Fides politične kandidate opozarja, da zdravniki niso samoumevni

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije (Fides) opozarja, da je odnos do zdravnikov v predvolilnih soočenjih skrb vzbujajoč. Političnim kandidatom na volitvah v DZ so zato javno zastavili vprašanja v zvezi z družinskimi zdravniki, kadrovsko vrzeljo v zdravstvenih ustanovah ter kako obdržati izkušene zdravnike.

V Fidesu poudarjajo, da mora biti plačilo sorazmerno s pomenom 
storitve, ki jo je zdravnik opravil.  Foto: STA
V Fidesu poudarjajo, da mora biti plačilo sorazmerno s pomenom storitve, ki jo je zdravnik opravil.  Foto: STA

LJUBLJANA > Fides ugotavlja, da v dosedanjih predvolilnih soočenjih niso slišali predlogov, kako nameravajo kandidati na državnozborskih volitvah obdržati zdravnike v javnem zdravstvenem sistemu, "kar je predpogoj za dostopno in učinkovito javno zdravstvo," so zapisali v sporočilu za javnost.

Političnim kandidatom so zato med drugim zastavili vprašanje, kako nameravajo pridobiti družinskega zdravnika denimo v Kobarid, Bohinj ali Šmarje pri Jelšah, če jih ne morejo pridobiti niti v prestolnici. Po mnenju Fidesa gre namreč za vprašanje, ali je pomembneje to, da so plače teh zdravnikov primerljive, ali to, da ti kraji zdravnike imajo.

“Plačilo mora biti sorazmerno s pomenom storitve”

Kandidate sprašujejo, kako nameravajo reševati kadrovske vrzeli v zdravstvenih ustanovah, ki zaradi pomanjkanja kadra in nekonkurenčnih pogojev s tujino in z zasebnimi praksami, kar se pogojev dela in plačila tiče, ne morejo v celoti pokriti izvajanja osnovnih dejavnosti, vključno z dežurno službo.

Kot zadnje pa so politikom zastavili vprašanje, kako nameravajo obdržati izkušenega zdravnika, "enega izmed peščice takih, ki v Sloveniji obvladajo poseg, s katerim ob 2. uri ponoči reši bolnikovo življenje". Ob tem kot bistveno izpostavljajo, da je plačilo vsaj približno sorazmerno s pomenom storitve, ki jo je zdravnik opravil.


Najbolj brano