Sladica naročena: Francija in Anglija za polfinale

Mbappe in Giroud popeljala Francoze v četrtfinale SP. Angleži brez težav izločili Senegal, kapetan Kane dosegel prvi gol v Katarju. V soboto bo pokalo.
Fotografija: Harry Kane je dosegel prvo gol na tem SP. FOTO: Jewel Samad/ AFP
Harry Kane je dosegel prvo gol na tem SP. FOTO: Jewel Samad/ AFP

Branilka naslova Francija je v osmini finala svetovnega prvenstva v nogometu v Katarju zanesljivo premagala Poljsko s 3:1 (1:0). V sobotnem četrtfinalu se bo pomerila s tradicionalno tekmico Anglijo, ki je s 3:0 (2:0) suvereno premagala Senegal.

Prvi gol za Francoze je dosegel veteran Olivier Giroud (44.), potem pa dva Kylian Mbappe (74., 91.), ki je bil tudi podajalec pri prvem zadetku. Robert Lewandowski je globoko v sodnikovem podaljšku zadel z 11 metrov. Med osmerico sta se včeraj uvrstili Nizozemska in Argentina.

Francozi, ki niso izgubili tekme v osmini finala, odkar so jo uvedli leta 1986, so niz neporaženosti proti Poljski podaljšali na osem tekem, Poljaki pa so na 17. medsebojnem obračunu ostali pri treh zmagah. Francoska vrsta je v prvem polčasu prišla do prednosti, ko je zadel novi francoski strelski rekorder Giroud, toda tudi Poljaki so imeli svoje priložnosti in lahko povedli v 38. minuti.

Robert Lewandowski je moral ponoviti izvajanje 11-metrovke, ker je v prvem poskusu vratar Hugo Lloris prehitro zapustil golovo črto, ko je ubranil strel. FOTO: Andrej Isaković/AFP

V drugem polčasu je imela Francija bolj ali manj vse pod nadzorom, za nameček je v 74. in 90. minuti Mbappe oplemenitil prednost ter s četrtim in petim zadetkom v Katarju prevzel vodstvo na lestvici strelcev. Lewandowski je moral ponoviti izvajanje 11-metrovke, ker je v prvem poskusu vratar Hugo Lloris prehitro zapustil golovo črto, ko mu je ubranil strel.

Anglija pokazala moč in zreslost

Anglija in Senegal sta se merila prvič. Če je bil Senegal konkretnejši prve dobre pol ure, pa so Angleži, ki pred tem obračunom izgubili niti ene od sedmih tekem proti afriškim tekmecem na mundialih, čakali in dočakali svojo priložnost v 39. minuti, ko je zadel Jordan Henderson.

Jordan Henderson in Jude Bellingham sta bila tvorca prvega gola za Angleže. FOTO: Marko Djurica/Reuters

To je nato odprlo več prostora za angleške napade, ob koncu polčasa je na 2:0 po protinapadu povišal Harry Kane, za katerega je bil to 52. reprezentančni zadetek, za enega zaostaja za angleškim rekorderjem Waynom Rooneyjem. Polfinalisti prejšnjega SP so v drugem polčasu še oplemenitili prednost prek Bukaya Sake.

V uvodu tekme so imeli Angleži več žogo v nogah, a posebej nevarni niso bili, v 22. minuti pa so Senegalci prišli v kazenski prostor, na koncu je Ismaila Sarr iz bližine žogo poslal čez gol. Ob tem so afriški nogometaši zahtevali še enajstmetrovko, ko je žoga pred tem v roko zadela Johna Stonesa, toda sodnik po posredovanju Vara ni pokazal na belo piko.

Angleži, ki zaradi sicer nepojasnjene družinske zadeve niso mogli računati na Raheema Sterlinga, so še naprej zgolj mencali z žogo v nenevarnih conah, konkretnejši pa je bil Senegal, ko je v 32. minuti Boulaye Dia streljal iz bližine, Jordan Pickford pa je preprečil vodstvo.

So pa dotlej potrpežljivi Angleži v 39. minuti izigrali senegalsko obrambo, Kane je podal naprej do Juda Bellinghama na levi strani, ta pa nato v sredino do Hendersona, ki je rutinirano zadel za 1:0.

Ob razredčeni obrambi Senegala so Angleži iskali drugi gol in ga dobili v tretji minuti sodniškega dodatka, po hitrem protinapadu je po podaji Phila Fodna prvič v Katarju zadel Kane. To je bil njegov enajsti gol na velikih tekmovanjih (EP, SP), s čimer je prehitel dosedanjega angleškega rekorderja v tem pogledu Garyja Linekerja.

Uvod drugega polčasa so bolje odprli Angleži, Kane je poskusil tudi v 56. minuti, minuto pozneje pa je bilo 3:0, ko se je med strelce po novi Fodnovi podaji z leve strani med strelce tretjič v Katarju vpisal Saka. Pozneje so Otočani le še nadzirali tekmo, ritem je ob visoki razliki padel, tako da sta ekipi bolj ali manj le čakali na konec tekme.

V ponedeljek bosta v osmini finala tekmi Japonska – Hrvaška in Brazilija – Južna Koreja, v torek pa še Maroko – Španija in Portugalska – Švica.