Foto: Reuters
Foto: Reuters

Hrvaško elektrogospodarstvo (HEP) bo nato plin distribuiral gospodarskim odjemalcem in gospodinjstvom. Plin, načrpan na Hrvaškem, bo tako ostal doma in tako se bo hrvaška vlada bojevala z možnim pomanjkanjem plina to zimo, je za Radio Slovenija poročala Tanja Borčić Bernard.

Ina mora ves plin, ki ga bo načrpala na Hrvaškem, prodati HEP-u, in sicer po 41 evrov za megavatno uro, je dejal minister za gospodarstvo in energetiko Davor Filipović. HEP ga bo potem prodajal naprej gospodinjstvom, bolnišnicam, vrtcem in drugim ustanovam. Ukrep bo trajal od 1. novembra do 31. marca 2024.

Medtem ko večinski lastnik Ine, madžarski MOL, trdi, da plin ves čas ostaja na Hrvaškem, pa minister Filipović pravi, da so tuja podjetja na Hrvaškem registrirala svoje podružnice in potem zaradi dobičkarskih razlogov plin prodajala v tujino.

Hrvaška vlada je Ini prav tako naložila, da mora proizvodnjo zemeljskega plina od 1. novembra do 31. marca povečati za 10 odstotkov. Težava je namreč nastala, ker zaradi velikih podražitev cene električne energije kar 120.000 hrvaških odjemalcev želi zasebnega dobavitelja zamenjati z javnim omrežjem.

V Zagrebu se ne bojijo, kaj o tej ideji mislijo v MOL-u, ki ima upravljavske pravice v Ini. Po nedavni aferi s krajo denarja iz tega naftnega podjetja so madžarski lastniki odstavili svoje vodstvo, hrvaška vlada pa bo zahtevala tudi spremembo korporativnega upravljanja v podjetju. Hkrati so lokalnim odjemalcem plina sporočili, da je tudi njihova odgovornost, ker niso pravočasno zagotovili plina za odjemalce po nižji prodajni ceni in zdaj jih rešuje hrvaška vlada.