Žan Kranjec ostal brez kolajne, zmagal Marco Odermatt

Na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju v Courchevelu je bil na sporedu moški veleslalom.
Fotografija: Najboljši slovenski alpski smučar Žan Kranjec je bil eden od favoritov za kolajno v veleslalomu. FOTO: Leonhard Föger/Reuters

Na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju v Courchevelu se je končala veleslalomska preizkušnja za moške. Na štartu tekme na progi L'Eclipse ali sončev mrk je bil tudi Slovenec. Žan Kranjec je prvo odličje na SP napadel s štartno številko sedem in v cilj po prvem teku prismučal kot tretji. Zaostal je le za obema Marcoma, presenetljivo najhitrejšim avstrijskim Schwarzem in prvim favoritom Švicarjem Odermattom

Tekmo je končal šestem mestu, slavil je Odematt. Švicar Loic Meillard je za srebro zaostal 32 stotink sekunde. Tretje mesto je osvojil Avstrijec Marco Schwarz (+0,40).

S štartno številko ena je tekmo odprl Odermatt, ki je od oktobra zmagal na štirih veleslalomih od petih, na katerih je nastopil. Zadnji veleslalom pred SP, nočno tekmo v Schladmingu, je izpustil, potem ko se je na smuku v Kitzbühelu udaril v koleno.

Kranjec  je lovil 24. slovensko kolajno na SP

Odermatt je na SP že izpolnil cilj, na smuku na isti progi je osvojil zlato kolajno, svojo prvo medaljo na SP. Švicar povsem prevladuje v svetovnem pokalu, saj je vodilni tako v skupnem, veleslalomskem in superveleslalomskem seštevku.

Švicar Marco Odermatt se je vnovič okinčal z zlatom.” FOTO: Denis Balibouse/Reuters

To je bilo šesto člansko SP za Kranjca. V Cortini leta 2021 je bil šesti, v Åreju leta 2019 pa peti. Od začetka zime je bil na stopničkah na treh od šestih veleslalomov, kar mu daje potrebno samozavest. To je še utrdil na treningih na domači podkorenski strmini. Kranjec je lovil 24. slovensko kolajno na SP, sedmo veleslalomsko.

Kranjec je na šestem mestu zaostal 1,34 sekunde. Šesti je bil tudi v paralelnem veleslalomu. Od oktobra je bil na stopničkah na treh od šestih veleslalomov v svetovnem pokalu. »V položaju, v kateri sem letošnjo sezono, je bil cilj zagotovo medalja. Glede tega ne morem biti zadovoljen,« je dejal najboljši slovenski veleslalomist. »Prva vožnja je bila v bistvu tričetrt dobra, zadnji del sem malo preveč izgubil, druga vožnja ni bila dobra, čeprav sem se je skušal lotiti maksimalno,« je bil samokritičen Kranjec.

»Že takoj, ko se je začelo zares, nisem dobil pravega ritma, zgodila se mi je tudi mala napaka. Ni bilo lahko smučati. Poskusil sem napadati, a nisem bil v ritmu, da bi dobival hitrost,« je opisal dogajanje na finalni progi. Kazalo je, da mu je prav napaka, vzela nekaj zagona. »V preteklosti me napake niso vrgle iz tira, velikokrat sem po napakah vozil še boljše, a zagotovo je tam šlo nekaj časa.«

Kranjec se zaveda, da tokrat ni smučal dovolj dobro za odličje. FOTO: Lionel Bonaventure/AFP

Tudi brez napake se ne bi izšlo

Kranjec sicer ugotavlja, da se verjetno tudi brez napake ne bi izšlo za kolajno. »Ko gledam za nazaj, nisem našel tistega ritma in tudi brez napake bi verjetno bil malce bliže, a še vedno ne dosti blizu.« »Nekaj mi je zmanjkalo, ni bila dobra vožnja, to je šport, smučanje, za čisti vrh moraš narediti dve vrhunski vožnji, danes je bilo to tričetrt moje vožnje. Cilj ni bil izpolnjen, a to je šport,« je dejal Kranjec.

Ta je lani februarja na Kitajskem dokazal, da je ustvarjen za velike tekme, ko je z drugim mestom osvojil svoje prvo olimpijsko odličje srebrnega sijaja. Hitrejši od Kranjca je bil zgolj Odermatt, ki je zablestel tudi v Courchevelu.

Le trije Slovenci se ponašajo z veleslalomskimi kolajnami na SP – Boris Strel (bron 1982), Mateja Svet (srebro 1987, bron 1989) in Tina Maze (zlato 2013, srebro 2009, 2013). V vlogi branilca naslova iz Cortine je bil Francoz Mathieu Faivre.