Napad se je po pričevanju očividcev zgodil v petek ponoči. Foto: Reuters
Napad se je po pričevanju očividcev zgodil v petek ponoči. Foto: Reuters

Oblasti v Adis Abebi se še niso odzvale na obtožbe, do zdaj pa so vselej zanikale, da bi bili civilisti tarča napadov vladnih sil v več kot leto dni trajajočem konfliktu s tigrajskimi uporniki.

Tiskovni predstavnik Ljudske osvobodilne fronte v severni pokrajini Tigraj (TPLF) Getachew Reda je na Twitterju zapisal, da je brezčuten napad z brezpilotnimi letalniki na mesto Dedebit na severozahodu te etiopske pokrajine zahteval življenja 56 nedolžnih ljudi.

Spopadi v drugi najbolj poseljeni afriški državi trajajo od novembra leta 2020, ko je premier Abij Ahmed poslal vojsko v Tigraj, da bi pridržala in razorožila voditelje TPLF-ja, s čimer se je odzval na napade upornikov na vojašnice etiopske vojske.

TPLF je skoraj tri desetletja vladal Etiopiji, a se je moral umakniti z oblasti s prihodom Abija Ahmeda na premierski položaj leta 2018. Tigrajski politiki in uporniki Abiju Ahmedu očitajo centralizacijo federativne države na račun posameznih pokrajin, a premier te očitke vseskozi zavrača.

Med bolj uporabljenimi naj bi bili turški letalniki bayraktar. Foto: Reuters
Med bolj uporabljenimi naj bi bili turški letalniki bayraktar. Foto: Reuters

Redni napadi z letalniki

Tigrajski uporniki vladne sile obtožujejo, da z brezpilotnimi letalniki redno napadajo območja v Tigraju. Prav letalniki naj bi prevesili tehtnico v spopadih na stran etiopske vojske, potem ko so junija lani iz Tigraja pregnali vladno vojsko in še jeseni grozili s pohodom na prestolnico Adis Abebo.

Kot piše Al Džazira, ima etiopska vojska le 22 uporabnih vojaških letal, s katerimi je bilo težko zmagovati proti upornikom na obsežnem in goratem območju na severu države. Prav zato se je vlada v zadnjih mesecih odločila za nakup poceni, a učinkovitih brezpilotnih letalnikov turške, kitajske in iranske proizvodnje, ki so etiopski vojski prinesli pomembno prednost v boju proti upornikom.

V petek je sicer vlada iz zapora izpustila več vodilnih predstavnikov opozicije, med njimi tudi iz TPLF-ja, s čimer hočejo po besedah Abija Ahmeda doseči narodno spravo in enotnost. TPLF je sicer skeptičen do njegovih namer. "Njegova vsakdanja rutina zavračanja zdravil nemočnim otrokom in pošiljanja letalnikov proti civilistom je popolnoma v nasprotju z njegovimi trditvami," meni Getachew Reda.