Screenshot_2 Svet24.si

Umrl je Božidar Lapaine, hrvaški oblikovalec ...

fantka Svet24.si

Drobna zadovoljstva vodijo v prostor neskončnih ...

1663812312-036mv Necenzurirano

Kakšna stavka? Največja zasebna klinika podira ...

janez janša, shod Reporter.si

Kdo ima koga za norca? Janša, večkrat v ...

kozelj ronaldo Ekipa24.si

250 evrov kazni za Janeza, kar pa ne bo šlo iz ...

Tako bo potekal sončni mrk, ki je marsikoga prestrašil do kosti Odkrito.si

8. april, 2024 - Mrk, ki prinaša katastrofo?!

ronaldo sesko lv Ekipa24.si

Srbi zaradi Slovenije že trepetajo pred evropskim...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Poslanci bodo odločali o zakonu o odpravi škodljivih posledic Janševe vlade

Deli na:
Poslanci bodo odločali o zakonu o odpravi škodljivih posledic Janševe vlade

Janez Janša v DZ - Foto: DZ/Klara Gojčič

DZ bo na današnji izredni seji med drugim odločal o interventnem zakonu v zdravstvu. Poslanci bodo odločali še o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih ter o predlogu zakona o odpravi škodljivih posledic prejšnje vlade, ki ga je pripravil Inštitut 8. marec.

Predlog zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema, ki ga je pripravilo ministrstvo za zdravje, med drugim naslavlja čakalne dobe v zdravstvu in zmanjšano dostopnost zdravstvenih storitev. Slednjih bi se lotili tudi z dodatki za povečan obseg dela in posebne pogoje dela na območjih občin z nižjo razvitostjo.

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je v sredo na seji odbora za zdravstvo poudaril, da gre pri tem zakonu za prvi korak k zdravstveni reformi. V Levici opozarjajo, da bodo ukrepi materialno bolj ugodni za zasebnike kot pa za zdravnike v javnih zavodih. Opozicija pa meni, da je treba v reševanje čakalnih vrst vključiti vse razpoložljive izvajalce zdravstvenih storitev.

Predlog zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države so pripravili v Inštitutu 8. marec. Vanj so vključili 11 zakonov, ki so bili spremenjeni v času vlade Janeza Janše.



V preteklo stanje med drugim vračajo ureditve na področju sestave svetov izobraževalnih zavodov, kadrovanja v policiji in izključevanja nevladnih okoljevarstvenih organizacij iz postopkov obravnave okoljske problematike. V SDS so napovedali, da bodo ustavnost zakona preverili na ustavnem sodišču.

Predlagatelji novele zakona o nalezljivih boleznih, poslanci Gibanja Svoboda, SD in Levice, so v DZ vložili predlog sklepa o nedopustnosti zakonodajnega referenduma. Ocenjujejo namreč, da zakon spada med izjeme, navedene v 90. členu ustave, po katerem predmet zakonodajnega referenduma ne more biti zakon, ki odpravlja neustavnost.

DZ bo na današnji seji obravnaval tudi predloga zakonov o ratifikaciji protokolov za vstop Švedske in Finske v zvezo Nato.