Tujina

V protestih v Iranu uradno umrlo 41 ljudi, aretiranih vsaj 1200

Teheran , 27. 09. 2022 16.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Danica Jovanović
Komentarji
9

V Iranu protesti, ki jih je sprožila smrt 22-letne Mahse Amini, potekajo že enajsti zaporedni dan. Uradno je zaradi nasilja na protestih umrlo 41 ljudi, med njimi je največ protestnikov, nekaj smrtnih žrtev pa je tudi med varnostnimi silami. Oblasti so aretirale več kot 1200 protestnikov, aktivistov in novinarjev.

Smrtnih žrtev naj bi bilo še več. Po poročanju nevladne organizacije za človekove pravice v Iranu (IHR) s sedežem na Norveškem je bilo v protestih ubitih najmanj 76 ljudi, poroča STA. Aktivisti sicer opozarjajo, da je prave številke težko določiti, pri tem naj bi jih ovirali tudi stalni izpadi interneta, do katerih prihaja zaradi ukrepov iranske vlade, ki je prebivalcem omejila dostop do interneta, poroča The Guardian. 

Oblasti so medtem sporočile, da so doslej aretirale že več kot 1200 protestnikov, aktivistov in novinarjev. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Podporo iranskim ženskam in ostalim protestnikom, ki ne nasprotujejo več le obvezni nošnji hidžaba, ampak "represivni iranski oblasti", je izražalo tudi na stotine ljudi drugod po svetu. Med drugim so se protestniki zbrali v Londonu, Atenah, Berlinu, Bruslju, Istanbulu, Madridu, New Yorku in Parizu, poroča Euronews, potekali pa so tudi v drugih svetovnih mestih. 

Na proteste so se odzvali tudi svetovni voditelji. Visoki predstavnik EU za zunanjo politiko Josep Borrell, je obsodil nasilno zatiranje protestov v Iranu. "Razširjena in nesorazmerna uporaba sile proti nenasilnim protestnikom je neopravičljiva in nesprejemljiva," je dejal in povedal, da so internetne omejitve "očitna kršitev svobode izražanja".

V organizaciji Amnesty International pa so opozorili, da do zdaj zbrani dokazi kažejo na "grozljiv vzorec iranskih varnostnih sil, ki namerno in nezakonito streljajo na protestnike s pravim strelivom". Oblasti naj bi na protestnike namreč streljale, protestniki pa naj bi zažigali policijska vozila in v varnostne sile metali kamenje. 

Glede policijskega nasilja se je oglasilo več aretiranih protestnikov. Eden od njih je povedal, da so ga "neusmiljeno pretepli", nato pa zaprli v majhno natrpano zaporniško celico, v kateri so bili prikrajšani za hrano in vodo, onemogočen pa jim je bil tudi dostop do stranišča. 

Protesti v Iranu veljajo za največje v zadnjih treh letih.
Protesti v Iranu veljajo za največje v zadnjih treh letih. FOTO: AP

Ena izmed protestnic, ki je svoje nasprotovanje izražala na ulicah Rašta, je dejala, da so jo policisti pretepli s pendrekom in da ima zaradi tega še zdaj modrice, poroča BBC"Policija je v nas stalno sprožala solzivec. Naše oči so gorele. Bežali smo, ampak policisti so me ujeli in me pretepli. Medtem so me zmerjali s prostitutko in mi dejali, naj grem na ulico in se prodam," je povedala protestnica, ki je perzijskemu BBC-ju tudi poslala slike modric. 

Protestnica iz mesta Isfahan pa je imela na protestih bolj pozitivno izkušnjo. "Medtem ko smo z rutami vihteli v nebo, sem se počutila zelo čustveno, saj so me obkrožali in ščitili drugi ljudje. Čudovito je videti to enotnost. Upam, da nas svet podpira," je povedala za BBC. 

Tako protestniki v Iranu kljub policijskemu nasilju vztrajajo. To, kar se je začelo kot protest proti obvezni nošnji hidžaba, se je namreč razširilo v splošno nasprotovanje iranskim oblastem. 

Iranski predsednik Ebrahim Raisi je medtem za spodbujanje nemirov okrivil "zarotnike" in obljubil, da bo zatrl "tiste, ki nasprotujejo varnosti in miru v državi". Guverner Teherana Mohsen Mansouri pa je dejal, da so bili protesti "v celoti organizirani z namenom ustvarjanja nemirov". Po državni televiziji so poročali, da kurdski separatisti in vladni nasprotniki smrt Aminijeve "izrabljajo kot izgovor za upor".

Spomnimo, 22-letnico je pridržala moralna policija, ker naj bi nosila preohlapen hidžab. Njena družina in aktivisti trdijo, da je umrla zaradi udarca v glavo, medtem ko policija zavrača krivdo za njeno smrt in zanika, da bi jo pretepali ali z njo slabo ravnali. Po navedbah iranskih oblasti preiskava smrti 22-letnice sicer še poteka.  

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bovin
27. 09. 2022 21.45
+0
Naš pujsa pepa in ostali nevladniki pa uportonisticno tiho.
Julijann
27. 09. 2022 20.20
+4
Bo šel 8.marec preverit.
4556
27. 09. 2022 19.53
+2
Vsakemu narodu je v večini primerov največji sovražnik lastna vlada .Ko gledamo mobilizacijo Rusov se mi smilijo ,kako prestrašeno izjavljajo ,da nimajo izbire --zapor -ali fronta doma pa puščajo svoje otroke ,žene in starše .Tako zaradi norca Putina bolj ali manj trpi cel svet .Kdor vsaj malo spremlja dogajanja v svetu pozna kar veliko število držav kjer so na oblasti diktatorji in tirani
spectator935
27. 09. 2022 19.32
-4
Ni bil iran nekoč popolnoma normalna dežela? Potem je pa nekdo začutil potrebo, da oni potrebujejo neko demokracijo in hamburgerje?
Sandx
27. 09. 2022 19.59
+6
Mislis ko so Saha spodili in je Homeini naredu drzavo kaka je zdaj?!
Tone 12345
27. 09. 2022 19.22
+13
Dejte nehat s temi bolanimi verami in rutami primitivci!!poden od človeštva!!!
_Heisenberg_
27. 09. 2022 19.19
+5
Vsaj eni moski dol niso ekstrimisti in resnicno ljubijo svoke zene.
Darb
27. 09. 2022 19.10
+7
fajonova stopi v ospredje
Hanna74
27. 09. 2022 18.46
+6
Medtem naša Tanja Fajon nič zgrožena??? .."Z veleposlanikom Islamske republike Iran Kazemom Sahefijum sva v moji pisarni Evropskega parlamenta izmenjala poglede na aktualne razmere, ..." aja nič zgrožena za človekove pravice..SPILA ČAJ IZMENJALA DARILCA ITD.. OK .Mene kot desničarja, bolj skrbi za človekove pravice , kot njo..fuj in fej pola fejkanja