Slovenija

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa

Ljubljana, 06. 03. 2023 10.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
40

V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Zgodnje odkrivanje raka
    02:58
    Iz 24UR: Zgodnje odkrivanje raka
  • Iz SVETA: Jubilejni 40. teden boja proti raku
    03:11
    Iz SVETA: Jubilejni 40. teden boja proti raku

 

Na današnji novinarski konferenci Zveze slovenskih društev za boj proti raku in Onkološkega inštituta Ljubljana ob začetku 40. tedna boja proti raku, ki letos poteka od 6. do 12. marca 2023 pod geslom Slovenija pred novimi presejalnimi programi za raka, je kot prva spregovorila Urška Ivanuš, predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku. Kot je dejala, je tema letošnjega tedna uvajanje novih presejalnih programov za raka, prav tako je predstavila program jubilejnega 40. tedna, ki je zelo pester. "Izjemno sem vesela, da imamo danes na voljo dovolj znanja in tehnologije, da bomo v prihodnje s presejanjem dovolj zgodaj odkrivali in zdravili dva nova raka, pljučnega raka in raka prostate, ki sodita med najpogostejše rake. S tem bomo nedvomno reševali življenja Slovenk in Slovencev. Rezultati obstoječih programov so odlični in prepričana sem, da nam bodo dosedanje izkušnje v veliko pomoč tudi pri postopnem in premišljenem uvajanju novih priporočenih presejalnih programov," je dejala Ivanuševa.

Rak pljuč je drugo najpogostejše rakavo obolenje na svetu glede pojavnosti in najpogostejše glede smrtnosti.
Rak pljuč je drugo najpogostejše rakavo obolenje na svetu glede pojavnosti in najpogostejše glede smrtnosti. FOTO: Adobe Stock

Svet Evropske unije je decembra lani sprejel prenovljena priporočila za presejalne programe za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb, pri pripravi katerih so aktivno sodelovali tudi slovenski strokovnjaki. Priporočila, poleg nadgradnje obstoječih programov – za raka materničnega vratu (ZORA), dojk (DORA) ter debelega črevesja in danke (Program Svit), predvidevajo nadaljnje raziskovanje in postopno implementacijo novih programov – za pljučnega raka, raka prostate ter v nekaterih državah in regijah tudi za raka želodca. Strokovnjaki so danes poudarili, da obstoječi presejalni programi v Sloveniji izjemno dobro delujejo in dosegajo vse evropske kazalnike kakovosti. Kot so opozorili, bo na podlagi izkušenj z njimi in tudi na podlagi usmeritev EU treba tudi nove programe uvajati postopoma in na visoki ravni kakovosti, na kar smo v Sloveniji pripravljeni.

Andraž Jakelj, generalni direktor Onkološkega inštituta (OI), je Zvezi slovenskih društev za boj proti raku čestital za vse dosedanje delo in organizacijo tedna boja proti raku. Kot je poudaril, dosedanji uspehi vseh treh presejalnih programov dajejo odlično osnovo za uvajanje novih programov v prihodnjih letih. Irena Oblak, strokovna direktorica OI, pa je poudarila, da je zveza naredila veliko in zelo pomembno delo pri odkrivanju predrakavih sprememb, zato jim je za dosedanje delo tudi čestitala. Tudi ona je izpostavila pomembnost sodelovanja med strokovno javnostjo in nevladnimi društvi.

Prenovljena priporočila Sveta EU so bila sprejeta 9. decembra 2022 in nadomeščajo tista iz leta 2003. Mojca Gobec z ministrstva za zdravje je dejala, da so pri pripravi strokovnih podlag in novih evropskih priporočil sodelovali tudi slovenski strokovnjaki, zato smo v Sloveniji nova priporočila EU pričakali pripravljeni. Slovenija je med tistimi državami članicami, ki so v preteklosti uspele uvesti vse z dokazi podprte organizirane populacijske presejalne programe na način, da dosegajo izjemne rezultate in so zato dobro prepoznani in cenjeni tako v Sloveniji kot tujini. To sta programa ZORA in DORA, ki ju upravlja Onkološki inštitut, in Program Svit, ki ga upravlja Nacionalni inštitut za javno zdravje. 

Nekaj sprememb tudi v programih Dora, Zora in Svit

Gobčeva je pojasnila, katere bodo novosti na osnovi sprejetih priporočil pri že uveljavljenih testiranjih. Med temi je širjenje populacije žensk za presejanje raka dojk z mamografijo, in sicer na starostno skupino žensk od 45 let do 74 let. Testiranje na humani papiloma virus (HPV) pri ženskah starih od 30 do 65 let v razmiku petih let in več ter imunokemični test za presejanje raka debelega črevesa in danke v starostni skupini od 50 do 74 let - pred napotitvijo na kolonoskopijo. 

Državna komisija za presejalne programe bo usmerjala oblikovanje predlogov in presojala o novih organiziranih presejalnih programih za raka z vidika strokovne upravičenosti in načrta vpeljave v zdravstveni sistem. V letu 2022 je bilo imenovanih pet strokovnih skupin za najpogostejše rake, kamor spadata tako rak prostate kot pljučni rak. Za ti dve skupini je predvideno, da del svojih aktivnosti posvetita pripravi predlogov za organiziranje novih presejalnih programov. "Predvidevamo, da bo moralo preteči vsaj nekaj let pred začetkom izvajanja t. i. pilotnih projektov na manjši skupini ljudi, saj je treba predloge umestiti v obstoječi zdravstveni sistem in jih zagotoviti vsem, ki so do njih upravičeni. Pri tem pa želimo, da so novi programi vsaj tako kakovostni kot že obstoječi organizirani presejalni programi," je dejala Sonja Tomšič, koordinatorica DPOR.

"Seveda to iz danes na jutri ne bo šlo," je poudarila Urška Ivanuša. Upa, da bodo v dveh letih pripravili strokovne podlage za oba nova programa presejanja, nato pa v tretjem letu oblikovali pilotno skupino. Pot je še dolga, a jasna, saj je jasno, da si vsi želijo nove, organizirane in učinkovite presejalne programe. 

Nova programa na voljo šele čez nekaj let

V načrtu je priprava predloga za nova dva presejalna programa. Programa bi bila za implementacijo lahko pripravljena v dveh do treh letih, preden bi lahko začeli s pilotnim izvajanjem, je še dejala Tomšičeva, jih pa čaka veliko zahtevnega dela.

Martina Vrankar, vodja Strokovne skupine DPOR za pljučnega raka  je opozorila, da je pljučni rak velik javnozdravstveni problem, ker je na vrhu umrljivosti. Težava je predvsem, saj ima kar polovica bolnikov ob diagnozi bolezen že v metastatskem stadiju. Presejanje omogoča odkrivanje zgodnjega raka in z njegovo pomočjo bi lahko naredili velik korak k napredku obravnave bolnikov s pljučnim rakom, opozarja Vrankarjeva. Ciljno presejanje bi bilo namenjeno osebam z visokim tveganjem za razvoj pljučnega raka. Pljučni rak je vzročno povezan s kajenjem v 80 do 90 odstotkih, zato so ciljna skupina za presejanje kadilci, in ne celotna populacija v izbranem starostnem obdobju, kot je to npr. pri obstoječih programih. "Velik izziv bo identificirati kadilce, ki še kadijo ali so v preteklosti kadili določeno število let, in jih na ustrezen način povabiti na presejanje, saj iz izkušenj tujih raziskav vemo, da je odzivnost vabljenih na program nižja kot v ostalih presejalnih programih. Ob tem bo nujna tudi vključitev učinkovitih programov za opuščanje kajenja v presejalni program za pljučnega raka." 

V Sloveniji za rakom letno zboli okrog 15.000 ljudi. Rak je vodilni vzrok smrti pri moških, pri ženskah je na drugem mestu.
V Sloveniji za rakom letno zboli okrog 15.000 ljudi. Rak je vodilni vzrok smrti pri moških, pri ženskah je na drugem mestu. FOTO: Adobe Stock

Ivanuševa je ob tem dodala, da se mora Slovenija pri tem, ko stopa na pot priprave presejalnega programa za pljučnega raka, zavezati za najstrožje ukrepe za omejitev rabe tobaka in tobačnih izdelkov: "Tobak je najpomembnejši samostojni povzročitelj preprečljivih kroničnih bolezni in smrti, vključno s pljučnim in številnimi drugimi raki ter srčno-žilnimi boleznimi. Ni etično in tudi ne strokovno uvajati zgodnjega odkrivanja bolezni s presejanjem, če ne naredimo vsega, kar je v naši moči, da bi preprečljivo bolezen preprečili. Zato je nujno, da glede na strokovna priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Sloveniji na sistemski ravni uvedemo vse ukrepe, ki dokazano zmanjšujejo rabo tobaka in so predpogoj za družbo brez tobaka. Med te ukrepe sodita tudi povišanje cen tobaka in zmanjševanje dostopnosti do tobaka. Podpiramo tudi predlog sprememb Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, ki je v javni obravnavi."

Cilj organiziranega presejanja je zmanjšanje umrljivosti zaradi raka prostate, zmanjšanje prekomerne diagnostike in zdravljenja neagresivnih tumorjev ter po drugi strani pravočasna diagnostika in zdravljenje rakov, ki ogrožajo življenje.

Janka Čarman, vodja Strokovne skupine DPOR za raka prostate , pa je opozorila, da uvedba presejalnega programa za raka prostate predstavlja izjemno novico za bolnike z rakom prostate. Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v razvitem svetu in Sloveniji. Po podatkih Registra raka RS je bilo v Sloveniji leta 2019 na novo odkritih več kot 1500 bolnikov z rakom prostate. Čeprav je 5-letno preživetje slovenskih bolnikov z rakom prostate več kot 95-odstotno, vsako leto zaradi te bolezni umre kar 400 moških.

Priporočila Sveta EU države članice pozivajo, da ocenijo izvedljivost in učinkovitost organiziranega presejanja raka prostate pri moških na podlagi testiranja na prostatični specifični antigen (PSA) v kombinaciji s slikanjem z magnetno resonanco (MRI) kot nadaljnjo preiskavo. 

V Sloveniji trenutno poteka t. i. priložnostno, neorganizirano presejanje za raka prostate, ki pa moškim povzroča več škode kot koristi. Temelji namreč le na višini vrednosti PSA v krvi, kar zaradi visoke občutljivosti testa povzroča prekomerno diagnosticiranje in zdravljenje, saj na tak način odkrivajo veliko število počasi rastočih tumorjev z nizkim tveganjem, ki ne ogrožajo življenja. "Rak prostate je bistveno drugačen od večine drugih rakov, saj napreduje počasi, večina teh rakov je neagresivnih, ne ogrožajo življenja in ne zahtevajo zdravljenja, pač pa le spremljanje. S tem se izognemo težavam, ki jih lahko povzroči nepotrebno zdravljenje, ne da bi vplivali na preživetje posameznika. Nekateri raki prostate pa so lahko agresivni, hitro napredujoči, vplivajo na kakovost življenja bolnikov in ogrožajo njihovo življenje. Ti potrebujejo zdravljenje. Eden od ciljev presejalnega programa bo zato poiskati tiste moške, ki imajo agresivnega raka. Poleg vrednosti PSA je treba zato vključiti slikanje z MRI za opredelitev klinično pomembnih rakov, kar zmanjša potrebo po biopsiji prostate za tretjino – s tem izboljšamo razmerje med morebitno škodo in koristmi."

Program za zgodnje odkrivanje raka dojk se imenuje Dora.
Program za zgodnje odkrivanje raka dojk se imenuje Dora. FOTO: Shutterstock

Dora, Zora in Svit - trije dobro delujoči presejalni programi

Trenutni trije presejalni programi so zelo dobri in učinkoviti, Slovenija pa je z njimi lahko za vzor marsikateri evropski državi. Za uspešnost programa je ključno, da je udeležba vsaj 70-odstotna. Ta prag na Zori in Dori v Sloveniji že dosegamo, drugače pa je pri Svitu, kjer je povprečje okoli 63 odstotkov, eden od glavnih razlogov za nižjo odzivnost pa je ta, da so v program Svit vključeni tudi moški, ki pa se praviloma slabše odzivajo na pozive, ker naj bi bili moški manj zavzeti za skrb za lastno zdravje.

V Sloveniji obstajajo trije presejalni programi za zgodnje odkrivanje raka:

ZORA – zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu

DORA – zgodnje odkrivanje raka dojk

SVIT – zgodnje odkrivanje raka na debelem črevesu in danki.

Podatki razkrivajo, da je odstotek sodelujočih moških v primerjavi z ženskami nižji za od osem do deset odstotkov, to pa je bilo treba upoštevati tudi pri pripravi in izvajanju prihajajočih dveh programov, kjer bodo moški edina (odkrivanje rakavih sprememb na prostati) oziroma ključna (rak pljuč) skupina prebivalstva.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Rudolf Maister
06. 03. 2023 21.00
+3
Imamo vrhunske aparate ,vrhunske zdravnike ,smo pa peti od zadaj po smrtnosti zaradi raka. Nekaj delamo hudo narobe. Je pa res ,da poteka vroča debata med rdečimi in črnimi.
PomisliNaSonce
06. 03. 2023 19.31
+1
V grobnico na preglede hodit je ta zadnja. Seveda je za marsikoga tam zadnja opcija. Vsa čast zdravnikom in vsim ki gredo čez to. Upajmo da se tud ta rakava epidemija umiri kot se je kovid...edino sonce nas lahko reši, tak ki si brez sistemskih toplogrednih plinov seveda
aviktora
06. 03. 2023 18.55
+1
Hrvati imajo tudi za zgodnje odkrivanje raka na želodcu.
hobotnica1
06. 03. 2023 18.45
+6
Podpiram presejevalne programe in upam, da bosta predlagana dva programa čim prej stekla.
Vinogradnik67
06. 03. 2023 18.39
+4
Če bi več delali na preventivnih pregledih bi največ prišparali samo to ni interes ker potem je manj zdravil manj ostalih propomočkov in posledično manj procentov !!
User416781
06. 03. 2023 17.35
+8
Večina ljudi, ki spodaj to kritizira, je krepko usekana. Sploh ne vem, kako lahko živite sami s sabo.
Berth
06. 03. 2023 16.55
+16
Zares odlična novica. S preventivo rešujemo življenja. Ne samo življenj, ti programi so tudi mnogo cenejši kot zdravljenje bolezni, če so odkrite prepozno. Čim več tega!
Na pol ovca
06. 03. 2023 15.00
-12
Bo potrebno ja sedaj ko kaplja iz Pfizer dokumentacije kaj se pripravlja
čevapgpt
06. 03. 2023 13.34
-13
vse je samo biznis. in tako je tudi s tem.
Ramzess
06. 03. 2023 20.30
+1
Tile progreami nevem koliko so verodostojni, razen za iskanje novih strank. Obstoječa medicina dela na boleznih, ne na ozdravitvi.
BeGood
06. 03. 2023 13.18
-2
Lepo, da naša državo, ki je bolj kot ne mačeha lastnim državljanom, skrbi za naše zdravje. A skrb dobi grenak priokus, ko se zaveš, kako stresno življenje, ki je eden pomembnih dejavnikov pri nastanku rakavih bolezni, nam mačeha država omogoča in povzroča. Država bi v prvi vrsti morala poskrbeti, da smo zadovoljni, da imamo dobro plačane službe, stanovanja, čas in denar za rekreacijo, oddih, kulturne dobrine, denar za nakup dobre, zdrave hrane ... Brez tega so presejalni testi pihanje proti vetru.
antirepresija
06. 03. 2023 13.30
+5
Slovenci nismo nikdar zadovoljni, vedno jamramo...
Geres
06. 03. 2023 14.48
+5
Po vašem zapisu sodeč, bi morala država za vse poskrbeti. Take države ni...
devlon
06. 03. 2023 14.56
+1
Slovenci bi bili zadovoljni..ce bi bili na finskem, danskem, norveškem..
Geres
06. 03. 2023 15.01
+9
Ne, ne bi bili zadovoljni. Gor je pa alkohol predrag :-). Pa dela na črno, ki je pri nas ponarodelo, praktično ni. Mi bi seveda imeli njihove pravice, ne pa tudi obveznosti in kulture :-)
santamaura
06. 03. 2023 12.36
-1
Kaj pomagajo danes tukaj enemu revežu, ki gleda na vsak evro, da bo sploh preživel taki programi - Saj še osebnega zdravnika nima več. Ali bo to olajšanje, če bo izvedel, da ima raka ali kaj ? -
devlon
06. 03. 2023 14.57
+0
To zna biti olajsanje. Zavedanje, da ni vec dalec do konca.
komarec
06. 03. 2023 12.28
-12
Ti programi te naredijo bolnika. Zdravstvo je ena velika trgovina v določeni meri. Ljudje so vedno umirali iz določenega razloga in tega se ustaviti ne da. Pri vsem tem pa se obračajo veliki denarji. Naj se lotijo vzroka in tistega naj odpravijo a za to bi bile posledice prehude. Pri naših južnih sosedi obstaja rek, bolje da umrem ko j.... nego ko seronja in to imajo popolnoma prav.
yss
06. 03. 2023 12.25
+13
Nič ne deluje bolje, kot, da se ljudje zavedajo, da je lastno zdravje v njihovih rokah. Z načinom življenja in s podporo takih in podobnih programov, bi lahko prihranili ogromno denarja, ki ga za zapoznele težke diagnoze raka porabimo, ko je že skoraj prepozno. Veliko trpljenja je nepotrebnega, če se rak odkrije v zgodnji fazi , zato je najmanj, kar lahko storimo, da se na te pobude odzovemo .
Looney Tunes
06. 03. 2023 12.14
+10
Kar se tiče novih programov, lepo. Vendar pa samo odkritje raka pomaga le, da veš da ga imaš (v osnovi je sicer že to nekaj). Zdravljenje je pa žal še vedno v zaostanku, kjer so na onkološkem primorani delat z zastarelo opremo, ki se konstantno kvari in s tem podaljšuje zdravljenje. Mogoče bi bilo za začetek boljše uvest le en dodatni program, iz denarja za drugega pa posodobiti opremo, mogoče kupiti tudi dodatno, da lahko sprejme večje število obolelih. Ne bi škodilo tudi najti kakšnega kirurga več, za operativne posege itn. Lp
Stauffenberg
06. 03. 2023 12.11
+13
Spet nič o vzrokih raka na prostati, a dejstvo je, da je povezan z napačnim prehranjevanjem 98%, primer je Japonska pred II. svetovno vojno, kjer je bilo taga raka samo za vzorec, po amerikanizaciji (vojaške baze) in zahodnjaška prehrana, ki je prej ni bilo, se ja ta rak začel strmo vspenjati v številkah in sedaj so tu, kjer je ves "razviti" svet. Hvala za minuse in dober tek.
Ivar The Boneless
06. 03. 2023 12.17
+11
Rdečimesečnik
06. 03. 2023 11.53
-3
V svobodi kvečjemu še kej ukinili
Ivar The Boneless
06. 03. 2023 11.55
+11
Ker je Janša tako zdravil ane? Prepovedan vstop bolnim k zdravniku 🤣.
Looney Tunes
06. 03. 2023 12.00
+11
No ja, tudi zdravniki se niso popolnoma nič upirali tej prepovedi. So bili kar sami pobudniki tega, ne samo Janša.
Ivar The Boneless
06. 03. 2023 12.18
+4
Saj ke na vodstvene položaje nastavil svoje.
Ivar The Boneless
06. 03. 2023 11.50
+9
To je treba, ne pa neumni zvarki.
devote
06. 03. 2023 11.46
+18
preventiva je kraljica zdravljenja. vec koristi bo kot od vsega zdravljenja skupaj.
trac
06. 03. 2023 11.37
-12
In kakšen naj bi bil ta presajalni test pljuč? Ker vsa ta slikanja/obsevanja tudi niso ravno nedolžna.
btbslo
06. 03. 2023 11.20
+15
Dragi vse. Seveda se veselimo uspeha nasih zdravstvenih strokovnjakov. Samo nam nic ne pomaga, ker so cakalne vrste tako dolge, da clovek prej umre !!! Žalostno
šavrin
06. 03. 2023 11.37
+16
Če čakaš na urologa 2 leti potem ni čudno, da jih dosti ne dočaka.