Foto: BoBo
Foto: BoBo

Jaša Jenull (Protestna ljudska skupščina) in Tea Jarc (Sindikat Mladi plus) sta predstavila nekaj več kot enoletno delovanje iniciative ter njene številne akcije. Med drugim nabor 138 zahtev, razdeljenih na enajst področij, s katerimi so politične stranke v predvolilnem času pozvali k opredelitvi in zavezi za njihovo uresničitev po volitvah. Tri stranke, ki zdaj sestavljajo vladno koalicijo, so se skupno zavezale k uresničitvi 122 zahtev.

Na tokratni javni predstavitvi monitoringa v dvorani Dijaškega doma Tabor so poudarili nekatere ključne ugotovitve o uresničevanju zavez na devetih izmed od enajstih področij. In rezultati?

Iniciativa Glas ljudstva ugotavlja, da je vlada izpolnila osem zavez, delno je izpolnila 12 zavez, v izvajanju jih je 54, zastalih je šest. Nedotaknjenih je 36 zavez, šest pa jih je celo prelomljenih.

Nedotaknjeni ukrepi za preprečevanje korupcije

Katarina Bervar Sternad (PIC, Pravna mreža za varstvo demokracije) je navedla, da je s sprejetjem zakona o zaščiti žvižgačev vlada zavezo izpolnila, medtem ko nedotaknjena ostaja zaveza glede ukrepov za preprečevanje korupcije in odvzema premoženja nezakonitega izvora. Prav tako je z zavezo o prepovedi vsakršnega političnega vplivanja na delo policije, tožilstva, sodstva ter drugih neodvisnih institucij ter z zavezami, povezanimi s sprejemanjem ukrepov za učinkovitejše varstvo človekovih pravic in prepovedjo diskriminacije.

Glede opravičila izbrisanim pa je poudarila, da trenutna vlada še ni začela dejavnosti za pripravo zakona, ki bi brez časovne omejitve omogočil ureditev statusov vsem izbrisanim in jim s tem povrnil dostop do osnovnih pravic.

Mešane ocene dela vlade na okoljskem področju

Andrej Gnezda (Umanotera) je splošno oceno dela vlade na področju pravičnega podnebnega prehoda in zaščite narave ocenil kot mešano. Ko gre za obnovljive vire energije in odzivanje na podnebno krizo se ukrepi izvajajo (v pripravi je podnebni zakon, v kratkem je pričakovati tudi sprejem zakona, ki je namenjen pospeševanju razvoja obnovljivih virov energije), ko pa gre za varstvo okolja in narave, pa zaveze ostajajo nedotaknjene.

Na področju kmetijstva je po njegovem mnenju vlada zavezo o preusmeritvi v ekološko in rastlinsko prehrano prelomila. Vlada pa tudi nadaljuje pripravo projektov za protipoplavno varnost, ki ne temeljijo na sonaravnem pristopu in se spoprijemajo s protesti tamkajšnjih prebivalcev, v Škofji Loki in Spodnji Savinjski dolini.

Na področju zdravstva je vlada prelomila zavezo

Dušan Keber je opozoril na skrb vzbujajoče stanje na področju zdravstva, kjer so kar štiri zaveze nedotaknjene in ena prelomljena. Povedal je, da skupni imenovalec zahtev Glasu ljudstva na področju zdravstva – ločitev javnega in zasebnega sektorja – ostaja neobravnavan in da dozdajšnji parcialni ukrepi ohranjajo obstoječe stanje ter s tem vzdržujejo privatizacijo javnega zdravstva.

Vlada odlaga ukinitev dopolnilnega zavarovanja, s čimer tudi ta zaveza postaja vse
bolj neuresničljiva. Posebej skrb vzbujajoče je, da vlada z napovedano reformo ne rešuje
nobene izmed akutnih zdravstvenih problematik, na primer neustavnega položaja pacientov brez izbranega zdravnika, je navedel.

Foto: Glas ljudstva, zajem zaslona
Foto: Glas ljudstva, zajem zaslona

Vlada se odmika od gradnje neprofitnih stanovanj

Maša Hawlina (Zadrugator/IŠSP – Inštitut za študije stanovanj in prostora) je pojasnila, da je pri zavezah na področju stanovanj le ena zaveza v izvajanju, sedem je nedotaknjenih, dve sta pa prelomljeni. Prelomljena je zaveza, s katero bi morali omejiti špekulativno gradnjo in vzpostaviti sistem aktivne zemljiške politike, ter zaveza o gradnji 30.000 novih neprofitnih stanovanj do leta 2030.

Vlada se odmika od gradnje neprofitnih stanovanj in namerava uvesti višje stroškovne najemnine, ki bodo pripeljale do večje potrebe po subvencijah najemnin in do večjih javnih izdatkov, je pojasnila ter poudarila, da vlada brez javne razprave drvi naprej v skladu z neliberalnimi smernicami.

Uspešnejše delo vlade na socialnem, kulturnem in medijskem področju

Tea Jarc (Sindikat Mladi plus) je predstavila monitoring na področju dela in socialnih pravic, kjer so spremljali dvanajst zavez. Od teh sta dve že izpolnjeni, ena je delno izpolnjena, osem jih je v izvajanju, ena pa je nedotaknjena, saj vlada ni izvedla ali napovedala nobenih konkretnih ukrepov za zmanjšanje plačne vrzeli med spoli.

Polona Torkar (Društvo Asociacija) je predstavila uresničevanje zavez na področju kulture, kjer so spremljali osem zavez. Rezultat: štiri so delno izpolnjene, tri so v izvajanju, ena pa je zastala. Dve delno izpolnjeni zavezi sta vezani na krepitev položaja samozaposlenih.

Zastala je zahteva po odvzemu statusa v javnem interesu nevladnim organizacijam, ki so v dejavnosti sporna.

Brankica Petković (Mirovni inštitut) je na področju medijev predstavila oceno spremljanja sedmih zavez. Po njihovih ugotovitvah se ukrepi za uresničevanje petih zavez izvajajo, ena je že delno izpolnjena, ena pa je nedotaknjena.

S sprejetjem novele zakona o RTV Slovenija, potrjene tudi na referendumu, je vlada uvedla zakonsko spremembo strukture in načina imenovanja organov upravljanja in nadzora na RTV Slovenija, ki bo zagotovila dolgoročno neodvisnost in s tem uresničila del predvolilne zaveze.

Dejanska zagotovitev neodvisnosti in strokovnosti pa ni dosežena. Odpravljen je bil tudi način financiranja STA-ja, ki je omogočal posege v avtonomijo in povzročil škodo javnemu mediju.

Del predvolilne zaveze o terjanju odškodninske in kazenske odgovornosti za škodo, ki jo je utrpel STA, pa ni izpolnjen.

Nedotaknjena pa ostaja zaveza glede ukrepov za učinkovitejšo regulacijo in sankcioniranje sovražnega govora.

Iniciativa Glas ljudstva o predvolilnih obljubah