bučale meteorne vode in padala drevesa

FOTO in VIDEO: V Ljubljani pod vodo podvozi, Drama in UKC

J.P. / STA
30. 9. 2021, 06.09
Posodobljeno: 30. 9. 2021, 14.13
Deli članek:

Včerajšnje neurje, ki je popoldne in zvečer zajelo večji del države, ni minilo brez nevšečnosti.

Svet24
Situacija v ljubljanski Situli

V poplavljenih podvozih je obtičalo nekaj vozil.

Samo v Ljubljani, kjer so meteorne vode poplavile več podvozov in cest, na severni obvoznici pa je zaradi poplavljenega vozišča na odseku od priključka za Bežigrad do priključka za Podutik v smeri Kosez bila popolna zapora, so gasilci Gasilske brigade Ljubljana imeli odprtih več kot 320 intervencij. Kot je za STA sporočil Robert Okorn, so na terenu imeli skoraj vse razpoložljive gasilske enote, ki so posredovale predvsem zaradi poplavljenih kleti in stanovanj.

Premoč je elementom morala priznati tudi prestižna Situla, kjer so meteorne vode zalile kletne prostore. Pot so našle še v podhod ljubljanske železniške postaje.

Poškodovanih v neurju ni bilo.

Meteorna voda je zalila tudi Dramo, kjer so prekinili predstavo, evakuirali stavbo in izklopili elektriko. Pomočnica ravnatelja SNG Drama Ana Rokvić Pinterič je za N1 povedala, da je zalilo celotno Dramo, ki je že tako ali tako v slabem stanju, zato se bojijo, da se bo sesula sama vase. O poplavljenih prostorih poročajo tudi iz stavbe Radiotelevizije Slovenija.

Rekordno

Kot poroča Agencija RS za okolje, so na Sotinskem bregu v Ljubljani včeraj zabeležili rekorden naliv, in sicer 58 milimetrov v 30 minutah in 76 milimetrov v eni uro. 15-letni rekord je doslej znašal 34 oziroma 37 milimetrov. Še huje pa je bilo za Bežigradom – 63 milimetrov v 30 minutah in 94 milimetrov v eni uri. To ni samo postajni rekord, temveč sodi tudi med največje izmerjene vrednosti v zgodovini Slovenije. Rekord je 84 oziroma 141 milimetrov pri planinskem domu Kekec nad Novo Gorico 21. avgusta leta 1988.

Pod vodo tudi celoten UKC

Voda je vdrla tudi v skoraj vse objekte Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, zalila je tudi komunikacijske kanale in električne omarice. Poplavljena območja so ponoči sanirali, UKC pa danes deluje normalno. Višina škode še ni ocenjena, zagotovo pa ne bo nizka, je dejal v. d. direktorja Jože Golobič.

"Da je mera polna, so se poleg četrtega covidnega vala včeraj primerile še katastrofalne razmere zaradi močnega naliva. Poplavljena je bila vsa kritična infrastruktura, milim, da je ni hiše, ki ne bi bila. Zalilo je tudi kanale komunikacijske infrastrukture, elektro omarice, dvigalne jaške. V glavni stavbi je voda po stopnicah tekla kot slap," je dejal Golobič v izjavi za medije.

Hudo deževje jih je v UKC sicer močno presenetilo. Kot je dejal vodja gasilske enote UKC Sebastjan Šenk, so prvi klic v gasilsko enoto prejeli okoli 21. ure, kmalu zatem so sledili naslednji. Posredovali so skoraj na vseh objektih kliničnega centra, najbolj pa so bili ogroženi objekti otorinolaringološke klinike, diagnostično-terapevtskega servisa, porodnišnice in poliklinike.

Škodo še ocenjujejo, zagotovo pa ne bo majhna, po prvih ocenah bi lahko šla v sto tisoče evrov. Kot pravi Golobič, bo več jasno, ko se stvari posušijo in bodo lahko videli, kaj bodo lahko še ponovno vzpostavili, kaj pa bodo morali zamenjati.

Neurje pustošilo tudi v prostorih ljubljanske Drame in Moderne galerije

Odnesle pa ga niso niti kulturne institucije. Voda je namreč vdrla v prostore SNG Drame Ljubljana in Moderne galerije. Zaradi odstranjevanja posledic sta kulturni ustanovi začasno zaprti, oceno celotne škode pa bodo opravili v naslednjih dneh.

Kot je povedal vodja službe za odnose z javnostmi v Drami Jernej Pristov, je med predstavo Požigalci na Velikem odru voda pričela vdirati čez streho. Na oder in v zaodrje je tekla v potokih, zaradi česar so predstavo morali prekinili, hkrati pa evakuirati gledalce in izklopiti elektriko.

"Voda je lila po hodnikih, zajela zgornje in spodnje lože, tudi Šugmanov salon in kavarno, veliko se je je ujelo pri blagajni, kjer je zalila tudi računalniško opremo," je stanje opisal Pristov. Dodal je, da so se za električno opremo bali predvsem v lučni kabini, ki jo je meteorna voda prav tako zalila.

V preteklosti so v Drami že imeli velike težave z vdorom vode v spodnje predele, predvsem vlage. "Če ne bi dovolj hitro ukrepali, bi se lahko razvila plesen," je pojasnil. Že od jutra tako poteka dodatno izsesavanje vlage, pomagajo si tudi z razvlažilniki.

Poudaril je še, da so konstrukcijske napake, ki nastajajo in se še poglabljajo ob nepredvidljivosti vremena in narave na starih stavbah, kot je več kot sto let stara Drama, mogoče preprečiti le s celovito prenovo. "Sami z delnimi obnovami in sanacijami ne moremo preprečiti posledic nepredvidenega poteka dogodkov v naravi."

V Moderni galerij pa je bilo zaradi vdora vode še posebej prizadeto desno krilo, kjer so ravno postavili razstavo Picassovih grafik. Slednje so uspeli nepoškodovane pravočasno odstraniti. "Stavba trenutno ne omogoča ponovne postavitve razstave," so zapisali v sporočilu za javnost.

Voda je vdrla tudi v depoje, kjer so jim pri reševanju umetnin na pomoč priskočili gasilci, skupaj pa jim je uspelo večino del spraviti na varno.

Drugod po državi

Popoldne je sicer močno deževje z vetrom podiralo drevesa in poplavljalo objekte v velikem delu Slovenije. Najhuje je bilo v občinah Beltinci, Cankova, Lendava, Celje, Laško, Ljutomer, Murski Soboti, Odranci, Puconci in Rogašovci, kjer je moralo posredovati več gasilcev.

V kratkem času je padlo zelo veliko dežja, na Goričkem so izmerili 93, v Ljubljani pa 88 litrov dežja na kvadratni meter. 

Uprava za zaščito in reševanje je poročala, da se je ob okoli 18. uri v Celju na železniško progo Celje-Žalec podrlo drevo. Okoli pol ure pozneje je močno neurje z dežjem in vetrom zajelo občino Laško, kjer so poročali o podrtih drevesih, ki so padala na ceste, poplavilo je hišo, poškodovalo pa je tudi lokalno cesto. Na pomoč so prihiteli gasilci PGD Laško.

O močnem neurju poročajo tudi iz občine Cankova. Tam je strela udarila v drevo. V Beltinci, Lendavi, Ljutomeru gasilci iz več objektov prečrpavajo meteorno vodo, v Murski Soboti, Puconci in Rogašovci pa vodo odstranjujejo tudi iz stanovanjskih hiš. V Odrancih so gasilci posredovali zaradi močno poškodovanega ostrešja stanovanjske hiše.

Padavine so se do jutra umirile, meteorologi napovedujejo suho in sončno vreme.