Vodja strokovne skupine Bojana Beović je nedavno predlagala, da bi morali necepljeni državljani, ki potrebujejo zdravstveno oskrbo zaradi okužbe s covid-19, znesek zdravljenja poravnati. Predlog o participaciji razburja javnost, za mnenje pa smo povprašali tudi dr. Gregorja Prosena, predstojnika Urgentnega centra UKC Maribor.

Dolgo tako več ne bo šlo. Zdravstveni sistem je izgleda ponovno zdržal, a nekateri ljudje že več kot leto dni čakajo na operacijo, zato je to zanje vendarle kolaps sistema. Ljudje, ki iščejo pomoč, včasih niti sami ne vedo, kako močno jim manjka kisika, zato si ne znam predstavljati, da bi jim zaračunali zdravljenje. Za parcialne participacije nisem, ker je to kočljiva situacija in si ne znam predstavljati, kaj bi to predstavljalo,” je dejal Prosen in obenem poudaril, da so na urgenci vsi pacienti enaki, pomoči, ki jim jo nudijo, pa ne pogojujejo z ničimer.

“Upal bi trditi, da smo iz največje krize”

Kljub temu ima predlog Beovićeve tudi nemalo zagovornikov, ki so mnenja, da so cepljeni družbeno odgovorno ravnali in obenem prevzeli določeno tveganje za zaplete prav s cepljenjem proti koronavirusu. “Strinjam se, da so družbeno odgovorno ravnali. Strinjam se, da bomo morali v prihodnje uvesti gradacijo spodbud in penalov. Družba lahko deluje le, če vsi sodelujemo in se trudimo za skupno dobro, obenem pa tvegamo na enak način,” razlaga Prosen.

Po njegovem mnenju bi bilo sprva dovolj, da bi uvedli PC pogoje, ker gre za pozitivno spodbudo. V primeru, da ta ne bi prinašala pričakovanih rezultatov, bi sledila uvedba obveznega cepljenja, kot skrajni ukrep pa bi po mnenju Prosena, sledil premislek o participaciji. 

Upam, da smo skozi največjo krizo. Zdaj je število obravnav bolj ali manj enako, kot je bilo pred pandemijo. Upal bi trditi, da gre število pozitivnih navzdol, pacienti, ki prihajajo, vedo, da so pozitivni, infekcij se zdi, da je manj. Upam, da bo ta virus naslednje leto postal endemičen, kot so ostali koronavirusi in ga bomo lažje preživeli s poživitvenimi odmerki. Življenje mora iti naprej, ne moremo biti skoncentrirani samo na ene bolnike,” razlaga Prosen.

Najbolj problematične so mutacije virusov

Po besedah Prosena so najbolj problematične mutacije virusov. “Nikoli ne veš, ali bodo mutacije šibkejše ali hujše. Dokler ne bomo precepljeni in preboleli, tako dolgo bomo vedno v nevarnosti. Na tem mestu je še dodaten aspekt, da se precepimo, saj damo virusu manjše možnosti za razvoj,” svetuje Prosen.

Dnevno obravnavajo približno 300 obravnav, med vikendom je pričakovati nekoliko višje število. Zdravstvenemu osebju na covidnih oddelkih so priskočili na pomoč kolegi z drugih oddelkov, vojska, študentje in prostovoljci.

Obenem je ključen pri prebolevanju tudi poživitveni odmerek. Koliko teh je potrebnih za popolno imunost, pa je odvisno od posameznika. “Izraelci so pravilno ugotovili, da se moramo vsi poživiti. Odvisno pa je od imunskega sistema, kako dolgo je odmerek aktiven. Pomembno je, da je to reakcija na nekaj, kar moje telo že pozna,” dodaja predstojnik urgentnega centra.