Na praškem gradu razstavlja tudi Dolenjski muzej

10.4.2022 | 12:40

Fotograf Saša Fuis med svojimi deli

Fotograf Saša Fuis med svojimi deli

Fotografije NUK-a v Terezijanskem krilu Praškega gradu

Fotografije NUK-a v Terezijanskem krilu Praškega gradu

Razstava na Prašem gradu

Razstava na Prašem gradu

Slovenci na razstavi: župan MO NM, direktorica Dol. muzeja, avtor Saša Fuis, soprog veleposlanice Toni Strniša, podžupan MO NM, foto: Dolenjski muzej

Slovenci na razstavi: župan MO NM, direktorica Dol. muzeja, avtor Saša Fuis, soprog veleposlanice Toni Strniša, podžupan MO NM, foto: Dolenjski muzej

150-letnico Plečnikovega rojstva so obeležili tudi v Pragi, kjer velikemu slovenskemu arhitektu priznavajo izjemno pomembnost njegovega dela. V okviru projekta Plečnik na Praškem gradu je v četrtek, 31. marca 2022, Dolenjski muzej na ogled postavil razstavo fotografij Saše Fuisa, ki prikazujejo notranjost Narodne in univerzitetne knjižnice v Ljubljani.

Plečnikove intervencije na Praškem gradu, v katerih je sledil Masarykovi filozofiji tako z rabo plemenitih materialov kot tudi vrsto aluzij in simbolike iz češke ter slovaške zgodovine, smo si Slovenci v preteklih dveh letih lahko ogledali na potujoči razstavi na panojih, z naslovom Plečnik in Praga. Razstava je bila na ogled v več slovenskih mestih, med drugim tudi v Novem mestu. Ob tej priložnosti je direktorica Dolenjskega muzeja, Jasna Dokl Osolnik, veleposlaniku Češke republike v Ljubljani, gospodu Juraju Chmielu, predstavila fotografije svojega rojaka Saša Fuisa, v katerih so skupaj prepoznali stično točko obeh držav na ravni kulture in umetnosti. Pomen prisotnosti slovenskih vsebin pri predstavitvi Plečnikovega dela pa je podprla tudi veleposlanica Republike Slovenije v Pragi, gospa Tanja Strniša. Odprtje razstave konec marca je tako še poglobilo dobro sodelovanje med slovenskimi institucijami in Upravo Praškega gradu.

Fotograf Saša Fuis, ki sicer živi in dela v Kolnu, je fotografije posnel v letih 2008 - 2011, v sklopu fotografskega dokumentiranja arhitekture zgodovinskih knjižnic, pri katerem je sodeloval z Zavodom za varstvo kulturne dediščine, projekt pa je takrat podprlo tudi Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije. Prva javna predstavitev fotografij je bila izvedena leta 2011 v razstavni dvorani Narodne in univerzitetne knjižnice v Ljubljani.

Veliko formatne fotografije (največje merijo kar 236 x 189 cm in tehtajo 44 kg) Plečnikove mojstrovine v Ljubljani, s katerimi je še dodatno oplemenitil Plečnikovo presežno arhitekturno oblikovanje, so predstavniki Praškega gradu umestili v Terezijansko krilo stare kraljeve palače, do katere lahko obiskovalci dostopajo neposredno z južni vrtov ali preko bikovega stopnišča. Oboje nosi Plečnikov pečat.

Fotografovo ustvarjanje je opisala kustosinja razstave Katarina Dajčman iz Dolenjskega muzeja:

»Izbrane fotografije ne izkazujejo samo vizualne podobe prostora oz. logike Plečnikove realizirane strukture, ampak dajejo v razvid tudi koncept njegove atmosferske kvalitete. Serijo fotografij tako odlikuje predvsem fotografova tenkočutna interpretacija prisluškovanja prostorskemu utripu, ob zavedanju, da ga moramo občutiti v vsej njegovi materialnosti, da bi lahko dojeli njegovo duhovno razsežnost.«

Poleg slovenske razstave je na ogled tudi razstava modelov in načrtov posameznih izvedenih in zgolj načrtovanih projektov Jožeta Plečnika, avtorja arhitekta, profesorja Vladimirja Šlapete. Razstava prikazuje vsa tri obdobja Plečnikovega arhitekturnega ustvarjanja (Dunaj, Praga, Ljubljana).

Razstavi sta nastali v sodelovanju z Uradom predsednika Češke republike, Upravo Praškega gradu, podjetjem Češki arhitekturni teden ter Veleposlaništvom Republike Slovenije v Pragi.

Predstavitev kulturne dediščine, ki jo hrani Dolenjski muzej, po svetu prepoznaven predvsem zaradi svoje bogate arheološke zbirke, se je nadaljevala tudi z razstavo z naslovom Dragocenosti Dolenjskega muzeja in Novega mesta" v Turistično informacijskem centru Slovenija center, ki sta ga skupaj obiskala tudi župana Mestne občine Novo mesto Gregor Macedoni in Praha 3 Jiří Ptáček.

Veleposlaništvo RS v Pragi je slavnostne dogodke v počastitev 150. obletnice rojstva slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika, zaokrožilo s koncertom, ki ga je pripravilo v sodelovanju s Slovenskim društvom Jožeta Plečnika, Češko-slovenskim društvom iz Brna ter Mestno četrtjo Praga 3. Prireditve so se udeležili predstavniki diplomatskega zbora, Senata in Poslanske zbornice Parlamenta Češke republike, čeških ministrstev, kulturnih in drugih institucij, župani in drugi visoki lokalni predstavniki čeških mest, na Češkem živeči Slovenci, ter gostje iz Slovenije. Jedro programa je izvedel moški pevski zbor Pobratimija iz Nove gorice s solistoma Zdravkom Pergerjem in Andrejem Ropasom, pod umetniškim vodstvom Vladimirja Čadeža. Zbor je v svoj izbor uvrstil sakralne ter pesmi skladateljev, sodobnikov Plečnika.

Da je prireditev potekala prav v cerkvi Srca Jezusovega v Pragi, ni naključje. Ta namreč velja za eno najlepših in najbolj izvirnih Plečnikovih mojstrovin ter enega najlepših sakralnih objektov 20. stoletja na Češkem.

Tekst: Dolenjski muzej
Fotografije: Andrej Predin in Dolenjski muzej (kjer je navedeno)

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava