Iga Swiatek zmagovalka OP ZDA

1

Iga Swiatek OP ZDA | Iga Swiatek je zmagovalka OP ZDA. | Foto Reuters

Iga Swiatek je zmagovalka OP ZDA.

Iga Swiatek je zmagovalka odprtega teniškega prvenstva ZDA v New Yorku. V finalu je trenutno prva igralka sveta po uri in 50 minutah ugnala Tunizijko Ons Jabeur v dveh nizih s 6:2 in 7:6 (5).

Za 21-letno Poljakinjo je to že tretja zmaga na turnirjih za grand slam in druga letos. V Parizu je bila najboljša leta 2020 in 2022. Postala je tudi prva Poljakinja z zmago na odprtem prvenstvu ZDA.

Mejnike bi lahko prestavljala tudi tekmica. V primeru zmage bi bila prva zmagovalka tega turnirja iz arabskega sveta in afriške celine.

Tunizijka, ki se bo v ponedeljek na lestvici WTA povzpela na drugo mesto, je razočarala predvsem v prvem nizu. V drugem je pri vodstvu Poljakinje s 3:0 in 4:2 kazalo, da se bo dvoboj hitro končal, a Jabeurjeva se je še enkrat zbrala. Zanimiv finale je odločila podaljšana igra, v kateri je bila Iga Swiatek bolj zbrana.

Veselje Ige Swiatek ob zmagi. | Foto: Reuters Veselje Ige Swiatek ob zmagi. Foto: Reuters

V medsebojnih obračunih zdaj Poljakinja vodi s 3:2, na trdih podlagah je izid 2:1 v njeno korist. Letos v Rimu je na pesku Poljakinja nazadnje slavila zanesljivo s 6:2, 6:2, lani v Cincinnatiju pa je na podobni podlagi, kot je newyorška, Tunizijka slavila s 6:3, 6:3.

Iga Swiatek je vpisala svojo še deseto zaporedno zmago v finalih. Edini poraz v finalih turnirjev, v katerih je zaigrala, je vknjižila v svojem prvem finalu WTA v Luganu pred tremi leti, ko jo je premagala slovenska igralka Polona Hercog.

Poljakinja je osvojila svoj še sedmi turnir letos. Po finalni zmagi, ki ji je prinesla ček v višini 2,6 milijona dolarjev, se je z olajšanjem zgrudila na osrednjem igrišču Arthurja Asha. "Res sem vesela, da ni v gotovini," se je pošalila, ko je prejela denarno nagrado za zmagoslavje na turnirju, na katerega se je ob začetku sezone prijavila z nizkimi pričakovanji.

"Nisem bila prepričana, ali sem še na ravni, da dejansko osvojim turnir za grand slam, še posebej na odprtem prvenstvu ZDA, kjer je podlaga tako hitra," je dejala. "To je nekaj, česar zagotovo nisem pričakovala. To je zame tudi potrditev, da je meja samo nebo. Ponosna sem, tudi malo presenečena, vesela, da mi je to uspelo," je dejala.

21-letnica iz Varšave je v New Yorku, kjer se dotlej še nikoli ni uvrstila v četrtfinale, letos zanesljivo osvojila tretjo turnirsko zmago na grand slamih. V polfinalu je po treh nizih ugnala Belorusinjo Arino Sabalenko. Enajstič je igrala na zadnjih stopničkah turnirjev na najvišji ravni, a le enkrat izgubila, in sicer ob premiernem nastopu v finalih v Luganu proti Slovenki Poloni Hercog. Od takrat je dobila vseh deset finalnih obračunov.

Ons Jabeur je morala priznati premoč Poljakinji. | Foto: Reuters Ons Jabeur je morala priznati premoč Poljakinji. Foto: Reuters

Tunizijka, ki je sedem let starejša, na drugi strani ni tako uspešna, ko gre za finalne dvoboje, dobila je le tri od desetih. Izgubila je tudi na svojem zadnjem ob prvem finalu na turnirjih velike četverice, natančneje v Wimbledonu, kjer jo je premagala Kazahstanka Jelena Ribakina. "Nimam česa obžalovati, saj sem naredila vse, kar je bilo v moji moči. Nisem oseba, ki bi obupavala. Prepričana sem, da bom spet v finalu in takrat bom dala prav vse od sebe, da zmagam," je dejala najuspešnejša afriška teniška igralka.

Tokratno odprto prvenstvo ZDA ni prineslo preboja za slovenski tenis. Med posamezniki so v prvem krogu izpadli Aljaž Bedene, Tamara Zidanšek in Kaja Juvan, Bedene je svoj zadnji nastop na grand slamih sklenil tudi s porazom v prvem krogu dvojic, na tej točki turnirja pa je med dvojicami sklenila tudi Zidanškova. Andreja Klepač je izpadla v prvem krogu mešanih dvojic. Koprčanka se je skupaj s Čilenko Alexo Guarachi v konkurenci ženskih dvojic zaustavila v tretjem krogu.