Zaradi vojnih razmer v Ukrajini smo priča enormnim podražitvam energentov in tudi umetnih gnojil, opozarjajo v Sindikatu kmetov Slovenije. Kot nam je povedal njihov predsednik Anton Medved, pa je na drugi strani tudi vedno večji razkorak med odkupnimi cenami kmetijskih izdelkov in cenami proizvodov na policah trgovin. “Kmetje z zaskrbljenostjo opazujemo to stanje in ne vemo, kaj nam prinaša. Njive bomo morali letos posejati v vsakem primeru. Poleg tega ni dežja, tako da nam preti spomladanska suša. Gnojila so se podražila tudi za 300 odstotkov, beljakovine, ki predstavljajo pomembne komponente za krmo, so se podražile od 30 do 50 odstotkov, cene naj bi se še povišale. Letošnjega leta se, skratka, zelo bojimo. Vemo, da je bil ruski plin, ki ga je vedno manj oziroma je dražji, pomemben pri izdelavi dušičnih gnojil.”

Države se zapirajo v svoje okvirje

Na vprašanje, kje so rešitve, Medved odgovarja: “Rešitev v tem trenutku ne vidim, saj se vse države zapirajo v svoje okvirje. Kot vemo, je Madžarska prepovedala izvoz, tudi iz Ukrajine, države, ki je bila velik dobavitelj slovenskemu prostoru, je nemogoče karkoli dobiti. Izvoz je prepovedal tudi italijanski vodilni proizvajalec kompleksnih mineralnih NPK gnojil Kappa, prav tako Avstrijci. Enostavno ni na trgu dušičnih gnojil. Menimo, da bi nam morala kmetijska svetovalna služba z danimi komponentami, ki so na voljo, pomagati. Potrebujemo odgovor na vprašanje, kako nakrmiti živali v dani situaciji, in kako z lastnimi organskimi gnojili čim več iztržiti iz zemljišč, da bomo lahko pridelali solidne pridelke.”

Zelena politika je sicer dobrodošla, vendar mora biti na prvem mestu prehranska varnost. Lačen vojak se ne more bojevati. Vrže puško v koruzo in gre za hrano.

“Poleg tega bo potrebno spremeniti slovensko kmetijsko politiko. Zelena politika je sicer dobrodošla, vendar mora biti na prvem mestu prehranska varnost. Lačen vojak se ne more bojevati. Vrže puško v koruzo in gre za hrano. Sprašujem se tudi, ali smo še vedno del skupne evropske kmetijske politike, ali ta še deluje ali pa je z invazijo Rusije na Ukrajino na kolenih. Gre za neoliberalno politiko, ki kupuje tam, kjer je poceni. Zdaj pa bo končno moral postati pomemben tudi slovenski kmet.”

Ker smo zaprli tovarno za proizvodnjo umetnih gnojil, smo povsem odvisni od drugih

Sogovornik ob tem opozarja, da Slovenija nima svojih kapacitet za izdelavo dušičnih gnojil, in da nas lahko posledično skrbita kvaliteta žit in količina pridelka v letošnji sezoni. “Ker smo v Rušah zaprli tovarno za proizvodnjo umetnih gnojil, smo povsem odvisni od drugih. Menim, da bi morala država na vseh področjih poskrbeti za samooskrbo. Če bi še vedno imeli Tovarno dušika Ruše, bi bilo sicer gnojilo drago, vendar bi ga vsaj imeli, zdaj pa se bojimo, da ga ne bo.”

Če bi še vedno imeli Tovarno dušika Ruše, bi bilo sicer gnojilo drago, vendar bi ga vsaj imeli, zdaj pa se bojimo, da ga ne bo.

Poziv Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, da naj vlada preuči možnost, da, če bo treba, kmetom zagotovi gorivo iz blagovnih rezerv, se zdi Medvedu na mestu. “Sicer zagotavljajo, da je goriv dovolj. Vseeno pa na situacijo gledamo z nezaupanjem, kajti razmere po svetu so skrb vzbujajoče.”