Ruski energetski velikan Gazprom je 31. avgusta zaprl dobavo plina po Severnem toku 1. Napovedali so, da bo zapora trajala tri dni, v tem času pa naj bi na plinovodu izvedli rutinska vzdrževalna dela. Gazprom je nato 2. septembra sporočil, da so med deli odkrili okvaro v turbini, zato bo dobava plina ostala ustavljena.

Severni tok 1 je sicer od 27. julija obratoval z le 20-odstotno zmogljivostjo, kar so v ruskem energetskem gigantu prav tako pripisali dvema okvarjenima turbinama. Eno od turbin, ki jo je v Kanadi proizvedlo podjetje Siemens Energy, so na popravilo poslali v Montreal, zaradi sankcij proti Rusiji pa proizvajalec popravljene turbine sprva ni želel vrniti, a se je premislil po vztrajanju Berlina.

Von der Leyen: Putin energijo uporablja kot orožje, a ne bo uspel

 Ruski predsednik Vladimir Putin energijo uporablja kot orožje, je danes na Twitterju zapisala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in dodala, da mu ne bo uspelo. Napovedala je tudi ukrepe za pomoč gospodinjstvom in podjetjem pri soočanju z visokimi cenami energije.

»Putin z zmanjševanjem dobav in manipuliranjem z našimi energetskimi trgi energijo uporablja kot orožje. Ne bo mu uspelo. Evropa bo prevladala,« je zapisala predsednica komisije.

Dodala je, da komisija pripravlja ukrepe, ki bodo pomagali ranljivim gospodinjstvom in podjetjem pri spopadanju z visokimi cenami energije. Predlogi bodo vključevali zmanjšanje porabe elektrike in cenovno kapico na ruski plin, ki priteče po plinovodih.

Poleg tega bo predlagala, da se z dohodki iz energetskega sektorja pomaga ranljivim potrošnikom in podjetjem ter da se podpre proizvajalce elektrike, ki se soočajo s težavami pri zagotavljanju likvidnosti zaradi hitrega spreminjanja cen.

Evropska komisija je sicer že pretekli teden pripravila prvo oceno možnih kratkoročnih ukrepov za soočanje z visokimi cenami električne energije. Med najbolj ustreznimi izrednimi ukrepi navaja uvedbo cenovne kapice za cenejše vrste proizvodnje elektrike. Omejitev dohodkov za proizvajalce, ki s temi tehnologijami proizvajajo elektriko, bi pomenila dodatne finančne koristi za države članice. To pa bi lahko uporabile tudi za pomoč končnim odjemalcem elektrike. Med ukrepi priporoča še manjšo porabo električne energije.

O ukrepih bodo v petek na izrednem zasedanju v Bruslju govorili ministri držav članic EU, pristojni za energetiko. Predsednica komisije von der Leyen pa bo nato predlog ukrepov predstavila 14. septembra.