Reševalci so bolno žival, ki je zatavala v sladko vodo, skušali spraviti nazaj v morje, a pri tem niso bili uspešni. Foto: Reuters
Reševalci so bolno žival, ki je zatavala v sladko vodo, skušali spraviti nazaj v morje, a pri tem niso bili uspešni. Foto: Reuters

Še davi je orko, kako plava v reki, videl moški, so sporočile lokalne oblasti v kraju Rouen na severozahodu Francije.

Naravovarstvena organizacija Sea Shepherd France je s podporo pristaniške kapitanije nato orko locirala in lahko le še ugotovila njeno smrt, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Žival, ki tehta več kot tono, naj bi zdaj odvlekli do obale, kjer bodo veterinarji in biologi opravili obdukcijo, da bi ugotovili, zakaj je morski sesalec zašel v Rokavski preliv in Seno in zakaj je poginil.

Reševalci so v soboto sprva skušali orko s kitovimi zvoki usmeriti proti morju. Pri reševanju so uporabili tudi brezpilotni letalnik, slike pa so pokazale tvorbe in glivično okužbo v naprednem stanju, kar je nakazovalo, da je žival hudo bolna. Skupina strokovnjakov je nato soglasno sklenila, da se žival evtanazira, so v nedeljo sporočile lokalne oblasti.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Po podatkih skupine za raziskovanje morskih sesalcev (GEEC) je orko v začetku aprila prvič opazila posadka ribiške ladje približno 30 kilometrov od obale Normandije. Od takrat so orko večkrat opazili ob obali, v izlivu Sene in kako plava po reki navzgor, poroča DPA.

Naravovarstveniki so že kmalu po tistem, ko so orko opazili v reki, opozorili, da je njeno življenje ogroženo, njeno zdravstveno stanje pa bi se lahko še poslabšalo, če bo ostala v sladki vodi.

Orke, ki sicer spadajo v družino delfinov, običajno najdemo v oceanih, ob obali Škotske, Islandije in Norveške kot tudi južneje v Atlantskem oceanu v Biskajskem zalivu. Redko zaidejo v Rokavski preliv, skoraj nikoli pa v reke.