Foto: Slovenska vojska
Foto: Slovenska vojska

Certifikacija je posebnega pomena tudi zato, ker bo odred sodeloval v Natovih silah za hitro odzivanje, kar pomeni, da so pripadniki pripravljeni na praktično takojšen premik na najzahtevnejše lokacije.

"Reševanje ob strmoglavljenju helikopterja .../// vdor v objekt in osvoboditev talcev." To sta le dva od približno 300 elementov, ki so jih ocenjevalci iz Nata in Slovenske vojske – več kot 20 jih je bilo – preverjali po strogih standardih.

"En dogodek, ki ga ocenjujemo, ni to samo en ocenjevalec. To so z več strani ocenjevalci, vsak svoj del pokljuka, potem se da te stvari v vprašalnik in v tistem vprašalniku je točno predpisana norma. In tista norma, če jo dosežeš, je GO, če ne, je NO GO. Tako da ni tukaj veliko debate," je pojasnil višji častnik za operativno načrtovanje delovanja podpolkovnik Iztok Stavanja.

Po novem ima torej Slovenska vojska kopenski odred za specialno delovanje. Ocenjevalci so certifikat podelili prav tukaj na Madžarskem. Poveljnik specialne enote Slovenske vojske, podpolkovnik Miha Rijavec je povedal, da so bila tokratna ocenjevanja težja kot navadno, saj je Nato standarde močno dvignil zaradi vojne v Ukrajini, testiranja naj bi bila za od 30 do 40 odstotkov težja kot navadno.

"Po tej metodologiji se ocenjujejo vse specialne sile, seveda pa so ob teh dogajanjih v Ukrajini ti standardi še posebej pozorni, predvsem iz izkušenj, ki izvirajo iz Ukrajine, so pozorni na posameznih področjih, ki so zdaj pomembna. Predvsem zaščita zvez in zaščita lastnih sil, tukaj res ni bilo popuščanja in smo morali dokazati najvišjo stopnjo tako usposobljenosti kot tudi opremljenosti," je dejal Rijavec. "Posebej bi izrazil ponos na moje fante, izredne čestitke vsem, ker so bili oni tisti, ki so na terenu v zadnjih dneh dokazali, da Slovenska vojska zna in zmore."

"Ni lahko, težko je, toda prestali so preizkus," je dejal podpolkovnik Ladislav Tar, ocenjevalec zveze Nata.

Z letom 2023 bo ta odred pod nemškim poveljstvom pripravljen za odhod v največ 30 dneh.

"S 1. januarjem smo del Natovih sil za hitro posredovanje, kar pomeni, da smo lahko v določenem času poslani tja, kjer pač Nato ocenjuje, da moramo biti poslani in kamor bo vlada soglašala, da smo poslani," je pojasnil podpolkovnik Matija Jazbec, poveljnik kopenskega odreda za specialno delovanje.

Certifikat je le češnja na torti, pravijo, zanj so se intenzivno trudili vsaj leto in pol na deset let podlage, kot so sami to opisali. Dnevi, ko so bili pod budnim očesom ocenjevalcev, so prinesli tudi 40 lažjih poškodb.

"Bile so ureznine, potem kakšna utrgana znamenja, enemu pripadniku smo noht dol povlekli, ker je bil zagnojen," je naštel višji vojaški uslužbenec Žiga Tomažinčič, zdravnik rezervist.

Tudi vreme jim ni prizanašalo.

"Tri dni, dve noči so bili zunaj na dežju, na mrazu, v temi, ko so prišli nazaj, so poročali, se pripravili za naslednjo akcijo, kot da ni bilo nič. To so specialci," je dejal Stavanja.

Zveza Nato namerava število sil za hitro odzivanje, kamor spada tudi ta odred, povečati na več kot 300.000.

Kopenski odred SV v Natovih silah za hitro odzivanje