Topjob

Miha Pipan v Cambridgeu z vzgojo žuželk rešuje težavo z odpadno hrano

Črvi pojedo odpadno biomaso, z njimi pa lahko nato nakrmimo živali ali jih predelamo v številne izdelke, pravi biolog in soustanovitelj podjetja Better Origin.
Avtor
avtor
03.11.2022 19:00
Čas branja: 4 min

Miha Pipan je soustanovitelj in glavni znanstvenik podjetja Better Origin, ki v Angliji razvija modularno tehnologijo za predelavo odpadnih biomas, na primer hrane, s pomočjo žuželk. Na Otok se je preselil po končani gimnaziji, ko je na univerzi v Cambridgeu vpisal študij naravoslovja. Na enem izmed študentskih tekmovanj, pred sedmimi leti, se je rodila tudi današnja poslovna ideja.

»Dobili smo izziv, kako bi rešili težavo z odpadno hrano. Moja prva misel, ker sem doma s Krasa, so bili seveda prašiči in pršut, a na tem področju je veliko zakonskih omejitev, zato smo jo opustili. Potem je prišla ideja o insektih. To področje je bilo takrat še v povojih, o črni vojaški muhi (black soldier fly), s katero zdaj delamo, je bilo objavljenih morda 15 člankov, večina v osemdesetih in devetdesetih letih. Za primerjavo – letos do junija jih je bilo 300,« pravi Pipan.

»Prva leta smo morali trdo delati in biti iznajdljivi, da smo razvili tehnologijo, ki je danes v naših izdelkih. Od štirih ustanoviteljev sva danes v podjetju še dva, jaz in izvršni direktor Fotis Fotiadis

Tovarna za gojenje insektov v malem

Koncept v ozadju podjetja Better Origin je biokonverzija s pomočjo žuželk. »Razvili smo modularno tehnologijo za gojenje in procesiranje žuželk. Živilskim in trgovskim podjetjem, kmetom in drugim strankam, ki proizvajajo odpadno biomaso, pomagamo to omejiti oziroma izničiti,« pravi Pipan. Kot pojasnjuje, črvi pojedo odpadno biomaso, na primer hrano, z njimi pa je mogoče nato nakrmiti živali ali jih predelati v številke izdelke, kot so detergenti, šamponi in podobno. »V prihodnosti bi lahko izdelovali celo tekstil.«

Glavni izdelek podjetja je X1, nekakšna tovarna za gojenje insektov v standardnem zabojniku. Ta vsebuje modul za pripravo hrane, ki odpadno biomaso spreminja v nekakšno kašo, ter sistem za regulacijo ozračja, torej ogrevanje, hlajenje in ventilacijo. Večino zabojnika zavzema soba z manjšimi zabojniki, v katerih so črvi različnih starosti, ki se premikajo po sistemu. »V tednu ali dveh, odvisno od cikla, žuželke močno zrastejo – če jih prineseš nekaj gramov, jih ven pobereš nekaj kilogramov,« pojasnjuje Pipan.

»Sistem je visoko avtomatiziran, zato lahko upravljavec zabojnika le na eni strani dodaja odpadno hrano in črve, ki jih zagotovimo mi, ter na drugi pobira odrasle črve. Te že uporabljajo za krmo kokošim, testiramo pa jih tudi kot hrano za postrvi. Modularna tehnologija omogoča namestitev X1 tako rekoč kjerkoli, denimo na kmetijah ali ob večjih trgovinah.« Kot primer poudari sodelovanje z angleško verigo supermarketov Morrisons. »Z odpadno hrano, ki jim ostaja, v naših zabojnikihh nahranijo črve in te nato uporabijo za hrano kokošim nesnicam.«

Modulov se ne da kupiti, lahko jih le najamete

Zabojnikov ne prodajajo, stranke zanje plačujejo naročnino, pravi Pipan. »Ker razvijamo nekaj tako novega, je pomembno, da imamo na začetku nadzor – tako lahko spremljamo ter sproti izboljšujemo in popravljamo stvari. Vaška modrost pravi, da prva tovarna gotovo ne deluje, kot bi morala. Če vložiš nekaj deset milijonov v veliko tovarno, je težko kaj izboljšati. Naši moduli pa stanejo dobrih sto tisočakov, tako da lahko za milijon razvijemo deset različic in deseta bo že precej boljša kot prva.« Trenutno je pri strankah osem modulov, v izdelavi pa jih je več deset. Samo na kmetije podjetja Morrisons jih bodo letos in prihodnje leto namestili deset.

Kot pojasnjuje sogovornik, je povpraševanje odvisno od dogajanja na trgu. »Letošnje leto je bilo zelo težko za samostojne kmete, ker se je cena krme in drugih vhodnih proizvodov podvojila, cene živil pa niso toliko zrasle. Na drugi strani pa je več zanimanja večjih poslovnih kupcev, ki rešujejo vprašanje ogljičnih odtisov in tudi lažje zdržijo pretrese na trgu. Tako da se za nas ne spreminja veliko – naše enote so lahko na kmetijah ali za supermarketi. Zdaj vidimo, da se je modularni pristop izkazal za pametnega.«

Načrti: večji projekti, tujina, zaposlovanje

V prihodnje se bodo po Pipanovih napovedih lotili tudi nekaterih večjih projektov. »Letos smo že predstavili prototip X2 – gre za nekoliko večje module, ki jih je mogoče združevati in prilagajati. Imamo pa tudi projekte za večje farme in podjetja, ki proizvajajo več odpadkov. Gre za integracijo modularne kontejnerske tehnologije na stare objekte, temu rečemo Origin1 Factory. Tudi tu pa uporabljamo svojo osnovno tehnologijo iz X1.«

Glavni trg podjetja je Velika Britanija, delajo pa tudi že z nekaj podjetji v EU. V prihodnjih letih bi se radi širili predvsem v zahodnoevropske in skandinavske države. Letos v podjetju Better Origin načrtujejo približno 300 do 400 tisoč evrov prihodkov iz poslovanja, dobička pa še več let ne bo, pravi Pipan. »Intenzivno razvijamo tehnologijo in naš glavni vir financiranja so kapitalske naložbe. V letošnjem krogu financiranja, kjer so sodelovali skladi Balderton Capital, Fly Ventures in Metavallon VC, smo denimo zbrali 16 milijonov dolarjev.«

V podjetju je danes skoraj 50 zaposlenih, v prihodnjih devetih mesecih bi jih radi dodali še okoli 20. »Imamo ogromno dela, zato iščemo različne kadre – vse od fizičnih delavcev za vzgojo majhnih črvov do strojnikov, biologov, kadrovnikov,« našteva Pipan. »Od brexita je težko najti ljudi, predvsem za manj zahtevna dela.«

Lokacijsko je ekipa precej razpršena – v Cambridgeu sta sedež podjetja in laboratorij, v Londonu imajo pisarno, proizvodnja zabojnikov je v Grčiji, zabojniki pa so nameščeni od Walesa do Yorkshira, našteva sogovornik. »Med covidom smo se kar navadili na oddaljeno delo, a opažamo, da so določene prednosti, če so ljudje na isti lokaciji. Sodelovanje in grajenje medsebojnih odnosov sta pomembni, zato želimo, da se ljudje vsaj trikrat na teden srečujejo. Smo pa tudi fleksibilni, da lahko zaposleni denimo potujejo in nekaj časa delajo iz tujine. Poskušamo ujeti ravnotežje, tako da bo dobro za vse.«

Cambridge je zanimiv, a tudi drag

Pipan dela v Cambridgeu, živi pa malo zunaj mesta. »Cambridge je lep, približno velikosti Ljubljane, zelen in varen. Veliko je zanimivih ljudi in dogodkov. Startupovska scena je zelo aktivna, veliko je kapitala, kar smo tudi mi na začetku dobro izkoristili. A promet je grozen, nepremičnine pa drage, zato sem se preselil nekaj kilometrov stran. Pravijo, da je Cambridge tudi eno izmed mest z najmanj padavinami v Angliji, a to je Kraševcu težko dopovedati,« pravi v smehu.

»Na Otoku sem že deset let in počasi se tudi naveličaš. Zaradi podjetja moram zdaj biti tu, a če se bomo širili po svetu, bi šel za določen čas tudi kam drugam. Nekoč bi rad živel nekje v toplem Sredozemlju. Ne vem točno, v kateri državi, ampak gotovo je bilo dovolj tega dežja,« dodaja.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite + poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Nepremičnine
Nepremičnine Kakšen mora biti kakovosten servis kosilnice

Vključevati mora vse potrebne preglede in popravila kosilnice oziroma vrtnega traktorja ali riderja – opravite ga pri strokovnjaku.

FINANCE
Slovensko podjetje Better je v Veliki Britaniji sklenilo 3,6-milijonski posel
Finance
Kristina Robežnik Slovensko podjetje Better je v Veliki Britaniji sklenilo 3,6-milijonski posel

S podatkovno platformo slovenskega podjetja bodo v Londonu zdravstveno oskrbo zagotavljali v petih londonskih okrožjih

AGROBIZ
Agro HI-tech
Je vertikalno kmetovanje odgovor na deglobalizacijo sveta?
Agrobiznis
Agro HI-techBiserka Povše Tašić Je vertikalno kmetovanje odgovor na deglobalizacijo sveta? 6

(Agro izziv) Trajnostna pridelava hrane v zaprtih prostorih: za in proti

FINANCE
Topjob
(e-knjiga) Ste pripravljeni na prihodnost dela?
Topjob
TopjobRedakcija Financ (e-knjiga) Ste pripravljeni na prihodnost dela?

Na milijone delavcev po svetu bo v prihodnjih letih in desetletjih potrebovalo ne samo usposabljanje, ampak kar prekvalifikacijo

AGROBIZ
Agro HI-tech
Kaj imata skupnega zeleni jurček in zelenjava v kleti?
Agrobiznis
Agro HI-techBiserka Povše Tašić Kaj imata skupnega zeleni jurček in zelenjava v kleti?

Z izdelki linije SunBrite Green so se v Tronitecu lotili slovenske različice sodobne notranje osvetljave za pridelavo hrane

Tovarna
Novice
Kako organizirati projekt digitalizacije in v realnem času do najpomembnejših informacij o poslovanju
Tovarna leta
NoviceSabina Petrov Kako organizirati projekt digitalizacije in v realnem času do najpomembnejših informacij o poslovanju

V družbi Business Solutions pri oblikovanju rešitve sledijo posebnostim podjetja, ki pomenijo njegovo konkurenčno prednost

FINANCE
IKT
Uvajanje 5G je treba pospešiti, sicer bomo v Evropi zamudniki
IKT
IKTVlado Kadunec Uvajanje 5G je treba pospešiti, sicer bomo v Evropi zamudniki 3

Mobilne tehnologije pete generacije prinašajo ključne tehnološke prednosti za nove digitalne produkte, storitve in poslovne modele v številnih panogah

FINANCE
Kaj podjetja zdaj najbolj potrebujejo? Skladišča
Finance
Simona Toplak Kaj podjetja zdaj najbolj potrebujejo? Skladišča

Poglejte, kateri so še drugi ukrepi, ki jih nemška podjetja uporabljajo za odmašitev dobavnih čepov. Povemo pa vam tudi, koliko nemških podjetij se je odločilo, da bodo tisto, kar manjka, delala sama