Somalec za posilstvo mlade Ljubljančanke prejel zdravljenje namesto izgona

Datum:

V Sloveniji očitno več več ne veljata Kazenski zakonik in Zakon o kazenskem postopku. Še posebej ne za migrante. Somalec, ki je obtožen posilstva, ropa, povzročitve lahke telesne poškodbe in poškodovanja tuje stvari, ne bo šel v zapor. Tožilstvo zanj ne predlaga kazni, temveč varnostni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja. Pravijo, da je kazniva dejanja storil neprišteven, kot tak pa zanje ni kazensko odgovoren.

Lanskega maja smo poročali o posilstvu sredi belega dne na sloviti Metelkovi v središču Ljubljane. Neuradno smo izvedeli, da sta dva migranta sledila mlademu dekletu na WC Metelkove, vdrla vanj in jo posilila. Po poizvedovanju na policiji so informacije potrdili. “13. maja 2023 smo obravnavali dva suma kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost, ki sta bila storjena na območju centra Ljubljane,” so zapisali.

23-letni državljan Somalije in 45-letni državljan Nigerije sta bila izsledena in s kazensko ovadbo privedena k preiskovalnemu sodniku, ki je zanju odredil pripor. Sedaj pa se na okrožnem sodišču v Ljubljani odvija sodni epilog.

Tri leta in deset mesecev za posilstvo in preprodajanje drog
Po preverjanju Dnevnika so izvedeli, da je kazenski postopek zoper nigerijskega državljana že končan. Krivdo je priznal, sodišče pa mu je sredi decembra izreklo obsodilno sodbo. Zaradi posilstva je bil obsojen na tri leta zapora, zaradi kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami pa na leto zapora. Sodišče mu je nazadnje izreklo enotno kazen tri leta in deset mesecev zapora in mu do pravnomočnosti sodbe podaljšalo pripor. Žal nič o izgonu in prepovedi vračanja v Slovenijo po prestani kazni.

Metelkova (Foto: Twitter)

Nič kazni, le varnostni ukrep
Še vedno pa poteka sojenje zoper Somalca, ki mu najverjetneje ne bo treba v zapor. Kot so Dnevniku pojasnili na sodišču, je Somalec poleg posilstva obtožen tudi ropa, povzročitve lahke telesne poškodbe in poškodovanja tuje stvari, vendar tožilstvo zanj ne zahteva zapora, temveč zgolj varnostni ukrep, in sicer obvezno psihiatrično zdravljenje in varstvo v zdravstvenem zavodu. Dejali so, da je neprišteven in da drugače ni mogoče zagotoviti varnosti ljudi in ocenili, da je somalski državljan vsa štiri kazniva dejanja storil neprišteven, kot tak pa ni kazensko odgovoren za svoje ravnanje.

Foto: posnetek zaslona National Herald

Posilstva v Sloveniji naraščajo
V zadnjem letu so se posilstva migrantov oziroma državljanov tretjega sveta povečala za več kot 50 odstotkov. Slovenska javnost je priča vedno večjemu poročanju o spolnih napadih, čeprav se zdi, da bi policija tovrstna dejanja najraje prikrila. In namesto da bi osrednji mediji o tem na glas poročali, se tej temi izogibajo ali skušajo posilstvo omiliti, kar je nedopustno. Nenazadnje pa niti sodišča ne izrečejo ostre kazni, da bi zaščitila slovenske državljane.

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Mladi zdravniki po sestanku z ministrico: Odtujeni so od realnih težav!

Predstavniki Mladih zdravnikov Slovenije so danes o možnostih za...

Joveva je nedorasla resnim politikom

"Demokracija na levi strani se začne in konča tam,...

Palestinsko vprašanje skregalo Fajonovo in Goloba

Slovensko priznanje Palestine je postalo svojevrstna predvolilna tematika, s...

Ukrajinske sile odbile ruski napad v Harkovu

Rusija je ponoči začela kopensko ofenzivo v regiji Harkov...