Jan Tratnik je blestel spomladi, nato pa ga je poškodba zaustavila že na začetku Dirke po Italiji, od katere je toliko pričakoval. A
Jan Tratnik je blestel spomladi, nato pa ga je poškodba zaustavila že na začetku Dirke po Italiji, od katere je toliko pričakoval. A "Syuk" načrtuje napad že v uvodni etapi, ki bo šla čez njegovo Idrijo in se končala v Postojni. Foto: Sprint Cycling Agency/Flanders Classics

Na predhodnem seznamu prijavljenih za Dirko po Slovenijo, ki bo potekala med 15. in 19. junijem, je kar nekaj zanimivih kolesarjev, pri čemer izstopata elitni ekipi UAE Emirates in Bahrain Victorious.

Dvakratni zmagovalec Dirke po Franciji Tadej Pogačar bo branil zeleno majico lanskega zmagovalca z izredno močno zasedbo, v kateri bodo predvidoma še Jan Polanc, Rafal Majka, Mikkel Bjerg, Ruis Costa, Ryan Gibbons in Vegard Laengen. Poljak, Danec in Norvežan so sicer tudi predvideni Pogačarjevi pomočniki za Tour de France 2022, tako na domači kot francoski pentlji pa bo emirate vodil športni direktor Andrej Hauptman.

Domen Novak je bil ob zaključku Gira blizu prvi zmagi v klubskem dresu, ki ga nosi že od leta 2017. Na Dirki po Sloveniji je leta 2015 osvojil belo majico za najboljšega mladega kolesarja. Foto: RCS Sport

Caruso kot prvi tekmec Pogačarja?

Bahrain Victorious bo v boj za skupno zmago poslal Damiana Carusa, lani drugouvrščenega z Gira, ki bo tudi sokapetan na Dirki po Franciji, na slovenskih cestah pa je že dirkal leta 2012 in 2014, ko je bil skupno šesti.

Matej Mohorič bo znova lovil etapne zmage na domači dirki, ob njem pa bosta nastopila še dva Slovenca iz zalivske ekipe. Jan Tratnik je uspešno okreval po zlomu roke na začetku letošnje Dirke po Italiji, Domen Novak pa bo nadaljeval dirkanje, potem ko je več kot uspešno opozoril nase kot pomočnik v gorah in tudi z 2. mestom v kraljevski etapi na Marmolado. Če bodo pri Bahrainu naredili še kakšno menjavo, ni izključen tudi debi Matevža Govekarja.

Ob Mezgecu tudi Groenewegen in Sobrero

Na slovenskem Touru bo zagotovo nastopil Luka Mezgec, ki bo del prav tako močne ekipe iz Avstralije. Zvezdniško ime je sprinter Dylan Groenewegen, ki sicer ravnokar tekmuje na Dirki po Dofineji. Adut ekipe BikeExchange Jayco za skupno razvrstitev bo Italijan Matteo Sobrero, ki je lani v dresu Astane že osvojil skupno tretje mesto Dirke po Sloveniji, potem ko je bil prav tako tretji v kraljevi etapi s ciljem na Sveti gori nad Novo Gorico.

Damiano Caruso sledi zgledu Tadeja Pogačarja in bo šel v pripravi na Dirko po Franciji raje kot na Dofinejo ali Švico na Dirko po Sloveniji. Foto: AP

Merlier najbolj zveneče ime, a nevaren bo Vine z Zwifta

Četrta ekipa svetovne serije na slovenski najpomembnejši kolesarski dirki je ravno Astana, ki si je letos uradno k imenu dodala Qazaqstan. Kazahstanska zasedba nujno potrebuje UCI-točke v boju za obstanek med 18 elitnimi kolesarskimi ekipami, po imenih in nekdanjih dosežkih najbolj izstopa Valerio Conti.

Od naslednje sezone bo zagotovo del svetovne serije belgijska ekipa Alpecin Fenix, ki bo v Slovenijo pripeljala Tima Merlierja, izvrstnega sprinterja, tretjega kolesarja iz najboljše dvajseterice UCI-lestvice. Če bo Merlier ciljal zlasti na 2. etapo, ki bo edina čisto po okusu sprinterjev, imajo v ekipi tudi močnega aduta za visoko skupno uvrstitev. Avstralec Jay Vine se je prek kolesarjenja na trenažerju in akademije Zwift prebil do elitnega cestnega kolesarstva. Vztrajni hribolazec je bil aprila skupno že drugi na Dirki po Turčiji in pred kratkim še drugi na Dirki po Norveški, tik za Remcom Evenepoelom.

Tim Merlier je pri ekipi Alpecin Fenix ostal brez nastopa na Dirki po Franciji, kjer je lani dobil razvpito 3. etapo, zdaj pa bo belgijski sprinter sezono nadaljeval na Dirki po Sloveniji. Foto: AP

Zmagovalec Zoncolana in sveži osvajalec Adriatica Ionica

Skupno razvrstitev in uspeh na etapah s ciljema na klancu v Celju in Veliki Planini bosta zagotovo iskali še dve italijanski ekipi, ki sta pred kratkim vozili tudi na Giru. Eolo-Kometa bo v vlogi kapetana predvidoma imela Lorenza Fortunata, lanskega zmagovalca kraljeve etape Gira na Zoncolanu (pred Tratnikom). Letošnjo Dirko po Italiji je končal na 15. mestu, te dni pa je bil sedmi na Dirki od Jadranskega do Jonskega morja.

Omenjeno petdnevno dirko, ki se je končala v sredo, je sicer po zanimivem boju dobil nadarjeni Italijan Filippo Zana. 23-letnik, ki je lani osvojil skupno tretje mesto na Dirki prihodnosti (Tour de l'Avenir) bo na Dirki po Sloveniji kapetan ekipe Bardiani-CSF-Faizane.

Fink: Vsi tekmeci bodo skušali napasti Pogačarja

Potrditev nastopajočih na predvečer dirke

Med 22 ekipami (štiri iz svetovne serije, sedem iz ProToura in 10 celinskih zasedb) bo tudi posebna selekcija Slovenije (Matic Žumer). Seveda pa bodo dirkale vse tri slovenske celinske ekipe: Adria Mobil (Kristijan Hočevar, Kristijan Koren) iz Novega mesta, Ljubljana Gusto Santic (Anže Skok, Viktor Potočki) in Cycling Team Kranj (Matej Drinovec). Skupno naj bi nastopilo 29 Slovencev in kolesarji iz 30 držav.

Dokončno bodo postave vseh 22 ekip znane šele dan pred začetkom, ko bodo v torek v popoldanskih urah v Novi Gorici opravili uradno prijavo in tehnični sestanek udeležencev. V tem mestu se bo nato v sredo, 15. junija, začel boj za zeleno, ki bo trajal pet dni v dolžini 792 kilometrov, pri čemer bodo kolesarji premagali 9152 višinskih metrov.

Vseh pet dni boste lahko prenose etap spremljali na TV Slovenija 2 in MMC-ju!

Kristjan Hočevar je lani osvojil belo majico najboljšega mladega kolesarja, tik predtem pa je bil skupno drugi na na prestižni dirki mlajših članov na Dirki miru, ki jo je dobil Filippo Zana, ki bo tokrat kapetan Bardianija. Foto: Twitter/@kolesarskazveza