Kolesarstvo

Pogačar in Mohorič po podaljšanje slovenske vladavine v Liegeu

Liege, 22. 04. 2022 10.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) in Matej Mohorič (Bahrain-Victorious) bosta v nedeljo na 108. dirki Liege–Bastogne–Liege med favoriziranimi kolesarji. Karavano v Ardenih na najstarejšem od petih kolesarskih spomenikov čaka 257,1 km dolga trasa, zmagovalca zadnjih dveh izvedb pa sta prav Slovenca.

Primož Roglič se je pred dvema letoma v zgodovino vpisal kot prvi Slovenec z zmago na enem od petih spomenikov.
Primož Roglič se je pred dvema letoma v zgodovino vpisal kot prvi Slovenec z zmago na enem od petih spomenikov. FOTO: AP

Leta 2020 je dirka po večmesečni prekinitvi zaradi pandemije covida-19 potekala v neznačilnem oktobrskem terminu, zmage pa se je takrat veselil Primož Roglič (Jumbo-Visma). Kisovčan se je pobral po razočaranju na dirki po Franciji, ko mu je rumeno majico v vožnji na čas v predzadnji etapi  "slekel" rojak Tadej Pogačar ter osvojil svoj doslej edini spomenik oz. eno od največjih petih enodnevnih klasik na svetu.

Pogačar je tisto izvedbo dirke končal na tretjem mestu, potem ko so organizatorji zaradi spreminjanja smeri v sprintu na peto mesto kazensko prestavili sicer drugouvrščenega Francoza Juliana Alaphilippa (Quick-Step Alpha Vinyl). Dvakratni svetovni prvak je pred letom in pol že tako prehitro dvignil roke v zrak in posledično ga je za nekaj centimetrov ugnal Roglič, ki pa ga letos v nasprotju z 29-letnim Francozom ne bo v Liegeu.

Alaphilippe je moral Slovencu priznati premoč tudi lani, ko je prvega od svojih dveh spomenikov v karieri osvojil Pogačar. V čistem ciljnem sprintu je dvakratni zmagovalec Toura ugnal karizmatičnega Francoza in njegovega rojaka Davida Gauduja (Groupama-FDJ) ter dokazal, da je sposoben osvojiti tudi najzahtevnejše enodnevne dirke.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Letos na spomenikih že peto in četrto mesto

Pogačar je to dokazal tudi na zadnji od največjih petih dirk po Lombardiji oktobra lani, ko je v sprintu ugnal domačina Fausta Masnado (Quick-Step Alpha Vinyl). Triindvajsetletnik je bil letos med najboljšimi tudi na dirki Milano–San Remo, ko je bil na sicer sprinterjem prijaznejši klasiki peti, ter na dirki po Flandriji, ki jo je ob debiju v članski konkurenci končal na četrtem mestu.

Na največjem belgijskem kolesarskem prazniku je bil vse do zadnjega v boju za zmago. Bil je najmočnejši na tlakovanih vzponih, v zadnjih nekaj 100 m pa se je uštel, predolgo čakal na začetek sprinta Nizozemca Mathieuja van der Poela (Alpecin-Fenix) in nato padel celo na četrto mesto, ko sta se obema vodilnima kolesarjema iz ozadja pridružila še dva zasledovalca.

Statistika 23-letnika s Klanca pri Komendi na največjih enodnevnih dirkah je kljub vsemu izjemna, v prihodnosti pa utegne preizkusiti tudi severni pekel na dirki Pariz–Roubaix. Ta poteka po številnih tlakovanih odsekih in velja za najzahtevnejšo enodnevno dirko na svetu. Tlakovce si je letos ogledal bolj v luči nastopa na Touru, na katerem bo peta etapa deloma potekala prav po tlakovanih odsekih severne Francije.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tekmecev je veliko

Nekaj mesecev prej pa sta pred Pogačarjem zahtevna preizkušnja v Ardenih in vloga prvega favorita v Liegeu. Vse skupaj prihaja po nekoliko nepričakovani imploziji na 86. Valonski puščici v sredo. Slovenski as je bil ves čas v dobrem položaju, okoli 150 m pred ciljem pa je šel čez svoje meje in ostal brez moči, da bi sledil najboljšim. Zmage se je presenetljivo veselil Belgijec Dylan Teuns.

Ta bo v nedeljo z moštvenim kolegom Mohoričem tvoril močno jedro ekipe Bahrain-Victorious. Predvsem Mohorič je s petim mestom na Pariz–Roubaixu prejšnjo nedeljo dokazal, da je izjemno močan na najdaljših in najtežjih dirkah, skušal pa bo izboljšati četrto mesto izpred dveh let in lansko deseto mesto v Liegeu.

Rogliča v nedeljo ne bo na startu zaradi poškodbe kolena oz. pogačice, pa tudi Pogačar ni imel običajnih priprav na preizkušnjo. V četrtek je moral namreč po informacijah moštva odpotovati v domovino, kjer je nudil podporo ožji družini svoje zaročenke Urške Žigart po smrti njene matere.

V soboto se bo najboljši kolesar lestvice Mednarodne kolesarske zveze vrnil v Belgijo in skušal ubraniti lansko zmago. Največji tekmeci bodo poleg močne zasedbe Bahrain-Victoriousa tudi številni drugi, ki so po Pogačarjevem 12. mestu na Valonski puščici zavohali svojo priložnost.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Med najbolj izpostavljenimi so Teuns, Alaphilippe, njegov rojak Benoît Cosnefroy (Ag2r Citroen), Kolumbijec Daniel Martínez (Ineos Grenadiers), Rus Aleksandr Vlasov (Bora-Hansgrohe), Danec Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), Belgijec Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl) in Španec Alejandro Valverde (Movistar), ki je sredino preizkušnjo končal na drugem mestu. Med favoriti je tudi Belgijec Wout van Aert (Jumbo-Visma), ki se je po prebolelem covidu-19 vrnil z drugim mestom na dirki Pariz–Roubaix.

Pogačarju bo do zastavljenega cilja skušal pomagati tudi Jan Polanc. Tretji Slovenec v Liegeu ima za sabo v tej sezoni že 37 dni tekmovalnega dirkanja, v sredo pa je zasedel 48. mesto, potem ko je ves čas bdel nad svojim kapetanom.

Nič drugače ne bo v nedeljo, ko bodo morali kolesarji premagati deset najbolj izpostavljenih vzponov. Profil trase bo podoben kot v zadnjih letih, ključna pa bosta bržčas Côte de la Redoute (2,1 km/8,9 %) 30 km pred ciljem in Côte de la Roche-aux-Faucons, ki je na vrsti 13 km pred ciljno črto po spustu v Liege.

Ardenska trasa je tako rekoč ves čas razgibana, številni vzponi pa niti niso posebej kategorizirani, kar omogoča napadalno dirkanje, še posebej od trenutka, ko kolesarji prečkajo mesto Vielsalm okoli 120 km pred ciljem. Karavana prijavljenih kolesarjev bo iz Liegea na pot krenila ob 10.20, organizatorji pa najboljše pričakujejo v cilju okoli 17. ure.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.