Peter Hribar obstal v kvalifikacijah

1.11.2022 | 09:00

Peter Hribar

Nekaj več kot 250 igralcev se je tokrat zbralo na Odprtem mednarodnem prvenstvu Slovenije v namiznem tenisuv Novi Gorici. Čeprav letos na turnirju ni kitajskih igralcev, tudi nekaterih najboljših med njimi, pa je prag kvalifikacij postavljen precej višje kot je bil lani na obeh turnirjih v Laškem. Prvi nosilec med moškimi v predtekmovalnem delu je tako Nemec Kilian Ort, ki je na 60. mestu na svetovni lestvici. Pri ženskah pa je v prvem delu turnirja najviše postavljena Luksemburžanka Sarah de Nutte, ki ima ob svojem imenu na svetovni lestvici vpisano številko 68.

PRVI DAN

Prvi dan smo v dvorani OŠ Milojke Štrukelj videli tudi šest slovenskih nastopov. Za mize so povečini stopili igralci, ki jih običajno na turnirjih tako visokega ranga niti en videvamo, kar se je tudi poznalo pri uspešnosti domačih predstavnikov. Žreb je bil sicer naklonjen Lei Paulin, ki se je brez boja prebila v 2. krog, za mizami pa je to uspelo mladi domačinki 16-letni Sari Tokić in tretjemu slovenskemu loparčku Petru Hribarju. Tokićeva, nečakinja nekdaj našega najboljšega igralca Bojana Tokića je med gledalce poslala Kazahstanko Aiyo Alimbayevo, ki je skoraj 100 mest više na svetovni lestvici. Navkljub mladosti je Novogoričanka takoj pokazala svoj namen in prvi niz odločila v svojo korist. Po izenačenju v drugem nizu pa je preostala dva niza Tokićeva dobila na 8 in 7 in si priborila nastop v 2. krogu z »lovko« iz Ukrajine Hanno Haponovo, ki je več kot enkrat starejša od slovenske mladinke.

Peter Hribar, ki igra v drugoligaškem tekmovanju v Nemčiji, je za uvod imel precej več težav, kot se je pričakovalo. Nasprotnik iz Jerseya, otoka med Francijo in Britanijo, Jordan Wykes je na svetovni lestvici daleč za Novomeščanom, kar pa se za mizo ni dalo videti. Na koncu je Hribar le zmogel dovolj moči.

Lara Opeka in Tilen Cvetko, ki je še naprej poškodovan, sta v posamični konkurenci ostala brez dobljenega niza. Aljaž Godec pa je v prvem nizu presenetil Romuna Szocza, nato pa tri zapored izgubil.

Izidi 1. kroga kvalifikacij WTT Contender Nova Gorica: ženske – Sara Tokić (Slo) : Aiya Alimbayeva (Kaz) 3:1 (8,-9, 8,7), Lara Opeka (Slo) : Marie Migot (Fra) 0:3 (-4, -12, -5); Moški – Tilen Cvetko (Slo) : Darius Movileanu (Rom) 0:3 (-11, -10, -6), Peter Hribar (Slo) : Jordan Wykes (Jer) -9, 11, 6, -6, 9), Aljaž Godec (Slo) : Hunor Szocz (Rom) 1:3 (10, -4, -3, -10)

DRUGI DAN

O moči tokratnega turnirja Odprtega mednarodnega prvenstva Slovenije v namiznem tenisu priča tudi dejstvo, da se je igralcem, ki niso ravno stalnica na teh turnirjih tega ranga, skorajda ni moč prebiti na glavni turnir. Že moč obeh nosilcev kvalifikacij kaže, da je tokrat turnir še močnejši kot sta bila oba lanska. Sploh če izvzamemo lansko prisotnost nekaterih zares vrhunskih igralcev s Kitajske med katerimi sta lani nase opozorila predvsem Wang in Liang. Udeležba članov najboljše stoterice v obeh konkurencah pa je gledano v odstotkih neprimerno višja kot je bila lanska.

Prvi krog so tokrat prebrodili trije slovenski igralci. V moški konkurenci je to uspelo Petru Hribarju, med ženskami pa sta napredovali Sara Tokić in Lea Paulin. Slednji je pomagal žreb. Bila pa je tudi daleč najbliže napredovanje v odločilni tretji krog predtekmovanja, kjer si bodo zmagovalci priigrali napredovanje na glavni turnir. Koprčanka je s favorizirano Hrvatico Matejo Jeger prva dva niza izgubila. Uvodnega na razliko, v drugem pa je osvojila le eno točko. Nato pa je dobila dva niza in v petem vodila z 9:7, ampak izgubila z 9:11. »Res škoda da nisem izkoristila te priložnosti, ki se ne ponudi kar tako. Obenem sem vesela, da sem se po tistem drugem nizu z zgolj eno točko povsem vrnila v igro. Tudi v petem nizu sem najprej sama naredila preobrat, nato je bila uspešnejša precej izkušenejša nasprotnica. Res mi je hudo da mi ni uspelo,« je ob koncu povedala Lea Paulin.

Komajda 16-letna Sara Tokić je navdušila že z zmago v 1. krogu, ko je premagala Kazahstanko Alimbajevo. Ko je v drugem dvoboju vzela še niz izkušenj Ukrajinki Haponovi, je kazalo na še eno presenečenje. Branilsko nastrojena nasprotnica z obilo izkušnjami pa je potem s tremi nizi zapored stvari postavila na svoje mesto. Nečakinja Bojana Tokića je povedala: «Ko je Ukrajinka svojo igro v drugem nizu povsem podredila obrambi se res nisem znašla in sem le čakala da bo konec. Sem pa zares vesela te prve zmage. Nasprotnico sem dodobra preučila, pogledala ogromno njenih tekem in ves čas sem vedela kaj hočem. Najpomembnejše pa je da sem to tudi naredila in zmagala.«

Edino moško zmago za Slovenijo je v prvem krogu vpisal Peter Hribar, ki pa je v nadaljevanju naletel na člana TOP 100 skupine Joaa Monteira. Navkljub všečni igri Novomeščana pa je bil nasprotnik ves čas vsaj korak naprej in ni prepustil niti niza. »Videlo se je kako izkušen je Monteiro. Ves čas je imel nadzor nad tekmo. Poskušal sem z nekaj različnimi pristopi in na vse se je odzval kot se je moral. Sem pa vesel, da sem imel dve težki tekmi tu, saj nas že naslednji teden čaka dvoboj z Romunijo v kvalifikacijah za EP,« je dodal Peter Hribar, ki se bo skupaj s Tilnom Cvetkom preizkusil še med moškimi dvojicami. Tekmovanje med dvojicami se začne v torek.