Prisegate na beljakovinsko dieto? Tukaj je 10 stranskih učinkov diete z visoko vsebnostjo beljakovin, ki jih morate poznati, preden jo zares vzljubite

20. 4. 2023
Deli
Prisegate na beljakovinsko dieto? Tukaj je 10 stranskih učinkov diete z visoko vsebnostjo beljakovin, ki jih morate poznati, preden jo zares vzljubite (foto: Profimedia)
Profimedia

Visokobeljakovinske diete predlagajo povečanje vnosa beljakovin na 30 % in zmanjšanje vnosa ogljikovih hidratov na 5-10 %. Dolgotrajna praksa lahko zaradi negativnih učinkov ogrozi zdravje.

OPOZORILO: Nikakor ne priporočamo, da se poslužujete diet, ki bi od vas zahtevale stradanje, ali kako drugače škodovale zdravju. Preden se lotite hujšanja, se posvetujte z zdravnikom in drugimi strokovnjaki, ki vam bodo pomagali sestaviti uravnotežen program prehrane in gibanja.  

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) navaja, da naj bi uravnotežena prehrana vsebovala 30 % maščob, 55 % ogljikovih hidratov in 15 % beljakovin. Pri visokobeljakovinski dieti pa se vnos beljakovin poveča na 30 % (pri nekaterih celo na 40 %), vnos ogljikovih hidratov pa se zmanjša na 5 do 10 %. Pristopi k hujšanju, ki vključujejo zelo nizko porabo ogljikovih hidratov na dan in zelo visoko porabo beljakovin, dolgoročno povzročajo neravnovesje v telesu," pravi Ana Sánchez Morillas, dietetičarka in nutricionistka. Zakaj? Po mnenju te strokovnjakinje "predstavljajo nevarnost za ljudi, ki so jih uveljavili kot način življenja, in niso priporočljivi za otroke, mladostnike, med nosečnostjo ali pri ženskah, ki dojijo, pri ljudeh s sladkorno boleznijo tipa I, težavami z jetri ali ledvicami ali z visoko sečno kislino".

Beljakovinska dieta, znana tudi kot visokobeljakovinska dieta, je dieta, ki se osredotoča na povečanje vnosa beljakovin ob zmanjšanju vnosa ogljikovih hidratov in maščob. Ideja te diete je, da bo telo z uživanjem več beljakovin pokurilo več maščob in zgradilo več mišic. Kot vsaka dieta pa ima tudi beljakovinska dieta svoje prednosti in slabosti. V tem članku bomo raziskali, kaj je beljakovinska dieta in kakšni so njeni stranski učinki.

Kaj je beljakovinska dieta?

Beljakovinska dieta je dieta, ki poudarja uživanje živil, bogatih z beljakovinami, kot so meso, ribe, jajca, mlečni izdelki, oreščki in semena. Cilj te diete je povečati vnos beljakovin in hkrati omejiti vnos ogljikovih hidratov in maščob. Običajno visokobeljakovinska dieta vključuje uživanje 25 % do 30 % dnevnih kalorij iz beljakovin.

Profimedia

Ena glavnih prednosti beljakovinske prehrane je izguba telesne teže. Beljakovine nas bolj nasitijo kot ogljikovi hidrati ali maščobe, kar pomeni, da lahko pomagajo zmanjšati lakoto in povečajo občutek sitosti. To lahko privede do zmanjšanja vnosa kalorij in posledično do izgube telesne teže.

Poleg tega lahko visokobeljakovinska prehrana pomaga izboljšati telesno sestavo, saj poveča mišično maso in zmanjša količino telesne maščobe. To lahko izboljša splošno zdravje in telesno pripravljenost ter poveča telesno zmogljivost.

Negativni učinki prehrane z visoko vsebnostjo beljakovin

1. Hitra izguba telesne teže v kratkem času, vendar ne izguba maščobe

Učinkovita izguba telesne teže je njihov glavni adut. To so diete, ki drastično zmanjšajo telesno težo s takojšnjimi rezultati. Vendar pri tem ne gre za izgubo maščobe (pri čemer je pomembno, da znamo razlikovati med izgubo telesne teže in izgubo tekočine ali maščobe), kar je cilj, ki ga mora zasledovati vsaka dieta, temveč za izgubo tekočine. In z njimi elektrolite (natrij, kalij in magnezij), ki so za telo nujno potrebni.

2. Zaradi velike odvisnosti od živalskih beljakovin se izgubljajo vlaknine in fitonutrienti

Ta vrsta prehrane daje prednost živalskim beljakovinam in pozablja na živila, bogata z rastlinskimi beljakovinami. Običajno se pretirano prehranjujemo z mesom, ribami, jajci in mlečnimi izdelki, pozabljamo pa na uživanje rastlinskih beljakovin iz stročnic, žit, semen in oreščkov, ki so bogate z vlakninami in fitonutrienti, ki preprečujejo zaprtje.

3. Omejite zelenjavo in sadje z visokim glikemičnim indeksom

Ljudje se običajno izogibajo uživanju sadja in zelenjave z visokim glikemičnim indeksom (GI), kar je napaka, saj ta živila vsebujejo veliko vlaknin, vitaminov, antioksidantov in pomembnih mineralov (kot so železo, kalij, natrij in magnezij) za pravilno delovanje vseh telesnih celic in življenjskih funkcij, pravi strokovnjak.

4. Pomanjkanje vitaminov in mineralov

Prav zaradi majhnega vnosa sadja in zelenjave ali njunega neobstoja "je običajno potrebno dodajanje multivitaminskih in mineralnih kompleksov (kalij, natrij in magnezij) od začetka diete in ves čas njenega trajanja".

Profimedia
5. Prekomerna obremenitev jeter in ledvic

Če je dieta dolgotrajna, sta ta dva organa prisiljena trdo delati, da odstranita odpadke in odvečno sečnino, ki nastanejo pri beljakovinah. Nekateri ljudje so iz tega naredili način življenja, kar je nevarno.

6. Posledice na ravni kosti

Nekateri poudarjajo, da lahko zaradi presežka beljakovin in zmanjšane vezave kalcija, kar negativno vpliva na zdravje kosti, pride do osteoporoze. Čeprav je ta točka sporna.

7. Učinek povratnega učinka

Tiste, ki temeljijo izključno na uživanju koktajlov ali izdelkov za nadomeščanje obrokov, "vas ne naučijo, kako se prehranjevati ali spremeniti prehranjevalne navade, in jih je mogoče vzdrževati omejen čas, saj so zelo težke in vključujejo velik finančni vložek". Poleg tega se po končanem jemanju ponavadi vrnete na enako težo ali jo celo povečate.

8. Glavoboli, vrtoglavica in izguba spomina

Zaradi padca ravni glukoze, ki je nujno potrebna za naše možgane.

9. Vpliv na razpoloženje

Iz istega razloga kot v prejšnjem primeru se lahko pojavi razdražljivost ali tesnoba.

10. Halitoza, znojenje in urin z močnim vonjem

Tako kot pri ketogeni dieti, zlasti v prvih nekaj tednih, lahko izguba tekočine in presežek ketogenih teles povzročita te učinke na zadah, znoj in urin.

Kdaj je mogoče uporabiti dieto z visoko vsebnostjo beljakovin

Vendar pa je lahko optimalna dieta za ljudi, ki morajo izgubiti veliko maščobe, ne da bi izgubili mišično maso za omejeno časovno obdobje. Vendar jo mora vedno nadzorovati in spremljati strokovnjak za prehrano.

Beljakovine so zelo pomembne za naše zdravje, saj sodelujejo pri obnovi in vzdrževanju telesnih tkiv in so nujno potrebne za naše zdravje, vendar niso tako čudežne, kot nam jih prodajajo. Glede na potrebe in zahteve vsakega posameznika je beljakovinska dieta morda nekaj časa popolna, za druge pa bomo morali uporabiti drugo vrsto strategije, v kateri je več različnih živil, opozarjajo strokovnjaki.

Preberite še:
Jennifer Lopez prisega na to vadbo – tako naj bi pokurili dvakrat več maščobe
Priporočamo tudi:
Ko se ponovno lotevate teka, bodite pozorni na te stvari

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek