Pastirček Kekec

14.1.2024 | 10:30

Prizor iz filma Kekec (1951) - Matija Barl

Prizor iz filma Kekec (1951) - Matija Barl

Josip Vandot. Gimnazijo je obiskoval v Novem mestu. (Fotografiji: wikipedij)

Josip Vandot. Gimnazijo je obiskoval v Novem mestu. (Fotografiji: wikipedij)

Verjetno ga ni človeka v Sloveniji, ki ne bi poznal Kekca, ne starih ne mladih. Toda ali veste, kdo je bil pisatelj, ki je znal tako lepo opisati Kekca in pa naravo ter pastirsko življenje v planinah v okolici?

Bil je to Josip Vandot. Rodil se 15. januarja 1884 v Kranjski gori kot deseti otrok v železničarski družini. V Kranjski gori je končal osnovno šolo in nato gimnazijo v Novem mestu. Njegova velika želja je bila, da bi študiral medicino, kar mu pa starši niso mogli omogočiti zaradi pomanjkanja denarja. Tako se je zaposlil na železnici in je služboval blizu Celovca. Odnosi med Slovenci in Nemci so bili zelo napeti in ker tega ni mogel več prenašati, je službo zapustil in se nekaj časa preživljal doma kot pastir.

Na prošnjo matere se je ponovno zaposlil na železnici in služboval v raznih krajih. Toda služba na železnici ga ni zadovoljevala, pa se je predčasno upokojil in začel s pisateljevanjem. Pisati je pravzaprav začel že v gimnaziji in to otroške pesmice in črtice. Najbolj pa je seveda postal poznan s pisanjem pripovedi o pastirskem življenju, ki ga je dobro poznal, in o fantiču Kekcu.

Leta 1941 je bil prisiljen s svojo družino kreniti na pot pregnanstva. Preživljali so zelo hude čase in dosti je pisal o trpljenju, ki so ga bili deležni. V bombardiranju je tam izgubil življenje.

Napisal je trilogijo o Kekcu, in sicer prva knjiga ima naslov Kekec na hudi poti, druga Kekec na volčji sledi in tretja Kekec nad samotnim breznom.

Napisal je tudi večje število krajših povesti - Potovanje naše Jelice, Kocljeva osveta, Sin povodnega moža, Mihec gre v Korotan ... Vsega skupaj je napisal 250 črtic in povesti ter preko 200 pesmi. Veliko rokopisov so mu zasegli Nemci in sežgali.

Motiv pisanja mladinskih pripovedi je bilo poštenje, dobrota in pogum fantiča Kekca. Po njegovem delu je bil posnet tudi prvi slovenski celovečerni mladinski film, nato pa še prvi barvni film. In Kekec je postal nacionalna znamenitost.

Kekec je reševal otroško prijateljico iz rok divjih lovcev, divjih mož in žena in v zahvalo je od pravljičnega bitja vedno dobil čudodelno zdravilo.

V vseh njegovih delih je čutiti svet svetlobe, veselja, zaupanja v življenje in še posebej spoštovanje do narave.

Vsi smo uživali pri branju njegovih knjig in mislim, da uživamo še sedaj. Zasluži si spoštovanje in da bi nam v spominu večno živel.

E. C.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava