M. P. | 10. 10. 2022, 17:14

Preverili smo, ali so razmere na Zelencih še vedno tako pretresljive. Imamo najnovejše fotografije!

Profimedia/N1/Denis Sadiković

Nedavno smo poročali o precej zaskrbljujoči podobi gorenjskega bisera, ki je bil zaradi svoje lepote in smaragdne barve nekoč velika turistična atrakcija. Pa je še vedno? 

Splet so v minulih tednih preplavile šokantne fotografije naravnega rezervata Zelenci v bližini Kranjske gore, ki so opozorile na alarmantno stanje tega slovenskega bisera. Obiskovalce naj bi v zadnjem času namesto prelepega smargdnega jezera pričakali blato, rjavkaste in motne luže ter celo vonj po gnilem.

Kot je povedal Metod Rogel s kranjske enote Zavoda za varstvo narave, je bilo njihovo stanje res nenavadno, sam jih v taki obliki še ni videl, je povedal za N1. Menil je, da gre za posledico novih ekstremov, ki jih povzročajo podnebne spremembe. Da obiskovalci razmere na Zelencih dojemajo kot del globalnega problema, ki se je zdaj dotaknil tudi nas, je medtem dejal Blaž Veber, direktor Turizma Kranjska Gora.

Kako so videti zdaj?

Da bi preverili njihovo stanje, smo se tja odpravili tudi mi. Kljub vsemu smo naleteli na precej vzpodbudne prizore. Barva vode je bila že precej bolj zelena, v jezeru pa so plavale tudi ribe.

S.Š.

Naravni rezervat je dom marsikateri že ogroženi živalski in rastlinski vrsti, zato smo bili zaskrbljeni tudi za njihovo prihodnost.

Na Zelencih so bili tudi številni obiskovalci, ki so se ob njih fotografijrali. Mnogi so kazali navdušenje nad lepotami, zaznati ni bilo nikakršnega smradu. Tudi mi smo naredili nekaj posnetkov in se ob spoznanju, da se stanje po videnem sodeč očitno izboljšuje, domov odpravili pomirjeni.

M.P.

Optimistične napovedi

Poklicali smo tudi Turistično informacijski center Kranjska Gora, kjer so nam potrdili naš optimizem. “Res je, stanje na Zelencih se izboljšuje,” so nam povedali. Ob tem so dodali, da je bilo preteklo dogajanje povezano s sušo ter izrazili pričakovanje, da bo ob padavinah situacija vedno boljša.  

S.Š.

Zelenci imajo v normalnih razmerah stalno temperaturo od 5 do 6 stopinj Celzija in pozimi ne zamrznejo. Dno namreč prekriva porozna jezerska kreda, ki stalno prepušča podtalno vodo v obliki “vulkančkov”, kar je edinstven primer v Sloveniji. Leta 1992 so bili Zelenci z odlokom občine Jesenice razglašeni za naravni rezervat. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol