Generalni direktor Andrej Grah Whatmough. Foto: MMC RTV SLO/Miloš Ojdanić
Generalni direktor Andrej Grah Whatmough. Foto: MMC RTV SLO/Miloš Ojdanić

Sindikat novinarjev Slovenije pričakuje, da se bo generalni direktor Andrej Grah Whatmough umaknil iz organiziranja kampanje.

Generalni direktor Radiotelevizije Slovenije je v smislu določb zakona o integriteti in preprečevanje korupcije poslovodna in uradna oseba, saj predstavlja in zastopa javni zavod ter organizira in vodi njegovo delo in poslovanje. Zakon "nasprotje interesov" pojasnjuje kot okoliščine, v katerih zasebni interes vpliva ali ustvarja videz, da vpliva na nepristransko in objektivno opravljanje javnih nalog. Po zakonu mora biti uradna oseba v zvezi s svojo službo ali funkcijo pozorna na vsako nasprotje interesov in se mu je dolžna izogniti, pojasnjujejo na pravosodnem ministrstvu.

O nasprotju interesov odloča KPK

Uradna oseba mora takoj, ko ugotovi obstoj okoliščin nasprotja interesov, prenehati z delom v zadevi in v roku treh delovnih dni pisno obvestiti svojega nadrejenega oziroma predstojnika. Če uradna oseba nima nadrejene osebe oz. predstojnika, mora ta o obstoju okoliščin nasprotja interesov v petih dneh obvestiti Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK). KPK odloči o obstoju oziroma neobstoju nasprotja interesov ter o načinu izognitve temu, zakon pojasnjujejo na ministrstvu.

V primeru, da obstaja sum, da je pri uradnem ravnanju uradne osebe obstajalo dejansko nasprotje interesov, KPK v roku dveh let od opravljenih uradnih dejanj uvede postopek ugotavljanja dejanskega obstoja nasprotja interesov in njegovih posledic. Gre za postopek po uradni dolžnosti, so dodali.

Sodelovanje v kampanji, v kateri odloča o nepravilnostih

Pojasnili so, da mora RTV Slovenija v skladu s svojim poslanstvom javnega zavoda nepristransko in objektivno poročati tudi o materiji, ki se v okviru referendumske kampanje nanaša na položaj same RTV Slovenija, prav tako mora dati na razpolago del programskega časa za namen referendumske kampanje. V skladu s pravili RTV Slovenija za izrabo programskega časa za predstavitev mnenj o vprašanju zakonodajnega referenduma, ki jih je izdal generalni direktor RTV Slovenija, tudi o ugovorih o morebitnih nepravilnostih pri njihovem izvajanju odloča generalni direktor RTV Slovenija.

"Glede na navedeno ocenjujemo, da obstaja podlaga za obstoj okoliščin možnega nasprotja interesov," so v mnenju zapisali na pravosodnem ministrstvu. Vprašanje nasprotja interesov je poudaril tudi sam generalni direktor RTV Slovenija v obvestilu o njegovi udeležbi kot organizator referendumske kampanje, četudi kot fizična oseba, so pojasnili.

Za mnenje ministrstva za pravosodje je zaprosil Sindikat novinarjev Slovenije, ki pričakuje, da se bo generalni direktor RTV Slovenija umaknil iz organiziranja referendumske kampanje o noveli zakona o RTV Slovenija in tudi v prihodnje ne bo nastopil na predreferendumskih soočenjih na javni radioteleviziji, so zapisali v sporočilu za javnost. Na odgovor Komisije za preprečevanje korupcije še čakajo, so pojasnili.