Tujina

Nehammer sklical svet za nacionalno varnost: 'Preprečiti moramo rusko infiltracijo'

Dunaj, 02. 04. 2024 09.45 | Posodobljeno pred 30 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
N.V., STA
Komentarji
0

Aretacija nekdanjega avstrijskega obveščevalca Egista Otta, zaradi obtožb vohunjenja za Rusijo, kaže na to, da mora Avstrija okrepiti svojo varnost, da bi preprečila rusko infiltracijo, je opozoril avstrijski kancler Karl Nehammer. Sklical je namreč svet za nacionalno varnost in posvaril pred ruskimi vohunskimi mrežami.

Obtožbe zoper Egista Otta, ki je delal za zdaj že propadel Zvezni urad za varstvo ustave in boj proti terorizmu (BVT) in čigar aretacija je bila napovedana v petek, so "težke", kanclerja pa so spodbudile, da je hitro sklical svet za nacionalno varnost. Slednjega sestavljajo vladni ministri in člani vseh političnih strank ter ključni svetovalni odbor za varnostne in obrambne zadeve, sestali pa naj bi se 9. aprila, piše Deutsche Welle.

"Te obtožbe mora obravnavati sodstvo, po drugi strani pa sta potrebni ocena in razjasnitev varnostne situacije v državi," je poudaril Nehammer. 

Avstrijski kancler Karl Nehammer
Avstrijski kancler Karl Nehammer FOTO: AP

Ott se je nazadnje pojavljal v medijih v povezavi z bivšim članom uprave propadlega nemškega ponudnika plačilnih storitev Wirecard Janom Marsalekom, ki naj bi mu pomagal vzpostaviti vohunsko celico za Rusijo znotraj BVT, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Po propadu Wirecarda naj bi Ott in njegov  kolega leta 2020 pomagala Marsaleku na skrivaj pobegniti iz Avstrije z zasebnim letalom.

Ott naj bi skupaj z drugim bivšim uslužbencem BVT pridobival informacije za Marsaleka oziroma Rusijo, pri čemer se je opiral na svoje pretekle dejavnosti kot agent obveščevalne službe in policijski ataše v Italiji. Po poročanju nemške revije Spiegel je šlo za informacije o novinarjih, ki živijo v Evropi, in kazahstanskem opozicijskem politiku. Ott je sicer v intervjuju za Spiegel vse očitke na njegov račun zanikal. 

Otta avstrijske oblasti preiskujejo že vrsto let, obtožen pa je različnih kaznivih dejanj. Za dunajsko državno tožilstvo je bilo zdaj, kot kaže, na voljo dovolj dokazov, da je zanj izdalo nalog za aretacijo, poroča APA. Deželno sodišče na Dunaju je Ottu v nedeljo odredilo preiskovalni pripor. Ott je sicer vse obtožbe zanikal.

Avstrija je prejšnji mesec z ruskega veleposlaništva izgnala dva ruska diplomata, po mnenju mnogih avstrijskih uradnikov zaradi povezav z vohunjenjem.

Ruske vohunske mreže se sicer pojavljajo po celotni Evropi, Velika Britanija je lani aretirala pet bolgarskih državljanov, februarja še šestega ter jih obtožila, da naj bi bili člani vohunske mreže, ki so prav tako sodelovali z Marsalekom. 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja