Borilni športi

Kaja Schuster in David Štarkel v Dubrovniku na najvišjo stopničko

Dubrovnik, 08. 04. 2024 08.35 | Posodobljeno pred 22 dnevi

Slovenski judoisti so se pretekli konec tedna merili na evropskem pokalu v Dubrovniku, kjer so se odrezali odlično. V konkurenci 350 tekmovalcev iz 28 držav so z dvema zlatima in tremi srebrnimi medaljami zasedli skupno tretje mesto. Na najvišjo stopničko sta se zavihtela David Štarkel v kategoriji do 60 kilogramov in Kaja Schuster v kategoriji do 70 kilogramov, njun uspeh pa so z drugimi mesti dopolnili Maša Slavinec, Nika Tomc in Nace Herkovič.

Slovenska himna je v Dubrovniku najprej zadonela v čast Davidu Štarklu, ki je s štirimi zmaganimi borbami osvojil prvo mesto v kategoriji do 60 kilogramov. Judoist Impola iz Slovenske Bistrice je bil kot prvi nosilec svoje kategorije v prvem krogu prost, nato pa je pohod na najvišjo stopničko začel z zmago proti Norvežanu Egilstenu Amarasekari. V četrtfinalu je premagal Mohamada Akkasha, v polfinalu pa Belgijca Olivierja Naerta. 27-letni slovenski judoist se je za zlato medaljo pomeril z Italijanom Francescom Pio Steganellijem in ga premagal z dvema vazarijema ter se tako povzpel na najvišjo stopničko v svoji kategoriji.

Uspeh prvega tekmovalnega dne sta dopolnili Maša Slavinec v kategoriji do 52 kilogramov in Nika Tomc v kategoriji do 57 kilogramov. Obe dekleti sta klonili šele v finalu svojih kategorij in tako stopili na drugo najvišjo stopničko. Tik pod zmagovalni oder sta se s petimi mesti uvrstila še Gašper Kokalj v kategoriji do 66 kilogramov in Leila Mazouzi v kategoriji do 63 kilogramov.

Tudi drugi tekmovalni dan je nato v Dubrovniku zadonela slovenska himna, za kar je poskrbela Kaja Schuster, ki je pokorila konkurenco v kategoriji do 70 kilogramov. Judoistka ljubljanskega Bežigrada je najprej suvereno z iponom premagala Nemko Celine Becker, v četrtfinalu pa z dvema vazarijema Hrvatico Anđelo Violić. V polfinalu je mladinska evropska prvakinja z vazarijem ugnala še eno domačinko, in sicer Karlo Kulić, v finalu pa je za drugo zlato medaljo Slovenije po hitrem postopku opravila z Nemko Bertille Murphy.

Štiri borbe je zmagal tudi član Judo kluba Acron Slovenj Gradec Nace Herkovič, kar pa je v močni moški kategoriji do 81 kilogramov zadoščalo za srebrno odličje. Novopečeni državni prvak je v uvodnem krogu tekmovanja premagal Hrvata Josipa Berca, v drugem krogu pa Čeha Alexandra Sojko. V četrtfinalu je bil Korošec boljši od črnogorskega predstavnika Nebojše Gardaševića, v polfinalu pa je z atraktivnim metom premagal še Nemca Vladimirja Starka. Herkovič je moral premoč priznati šele v borbi za prvo mesto, kjer ga je s končnim prijemom premagal Gruzijec Irakli Berošvili.