključuje tudi preverjanje znanja iz poznavanja zakonodaje. "Takšen način akreditacije, ki je v veljavi od leta 2009, je čez noč postal priča veliki spremembi," pravijo študentje in opozarjajo, da so vsi, ki so magistrirali po 1. juniju, zaradi neskladij, ki jih prinaša novi pravilnik, ostali brez magistrskega naziva. "Zgroženi smo, da do tako velike spremembe lahko pride sredi šolskega leta in velja za študente, ki so že magistrirali," pravi ena od njih.

"Ministrstvo za zdravje novih diplomantov ne želi vpisati v register, saj zahteva, da se strokovni izpit, ki se prej, od leta 2009, ni opravljal na MZ, pač pa na FFA, ponovno opravlja na FFA," pojasnjujejo študentje in dodajajo, da gre za poseg v proces akreditacije študijskega programa. 

"Zgroženi smo, da do tako velike spremembe lahko pride sredi šolskega leta in velja za študente, ki so že magistrirali," pravi študentka, ki ji grozi odvzem naziva. Slika je simbolična.
"Zgroženi smo, da do tako velike spremembe lahko pride sredi šolskega leta in velja za študente, ki so že magistrirali," pravi študentka, ki ji grozi odvzem naziva. Slika je simbolična. FOTO: Pexels

Krivica: to, da si ali pa nisi magister je razlika enega dne

"Pravilnik je napisan tako, da so kršene znotrajgeneracijske pravice, dolžnosti in pričakovanja," študentje opozarjajo na veliko krivico. Tistim, ki so magistrirali do 31. maja, ni treba opraviti dodatnega strokovnega izpita, tisti, ki so magistrirali zgolj dan kasneje pa ga bodo morali opraviti. Do 24. avgusta, ko so o tem obvestili študente, ki jih kar nekaj še magistriralo, s čimer so dosegli VII. stopnjo izobrazbe. 

"Nekateri so se v vmesnem času tudi zaposlili, zdaj pa jim je bila praktično odvzeta kvalifikacija za nadaljnje opravljanje farmacevtskega poklica," so ogorčeni študentje, ki izpostavljajo neskladje čez noč podpisanega novega pravilnika. 

"Sprememba pravilnika nam je kot bodočim delavcem dobesedno čez noč vzela možnost zaposlitve in s tem posredno tudi otežila osamosvojitev," še pravi ena od magistric. "Za magisterij smo trdo garali, nekateri so se po zagovoru že zaposlili. Zdaj se bojijo posledic, ki jih lahko prinese ta hipna odločitev ministrstva," je dodala. 

Na izpit se morajo pripraviti v malo več kot 14 dneh

"Gre za grob poseg v dosedanjo prakso," opozarja tudi Študentska organizacija univerze v Ljubljani (ŠOU Ljubljana). Od magistrov in magistric Fakultete za farmacijo se namreč pričakuje, da se bodo v manj kot mesecu dni pripravili na izpit, na voljo pa so jim le trije dopoldanski izpitni roki v septembru, ki bi potekali v delovnem času. "Dejansko so roke napovedali dobrih 14 dni pred izpitom," opozarja ena od študentk in dodaja, da je to malo časa za pripravo, poleg tega pa so nekateri v tem času v tujini. Prvi rok je razpisan za 9. september, ustno preverjanje znanja pa naj bi trajalo največ 30 minut. 

"Brez predhodnega obdobja se nam zdi popolnoma nekorektno napovedati izpitni rok za opravljanje strokovnega izpita, ki so ga vse od 2009 študentje opravili z zaključkom študija, tj. po opravljenem zagovoru magistrske naloge," dodajajo študentje v sporočilu za javnosti. 

Na izpit se morajo pripraviti v malo več kot 14 dneh.
Na izpit se morajo pripraviti v malo več kot 14 dneh. FOTO: Shutterstock

"Zahteva se prehodno obdobje za vse študente, ki so že magistrirali in so izvedeli, da morajo dodatno opravljati strokovni izpit, kot tudi za tiste, ki so OSCE in vse ostale dolžnosti že opravili in se jim pusti pravica doseči stopnjo izobrazbe, kot je predvideno v kurikulumu študijskega programa," so še izpostavili in poudarili, da se na tak način določeni študentje sicer ne bodo mogli vpisati na podiplomske programe/doktorske študije, saj bodo zamudili vpisne roke.

Urgentni sestanek pri ministru za zdravje

Študentom Fakultete za farmacijo je v bran stopila tudi Študentska organizacija. Predsednik ŠOU v Ljubljani Klemen Petek je v sodelovanju s predsednikom ŠO FFA Robertom Šebenikom na Ministrstvo za zdravje poslal poziv k čimprejšnjemu urgentnemu sestanku z ministrom Danijelom Bešičem Loredanom.

"Pričakujemo, da bo minister v najkrajšem možnem času odpravil to sporno določbo pravilnika, ki jo je sprejelo ministrstvo v času mandata prejšnje Vlade RS in omogočil magistrom farmacije enake pogoje, kot so jih bili deležni njihovi predhodniki," so sporočili iz ŠOU v Ljubljani. 

Da bodo s študenti opravili sestanek, so medtem potrdili na ministrstvu. Na njem bodo pojasnili vsebine sprememb, "ki jim morda s strani Fakultete za farmacijo niso bile pojasnjene dovolj jasno". Kasneje pa bodo z rešitvami seznanili tudi širšo javnost. Ob tem na ministrstvu zagotavljajo, da magistri farmacije ne bodo ostali brez nazivov. Pripravljajo namreč več rešitev, s katerimi bodo naslovili nastalo problematiko.

Fakulteta za farmacijo: Ministrstvo je vztrajalo, da mora imeti predsednik komisije izobrazbo iz pravne smeri

Fakulteta za farmacijo je sicer situacijo nekoliko pojasnila v dopisu za študente. "Novi pravilnik je prinesel predvsem drugačne zahteve pri izvedbi strokovnega izpita, izvedbo le-tega pa prenesel na Fakulteto za farmacijo Univerze v Ljubljani (UL FFA) brez kakršnegakoli prehodnega obdobja," so na fakulteti zapisali v dopis za študente. Pojasnili so, da fakulteta kot izvajalec strokovnih izpitov, kot tudi stroka, nista bili povabljeni v pripravo sprememb pravilnika. "Čeprav UL FFA izvaja strokovne izpite že od leta 2009," so dodali.

"Z Ministrstvom za zdravje smo tako od junija naprej v intenzivnem stiku z namenom reševanja nastale situacije. Kljub našim drugačnim predlogom je Ministrstvo za zdravje vztrajalo pri zahtevi, da mora imeti predsednik komisije za strokovni izpit izobrazbo iz pravne smeri in da predsednik komisije preverja znanje iz osnov pravne ureditve zdravstvenega varstva," pojasnjujejo.

Dodali so, da študentom, pri katerih ta pogoj ni bil izpolnjen, ne morejo izdati potrdila o opravljenem strokovnem izpitu. Za študente, ki so oz. bodo magistrirali od 1. junija dalje, so tako organizirali dodatno preverjanje iz vsebine osnov pravne ureditve zdravstvenega varstva.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (148)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rb63
28. 08. 2022 09.59
-2
Magistri ja, danes ima že vsak naziv magister
1918
27. 08. 2022 19.39
+5
no. če farmacevti "magistrirajo" in so potem magistri, a so po končanem študiju medicine "doktorji", ta dva poklica sta si nazive prisvojila še iz časov presvetlega cesarja
Brakedirt
27. 08. 2022 18.50
+6
tako izgleda ko se v ukradeni stranki z osnovno solo vtikajo v fakultete.
Reality check
27. 08. 2022 17.02
+6
To je sprejel PREJŠNJI MINISTER, torej JANŠEVA VLADA!! …. Tako je tako z desnimi … samo kričijo kar jim rečejo
Reality check
27. 08. 2022 17.00
+7
Morda zato ker ne poznajo imena magisterij.. imajo pa masters degree… malonangleščine ne škodi
Pepo Bolcev
27. 08. 2022 16.22
+2
Pozar si za vse svoje insinuacije zasluzi Presernovo nagrado in naziv doktor zavajanja zafrustriranih desnicarjev.
Holy50
27. 08. 2022 16.17
+8
To samo zato, da več denarja pokasirajo.
karryn
27. 08. 2022 15.17
+4
Smodeju, organizatorju levih orgij bo potrebno dati naziv magister posiljevanja.......
karryn
27. 08. 2022 15.16
-6
leve budalaščine na delu.....karkoli naredijo...je polom....nesposobni do kraja amena
Apostol1
27. 08. 2022 16.00
+10
Piše nekdanji minister za zdravje , torej desne budalaštine in če ne ločiš leve od desne , si poišči res dobrega dohtarja , ki je poleg še magister.
neobremenjen_
27. 08. 2022 15.15
+6
Daj ti preberi članek, ali ga mogoče ne razumeš? Piše NEKDANJI minister.
Antoniozmaj
27. 08. 2022 15.14
+9
janšisti spet slepo zagovarjajo dejanja pacientove vlade. Po janšistično od danes naprej je magisterij itak brez veze. Upam, da vam je jasno, da so sekta sds in pacient preteklost in upam, da razmislite, koga naslednjič volit.
neobremenjen_
27. 08. 2022 15.13
+5
Jao, janšisti. Pa kdaj bo konc teh nebuloz?
Antoniozmaj
27. 08. 2022 15.14
+4
Antoniozmaj
27. 08. 2022 15.10
+5
vse te in one nesmisle in absurde je prinesel janšizem. Upam, da veste, koga nikoli več ne volit
freakica123
27. 08. 2022 14.48
-5
To je pač ko se voli levičarje. Od njih imajo korist samo tujci in socialarji.
Antoniozmaj
27. 08. 2022 15.11
+7
nikhrast
27. 08. 2022 14.28
-5
Magistrirati pomeni dobiti titulo magister, vsaj tako vidim. Po Severni Ameriki pa sploh ni titule magister, smejali bi se ti če bi se podpisal kot magister "so and so".
Odrešenik666
27. 08. 2022 16.19
+2
V S Ameriki tisti s koncanim faksom nebi vedeli svojo drzavo na globusu poiskat... Tako da...
nikhrast
27. 08. 2022 16.59
+4
Zavidaš nam, poglej gužvo pri uradih tu v Torontu, polno tujih študentov čako na dokumente, predavanja v kolidžih in univerzah se začne prvega septembra. Tuji študenti so milijardski biznis.
Mister iks
27. 08. 2022 14.05
-1
Naj si pač vzamejo kak dan frej in nadomestno kelnarco in se učit za izpit.
Uporabnik1823197
27. 08. 2022 14.55
-5
Je videt da niste zaključili nobenega faksa, s takimi izjavami kot jih dajete :)
zima2022
27. 08. 2022 13.47
+1
Kdor je končal farmacijo, mu ne bo težko se še enkrat v 3 dneh napiflat to zakonodajo in še enkrat narediti ta strokovni izpit. Se pa strinjam, da je neumno se isto stvar 3-krat učiti, sploh zakonodajo, ki jo takoj pozabiš in je ne potrebuješ. Če jo pa slučajno potrebuješ pa jo pogledaš na internetu.
vvvilice
27. 08. 2022 13.45
+8
Pa kdo neki se čudi. Saj je itak vse čudno.
Borec21
27. 08. 2022 13.43
+9
To je k si rihtajo akademiki dodatno delo in denar
bandit1
27. 08. 2022 14.01
-5
Enega je včeraj pobralo, ki je vse vedel še več kot vse...
Laker
27. 08. 2022 12.46
+22
Zadeve morajo biti dorecene ob zacetku sol. leta in veljajo do konca sol. leta. Vmes nimajo kaj spreminjati in pika.