FIT 24UR

BLOG: Naravna zdravila za vnetje ušes

Ljubljana, 11. 09. 2022 15.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Boban Pauković
Komentarji
3

Vnetje ušesa, ne glede na to, ali prizadene odrasle ali otroke, je lahko zelo neprijetno in boleče. Pri otrocih sicer pride do vnetja srednjega ušesa pogosteje kot pri odraslih, saj je njihov imunski sistem še nerazvit. Posledično nimajo dobro razvite obrambe proti povzročiteljem okužbe, evstahijeva cev pa je kratka, široka in leži bolj vodoravno kot pri odraslih. Poleg tega je mehka, nezrela in težje ostaja primerno odprta, da bi lahko opravljala svojo funkcijo zaščite srednjega ušesa.

Ste vedeli, da naj bi bili dojenčki, ki so hranjeni po steklenički, zlasti v ležečem položaju, bolj nagnjeni k okužbam kot dojeni otroci? Poškodba ušesa, podnebne spremembe, spremembe nadmorske višine, uporaba dude, družinska anamneza ušesnih okužb in izpostavljenost cigaretnemu dimu pa so še nekateri izmed možnih dejavnikov tveganja. 

Ušesne okužbe so lahko v zunanjem, srednjem ali notranjem delu ušesa. V današnjem prispevku se bom osredotočil na najpogostejšo vrsto ušesne okužbe, to je okužba srednjega ušesa. Kako si pomagati pri tej neprijetni zdravstveni težavi? 

Vnetje srednjega ušesa lahko povzroči bakterija ali virus. Najpogosteje se ušesne okužbe pojavijo v srednjem ušesu, ki je z zrakom napolnjen prostor med bobničem in ovalnim oknom ušesa. Srednje uho je odgovorno za prenos zvoka iz zunanjega ušesa v notranje uho. 

Če je okužba srednjega ušesa bakterijska, jo najverjetneje povzroča bakterija Streptococcus pneumoniae. Najpogostejši povzročitelji vnetja so streptokoki, stafilokoki, pnevmokoki in virusi. Da, tudi virus lahko povzroči vnetje ušes. Prehlad ali alergije lahko povzročijo zamašitev, ki blokira evstahijevo cev, ki povezuje srednje uho z zadnjim delom grla. Ta zastoj lahko privede do kopičenja tekočine in pritiska ter zagotavlja okolje za razmnoževanje bakterij ali virusov, ki potujejo po evstahijevi cevi v srednje uho, kar povzroči ušesno okužbo. 

Eden neredkih povodov za vnetje ušesa je nakopičeno ušesno maslo, v katerem pride do razrasti glivic ali bakterij. Posledično se zamaši evstahijeva cev. 

Ušesne okužbe so lahko v zunanjem, srednjem ali notranjem delu ušesa.
Ušesne okužbe so lahko v zunanjem, srednjem ali notranjem delu ušesa. FOTO: Shutterstock

Kateri so najbolj pogosti simptomi vnetja ušes? 

Vnetje srednjega ušesa je lahko pogosto posledica nekega drugega vnetja, npr. na dihalih. Kadar bolehamo za angino, gripo, sinuzitisom, prehladom, bronhitisom itd., se na sluznici grla, ki je povezana z evstahijevo cevjo, nabirajo sluz in mikrobi. Ko slednji vdrejo v evstahijevo cev, lahko tudi na tej sluznici povzročijo vnetje, otekanje in zastoj sluzi. 

Vnetje srednjega ušesa se tako skoraj zagotovo neizogibno pojavi, saj postane evstahijeva cev neprehodna in polna mikrobov, ki se lahko premaknejo tudi v srednje uho in v ustreznih pogojih povzročijo vnetje. 

Za slabo prehodnost evstahijeve cevi in s tem povezana vnetja srednjega ušesa so poleg vnetij na dihalih krive tudi alergije. Tako, kot lahko gripa ali prehlad povzročita draženje, zadebelitev sluznice evstahijeve cevi in njeno nefunkcionalnost, to lahko povzročijo tudi alergije na pršico, pelod, pršico, živalsko dlako in živila. Enako je s cigaretnim dimom, raznimi dišavami in drugimi okoljskimi strupi. 

Najbolj značilni simptomi in znaki vnetja ušesa so:
- bolečine v ušesu,
- občutek polnega, zamašenega ušesa ali šumenje v ušesu,
- povišana telesna temperatura,
- gnojni izcedek iz ušesa pri predrtju bobniča,
- slabši sluh ali pa pri otroku ni odziva na zvok. 

Prvi znaki vnetja

Pri dojenčkih in otrocih moramo biti pozorni na nespecifične znake, ko se prijemajo za uho, so nemirni, razdražljivi, včasih imajo tudi prebavne motnje. Pogosto so sočasno prisotni znaki prehlada, kot izcedek iz nosu, boleče žrelo, zamašen nos in kašelj. 

Kako lajšati in zdraviti vnetje

Za zdravljenje z bakterijami povzročenih vnetij srednjega ušesa uporabljamo antibiotike. Antibiotike moramo začeti jemati takoj, po navodilih zdravnika. Če vnetja ne zdravimo, se lahko pojavi trajna okvara sluha. Zdravnik nam pri vnetju srednjega ušesa lahko predpiše zdravila proti vročini, bolečini in kapljice za nos, ki zmanjšajo oteklino nosne sluznice. 

Med drugim je izjemno pomembno poskrbeti za čist in prehoden nos. 

Ste vedeli, da naj bi kronične težave z ušesi imeli pogosteje moški kot ženske? Ušesa so še bolj na udaru, če jih pogosto izpostavljamo vlagi – potapljanje ter razni vodni športi. Pogosteje se s to težavo srečujejo tudi majhni otroci, ki so v vrtcih, pa kadilci, ter posamezniki, ki uživajo veliko alkohola, ljudje z volčjim žrelom, ter tisti z znižanim imunskim sistemom. Prav tako so vnetju ušesa bolj izpostavljeni posamezniki, ki so pod kroničnim stresom, ljudje z raznimi kroničnimi obolenji (predvsem na dihalih), ter tisti, ki uživajo zdravila za supresijo delovanja imunskega sistema ali druga zdravila z resnimi stranskimi učinki. 

Ukrepi proti ponavljanju vnetij:

- poskrbite za prehodnost in čistost nosu,
- zaščitite ušesa pred vetrom,
- ničesar ne vlivajte v sluhovod,
- ne drezajte po ušesu z vatiranimi palčkami,
- poskrbite za to, da vnetje povsem pozdravite, še posebej pri otrocih. Naj ne bodo prehitro izpostavljeni okolju, kjer je veliko mikrobov, ne izpostavljajte jih cigaretnemu dimu. 

Pri vnetju ušesa ne čakajte na takojšnje ukrepanje in zdravljenje.
Pri vnetju ušesa ne čakajte na takojšnje ukrepanje in zdravljenje. FOTO: Shutterstock

Nekateri naturopati medtem prisegajo na bolj naravne prijeme:

- uživanje fermentiranih izdelkov, ki so bogati s probiotičnimi kulturami,
- česnovo olje, ki ima protimikrobne, protivirusne in protiglivične lastnosti,
- izogibanje potencialnim in znanim alergenom v prehrani (npr. gluten , mlečni izdelki, oreščki itd.),
- čebula (pečemo jo pol ure in jo nato prerežemo na pol, eno polovico ovijemo v debelejši kos blaga, ki ga nato položimo na vneto uho za pet minut),
- vitamin D, ki je znan po svoji sposobnosti krepitve imunskega sistema,
- jabolčni kis (če je v vašem primeru izvor okužbe v evstahijevi cevi, vam bo med drugim pomagalo tudi grgranje jabolčnega kisa, pa tudi v primeru glivičnega vnetja ušesa naj bi bil jabolčni kis dobra rešitev),
- počitek (ne podcenjujte zdravilne pomoči počitka – ko se vaše telo poskuša boriti proti okužbi ušesa, sta počitek in zdrava prehrana ključnega pomena),
- toplota (bolečino olajša tudi gretje oz. uporaba toplih suhih oblog),
- bazilika (pri blažjih vnetjih ušesa si nekateri pomagajo z baziliko – njen sok se pomaže okoli vnetega ušesa, vendar pozor, pazite, da ne zaide v ušesni kanal), 
- eterično olje čajevca (zaradi antibakterijskih lastnosti naj bi olje čajevca lahko poskrbelo za zelo hitro ublažitev bolečine, ki jo povzroča vnetje ušes), 
- olivno olje (segreto olivno olje naj bi pomagalo zmehčati ušesno maslo, ki ga lahko nato odstranite z vato ali vatiranimi palčkami). 

Zaključek

Pri vnetju ušesa ne čakajte na takojšnje ukrepanje in zdravljenje. Če boste začeli dovolj zgodaj, boste preprečili morebitne zaplete, med drugim poškodbo ušesnega bobniča. Nezdravljeno vnetje ušes lahko privede do kroničnega ponavljanja težav, v skrajnih primerih pa celo do oglušitve. Vsekakor v primeru suma na vnetje ušesa ne odlašajte z obiskom zdravnika.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mukec
11. 09. 2022 15.42
+7
Vivid Money
11. 09. 2022 15.59
+4
tako je, tukaj na 24ur pišejo pa vse druge brezvezne stvari. Tudi sam sem pozdravil to zadevo z matreskom. Od tedaj naprej sploh nisem več imel težav okoli ušes.
šlogar
11. 09. 2022 16.51
+5
Ko je imel sin vnetje ušesa in to že kar precej in smo ga imeli pri specialistu v Ljubljani je rekel. Oh mamice, mamice kako ne poznate netreska. Ženi je pojasnil, da ni boljšega zdravila. Od takrat naprej smo v sicer redkem primeru uporabljali netresk (ker se je vnetje redko ponovilo) in, ja, ušesa za vedno ozdravljena.Tudi pri vnukinji. Brez antibiotikov.