Avstralka Bartyjeva v Melbournu osvojila domačo krono

Melbourne , 29. 01. 2022 10.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
T.Š., M.J.
5

Avstralka Ashleigh Barty in Američanka Danielle Collins sta se pomerili v finalu teniškega turnirja za grand slam, OP Avstralije. Domačinka, tudi prva nosilka turnirja v Melbournu, je bila v vlogi favoritinje in je dobila prvi niz s 6:3, v drugem pa je zaostajala že s 5:1, na koncu pa dobila niz po podaljšani igri (7:6) in je slavila naslov z 2:0 v nizih. Za Bartyjevo je to tretji osvojeni turnir za grand slam v karieri, prvi pred domačimi navijači v Melbournu.

Ashleigh Barty, prva tenisačica na svetu na lestvici WTA in tudi prva nosilka, je imela v velikem finalu v Melbournu za tekmico 27. nosilko, Američanko Danilelle Collins. Bartyjeva je v polfinalu s 6:1 in 6:3 izločila Američanko Madison Keys, Collinsova pa je premagala Poljakinjo Igo Swiatek, sedmo nosilko (6:4 in 6:1).

Bartyjeva je bila pred avstralskimi navijači v vlogi velike favoritinje, sicer je 25-letna igralka že osvojila dva turnirja za grand slam, OP Francije leta 2019 in turnir v Wimbledonu leta 2021, medtem ko je Collinsova na turnirjih za grand slam najvišje posegla pred dvema letoma v Rolland Garrosu, kjer se je njena pot končala v četrtfinalu.

Barty - Collins
Barty - Collins FOTO: Sofascore.com

Avstralka je v finalu turnirja s skupnim nagradnim skladom 47,7 milijona evrov, prepričljivo dobila prvi niz s 6:3 po 32 minutah igre. Enkrat je odvzela servis tekmici za vodstvo s 4:2 in nato dvakrat dobila igro na svoj servis in zanesljivo povedla z 1:0, kazalo je, da bo gladko opravila svojo nalogo. Toda Američanka je v drugem nizu hitro naredila "break" in povedla z 2:0 in še enkrat odvzela servis Bartyjevi za visoko vodstvo s 5:1.

Bartyjeva se ni predala in je dvakrat zapored odvzela servis nasprotnici in se približala na 5:4 in na svoj servis izenačila na 5:5. Znova je bilo vse odprto, Američanka je precej popustila, Avstralka pa je nizala točke in igre.  Collinsova je nato le dobila igro na svoj servis za vodstvo s 6:5, po izenačenju na 6:6 je sledila podaljšana igra. Gladko ga je dobila Bartyjeva (7:2), ter seveda tudi niz (7:6) in dvoboj (2:0) ob navdušenju gledalcev. Drugi niz je trajal 55 minut, dvoboj pa slabo uro in pol, ob tem je zmagovalka zaslužila 1,8 milijona evrov.

"Uresničile so se mi sanje. Ponosna sem, da sem Avstralka. Hvala vsem za podporo, lepo je igrati tukaj in pomembno je bilo, da sem lahko vse skupaj delila z mojimi ljudmi. Občinstvo je bilo izjemno, sprostili ste me in me prisilili, da igram svoj najboljši tenis. Hvala vam. Rada bi izkoristila priložnost in se zahvalila tudi Danielle, teh 14 dni je bilo tudi zate izjemnih. Danes sem morala res veliko pokazati," je povedala Bartyjeva.

Bartyjeva je postala prva Avstralka, ki je po dolgih 44 letih osvojila OP Avstralije, pred tem je to leta 1972 uspelo Chris O'Neil.

Ashleigh Barty je osvojila zmago na OP Avstralije.
Ashleigh Barty je osvojila zmago na OP Avstralije. FOTO: AP

Avstralcema zmaga med dvojicami
Thanasi Kokkinakis in Nick Kyrgios sta v Melbournu zmagala v konkurenci moških dvojic. V finalu sta premagala rojaka Matthewa Ebdena in Maxa Purcella s 7:5 in 6:4.