Slovenija

'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči'

Ljubljana, 20. 02. 2022 10.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 16 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
2029

Čeprav je Nika Kovač znana kot prodorna, prepoznavna direktorica Inštituta 8. marec, si želi Slovenije, ki "njene" ustanove ne bi potrebovala. Bitka proti spornemu zakonu o vodi in za redefinicijo spolnega nasilja in posilstva sta le dva projekta, ki sta jo javno izpostavila in ji ob podpornikih nakopala vrsto kritikov, ki pa je niso uspeli utišati. Z Niko Kovač, ki je pred kratkim postala Slovenka leta, smo govorili o tem, kako lahko v volilnem letu vsak posameznik uveljavi svoj glas, o tem, kaj želijo mladi, kako je mogoče s sodelovanjem preseči politične pole. Pa tudi o tem – ali jo mika politika in ali bi s svojim velikim kritikom – premierjem Janezom Janšo – šla na kavo.

Kritiki Nike Kovač in Inštituta 8. marec, njenega dela, jo pogosto zasmehujejo zaradi videza, podobe, očitajo ji privilegije, družinsko zgodovino, velikokrat jo javno ponižujejo. Sprva se je delala pogumno, na neki točki pa je morala priznati, da jo to prizadene: "To so v resnici zelo grde stvari, to so žaljive stvari in to so kot bullyji v osnovni šoli, vplivajo nate in njihov namen je, da te utišajo." Nika Kovač, ki se ne pusti utišati, pravi še, da ljudje zanjo pogosto zmotno menijo, da je izjemno pogumna, a v resnici se marsičesa boji: "Recimo, ne morem gledati grozljivk, ker potem sedem dni ne spim. In ne maram letenja."

Po odmevnih projektih Inštituta 8. marec vas je v središče pozornosti pred kratkim postavil naziv Slovenka leta. Kako ste doživeli to priznanje, predvsem pa komentarje, ki so sledili. Med drugim se je oglasil predsednik vlade Janez Janša in "ocenil", da pri nas namesto tistih, ki se žrtvujejo za druge, za osebnosti leta izbiramo tiste, ki "najbolj nagajajo"?

Naziv mi ogromno pomeni, zdi se mi, da sporoča, da ljudje stojijo za mano, ekipo in idejo Inštituta 8. marec, ki je ideja širjenja upanja, solidarnosti in gradnje sprememb za pravičnejšo družbo. In glede na številne pritiske, ki jih ta oblast nenehno izvaja nad posamezniki, katerih namen je, da te osebno sesujejo, sem nagrado doživela kot sporočilo velike skupine ljudi, da nisem sama in da nismo sami. In istočasno drug drugemu sporočamo – hej, smo skupnost, smo tukaj, smo glasovi, ki si želimo boljšega sveta. In prav zato je vse skupaj zame velika uteha in veliko upanje.

Nika Kovač, Inštitut 8. marec
Nika Kovač, Inštitut 8. marec FOTO: Bobo

Komentarje in napade, ki so se pojavili ob tem, pa sem pričakovala. Moja prva misel, ko sem izvedela, je bila – zdaj bo pa "štala". Ampak hkrati sem začutila mir – tako v kolektivu kot v sebi in to prav po zaslugi dejstva, da je za nami širša skupnost. Vse bolj vidim, da so ti napadi pravzaprav krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube svojega položaja in moči. Človeka, ki je ostal v nekem drugem času in nima odgovorov za prihodnost. Vsa ta agresija tako še največ pove o njem. In če predsednik vlade meni, da je nagajanje boj za redefinicijo posilstva, boj proti privatizaciji vode, boj za skupnost, potem je moje sporočilo, da bom pač nagajala še naprej. In na to sem ponosna.

Marsikoga napadi, še posebej če so tako osebni, če vključujejo bližnje, utišajo. Zakaj vas niso?

Vse bolj vidim, da so ti napadi pravzaprav krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube svojega položaja in moči. Človeka, ki je ostal v nekem drugem času in nima odgovorov za prihodnost. Vsa ta agresija tako še največ pove o njem.

Ker so napadi in diskreditacije mehanizem oblasti, katere cilj je utišanje kritičnih glasov. In tega se zavedam. Napadi so se zadnje leto in pol vse bolj stopnjevali. Sprva sem skušala nanje reagirati s humorjem, skušala sem dokazovati, da me sploh ne ganejo. Potem pa mi je dodatno moč dala ta distanca, ki mi jo omogoča bivanje v ZDA. Namreč, dejstvo, da vem, da imam tukaj široko skupino prijateljev, ki me podpira, zavedanje, da sem del še neke druge, mednarodne skupnosti. Po zaslugi te moči sem se na neki točki odločila spregovoriti tudi o čisto konkretnih učinkih takega delovanja. Mislim, da je najhujše, kar se lahko zgodi, ko pride do napadov, to, da imaš občutek, da moraš biti tiho, da se napadi ne bi še stopnjevali. To je vzorec žrtve ustrahovanja, ki se mi ga je zdelo pomembno pretrgati in tudi pokazati, kakšni so materialni učinki tovrstnih napadov. Najbolj strašljivo pa je, da tarča lahko postane vsak, ki izreče kritično besedo proti oblasti. Poglejte, kaj se dogaja Jaši Jenullu, ki je oče dveh otrok, samozaposlen umetnik, potem ko je na protestih izražal svoje mnenje? Nad njim zdaj visi grožnja enormnih zneskov. Vse to so nedopustni posegi v človeka in prav je, da takrat, ko se to nekomu zgodi, rečemo – vsi smo Jaša, vsi smo Sanja, vsi smo Ivan Gale – in te stvari izpostavimo, obsodimo in izkažemo solidarnost.

Kako pa je distanca New Yorka spremenila vaše videnje Slovenije?

Vedno poudarjam, da Slovenijo obožujem, imam jo noro rada, saj imamo socialno državo, javno zdravstvo in šolstvo. Imamo postavljene temelje družbene solidarnosti, predvsem pa imamo ljudi, ki so se pripravljeni povezati in delovati za skupnost. Dokaz tega so gasilska društva, delovanje različnih humanitarnih organizacij, uspeh akcij, kot je bila tista za malega Krisa, dokaz tega je nenazadnje to, kako smo se povezali ob referendumu za vodo ... Imamo tudi ustavo, ki kot temeljno načelo postavlja, da smo socialna država, zagotavlja svobodno odločanje o rojstvu otrok, pravico do pitne vode in mehanizme za politično participacijo, daje nam, sicer preveč omejeno, možnost sklicevati referendume, predlagati zakone.

Naše skupno vodilo mora biti vsebina, to, kakšno prihodnost hočemo, in zavedanje, da je prihodnost v naših rokah, da naš glas na volitvah šteje in nekaj pomeni. Zamenjava oblasti je samo začetek, prvi učinek, ključno bo, kakšne bodo politike naslednje vlade.

Kar imamo, ni samoumevno. Tega v Ameriki ni, tega moji sošolci iz Indije, Afrike, Pacifika ne poznajo. Zato po eni strani čutim izjemno hvaležnost in naklonjenost naši skupnosti, ustavi, ljudem. Po drugi strani pa se bolj kot kadar koli prej zavedam, da naša država ni enako naša oblast, in da je trenutna oblast v resnici tista, ki razdvaja, lomi, zastrahuje, ki ruši temelje socialne države, privatizira javno zdravstvo, politizira šolstvo ter si podreja pravosodje in policijo – proti takim oblikam oblasti se je vedno treba boriti.

Priložnosti za to, da se vsak bori za svoje ideale, letos ne bo manjkalo, smo v "letu volitev". Na kakšen način naj se ljudje lotijo te bitke?

Naše skupno vodilo mora biti vsebina, to, kakšno prihodnost hočemo in zavedanje, da je prihodnost v naših rokah, da naš glas na volitvah šteje in nekaj pomeni. Zamenjava oblasti je samo začetek, prvi učinek, ključno bo, kakšne bodo politike naslednje vlade. Inštitut 8. marec bo še pred začetkom volilne kampanje predstavil zakone proti škodljivim ukrepom oblasti, s katerimi nočemo samo odpraviti največjih škodljivih ukrepov, kot je vmešavanje v Policijo, kulturo in šolstvo, krhanje pravne države, ampak poskušamo tudi sporočiti, kakšni morajo biti standardi in vrednote naslednje oblasti. Za nas je ključno, katere stranke se bodo zavezale k podpori zakonu in s kakšnimi programi se odpravljajo na volitve.

Referendum za vodo smo zmagali, ker se je vsak posameznik obnašal kot organizator kampanje. To pomeni, da je na glasovanje pripeljal še pet znancev, tiskal je letake, jih raznašal po okolici, nagovarjal je svoje bližnje ... In prav to moramo početi letos na vseh volitvah, ki prihajajo.

Predvsem pa hočemo, da ljudje sodelujejo v demokratičnem procesu, saj lahko le tako ustvarimo bolj pravično in enakopravno družbo. Referendum za vodo smo zmagali, ker se je vsak posameznik obnašal kot organizator kampanje. To pomeni, da je na glasovanje pripeljal še pet znancev, tiskal je letake, jih raznašal po okolici, nagovarjal je svoje bližnje ... In prav to moramo početi letos na vseh volitvah, ki prihajajo. Govoriti moramo o tem, kakšno prihodnost hočemo in se obnašati, kot da smo mi tisti, ki sooblikujemo kampanje. Še posebej pomembno pa se mi zdi naslednje: oblasti se menjajo, menjajo se odstotki strank, ampak ljudje lahko ostanemo aktivni in v Sloveniji vzpostavimo nov način političnega delovanja, kjer bomo od politike zahtevali in dobili več, kjer ne bomo volili eno, dobili pa drugo, kjer bodo v enačbi razmišljanja politikov vedno prisotni ljudje in posledice, ki jih bodo doživeli, če delujejo v nasprotju z interesi ljudi. To zelo pomemben korak.

Vam je s projekti Inštituta 8. marec večkrat uspelo nagovoriti skupino, ki je politiki redko uspe prepričati – mlade. Tudi sami ste predstavnica mlade generacije. Kaj je tisto, kar prebuja mlade?

Menim, da je bila v preteklosti največja težava, ko gre za mlade, ta, da jih je večina strank skušala nagovarjati pokroviteljsko, preko hitrih, všečnih sloganov. Menile so, da jih morajo prepričati z nekimi "kul" video posnetki, z neko zabavo, niso jih obravnavali kot osebe s stališči in pričakovanji in jim niso dajale jasnih zavez in jasne vsebine. Kar je pokazal referendum in kar je pokazala tudi akcija za redefinicijo posilstva in številne druge akcije, pa je, da mladi seveda hočejo biti vključeni v proces odločanja, znajo uporabljati procese, ki nam jih nudi ustava, toda obravnavani morajo biti resno, z doslednostjo, vsebino in z nekimi zavezami.

"Če predsednik vlade meni, da je nagajanje boj za redefinicijo posilstva, boj proti privatizaciji vode, boj za skupnost, potem je moje sporočilo, da bom pač nagajala še naprej. In na to sem ponosna."
"Če predsednik vlade meni, da je nagajanje boj za redefinicijo posilstva, boj proti privatizaciji vode, boj za skupnost, potem je moje sporočilo, da bom pač nagajala še naprej. In na to sem ponosna." FOTO: Aljoša Kravanja

Tokrat se tudi na primeru projekta zakona proti škodljivim ukrepom, ki ga pripravljamo na Inštitutu, in pobude Glas ljudstva, kaže, da se opozicijske in nove stranke, ki se zavezujejo k nekim temam, zavedajo, da je politika dvosmeren proces, kjer oni niso izolirani od nas v "veliki hiši", ampak bodo morali z nami delati. Prepričana sem, da nas bo na volitve tokrat prišlo veliko več.

Slišati je pozive, da se od kampanj, vezanih na ideologijo in osebe, ki so zaznamovale pretekle volitve, premaknemo k vsebinskim razpravam, k temu poziva celo predsednik države Borut Pahor. O katerih temah se moramo pogovoriti, preden začrtamo smer pokoronskega razvoja države?

Oblasti se menjajo, menjajo se odstotki strank, ampak ljudje lahko ostanemo aktivni in v Sloveniji vzpostavimo nov način političnega delovanja, kjer bomo od politike zahtevali in dobili več, kjer ne bomo volili eno, dobili pa drugo, kjer bodo v enačbi razmišljanja politikov vedno prisotni ljudje in posledice, ki jih bodo doživeli, če delujejo v nasprotju z interesi ljudi.

S predsednikom glede na njegov Instagramov profil in delovanje najbrž zelo različno razumeva, kaj je vsebina. Jaz vsebino razumem kot pogovore o prihodnosti. Moja generacija in tudi starejše, ki nam pišejo na Inštitut, si ne želijo razprav o preteklosti. To je nekaj, kar je za nami in seveda vpliva na to, kje smo. A želijo jasen in odločen pogled v jutri in želijo imeti občutek, da lahko delujejo v sedanjosti. Grajenje prihodnosti je mogoče samo preko konkretnih vprašanj – kje bomo živeli, bo lahko vsak dobil svoje stanovanje, bomo imeli dostop do neprekarnih služb, dostojnih plač, bolniške, do dopusta, kaj bomo storili za tiste, ki živijo pod pragom revščine, bodo tisti, ki imajo največ, prispevali pravičen delež, bomo preprečili privatizacijo javnega zdravstva in ga okrepili, bomo naslednjim generacijam sploh pustili planet, na katerem se bo dalo živeti ... To so neposredna vprašanja tega trenutka, vprašanja, kako graditi prihodnost, to morajo biti temeljna vprašanja teh volitev.

Kakšna naj bo v tem kontekstu sprememb vloga žensk? Je, ko gre za ženske v politiki, pri nas še kaj neizkoriščenega potenciala?

Vedno, ko so ženske v nekem sistemu ali stranki podreprezentatirane, to govori o širšem problemu. Manko žensk na položajih je posledica tega, da obstaja neka neenakost, ki je vpeta v temelje sistema, organizacije in način dela. Za odpravljanje tega se mi zdi ključno, da vzpostavljamo strukture, ki delujejo po principih pravičnosti in enakopravnosti. Velikokrat dam primer, da to, da mesto direktorice multinacionalke prevzame ženska, ki nadaljuje s praksami brutalnega nižanja stroškov in odpuščanja, ne spremeni ničesar. V Inštitutu 8. marec smo sicer pretežno ženski kolektiv, vendar pri svojem delu nikoli ne razmišljamo o svojem spolu. Delamo na vsebini, stopamo dalje. Pomembno se mi zdi poudariti, da so mi popolnoma tuje prakse, ki jih lahko vidimo v politiki po vsem svetu, kjer se zgolj dejstvo, da je nekdo ženska, izkorišča za nabiranje političnih točk. Češ – čas je, da dobimo žensko, potrebujemo ženske, ker so bolj mile, sočutne, premišljene ... Ampak to je nesmiselno. Zame je pomembna vsebina, za čem kdo stoji in kako je v preteklosti deloval, ključno je, kaj nekdo predstavlja – ne pa njegov spol.

Kakšen pa je tisti profil politika, ki je dober partner, sogovornik državljanom, civilni družbi?

Vse preveč pogosto se zgodi, da ko civilna družba nekaj problematizira, politika zamahne z roko. In to so delale vse oblasti do zdaj. Na drugi strani pa opažam tudi pogosto napako civilne družbe. Zgodi se, da ko politika deluje korektno, ko prisluhne, ko se na komentarje odzove, to ni povedano, izpostavljeno in pohvaljeno.

Osnova je, da politične stranke ne smejo biti pokroviteljske in insturmentalistične do civilne družbe. Civilno družbo morajo dojemati kot enakopravnega partnerja, ki se mu prisluhne, in do katerega imaš iskren, neposreden odnos in zaveze. Vse preveč pogosto se zgodi, da ko civilna družba nekaj problematizira, politika zamahne z roko. In to so delale vse oblasti do zdaj. Na drugi strani pa opažam pogosto napako civilne družbe. Zgodi se, da ko politika deluje korektno, ko prisluhne, ko se na komentarje odzove, to ni povedano, izpostavljeno in pohvaljeno. Vzajemen, korekten odnos se mi zdi pravilna pot za naprej.

Pa je mogoč? Zdi se, da je družba izjemno razdeljena …

Mislim, da je naša družba veliko bolj homogena in enotna v tem, kaj hoče in pričakuje, kot se zdi, če poslušaš politike v parlamentu. Ocenjujem, da je pri nas zelo jasen konsenz o tem, da smo družba, utemeljena na solidarnosti, da si želimo javno in brezplačno šolstvo, javno in brezplačno zdravstvo, kulturo dialoga, da mora biti delo spoštovano, da nam je mar za skupnost in hočemo dostojno življenje za vse. Zdi se mi, da na to prepogosto pozabimo in o tem ne govorimo. Ko delamo, nas v Inštitutu vedno znova preseneti, da z nami sodelujejo volivci vseh strank. Povedo nam, da zato, ker delamo za ljudi in za skupnost, z nami pa so, ker jim je blizu vsebina.

In ravno to se mi zdi ključno – iskati stične točke, ne popuščati, hkrati pa se zavedati, da si ljudje v prvi vrsti želijo dostojnega življenja. Delitve so pogosto umetno ustvarjene in so v službi tega, da trenutni oblasti ustreza vzbujati grozo in strah, česar pa v resnici ne potrebujemo.

"Upam, da tudi novinci, ki prihajajo, premorejo dovolj refleksije, da vedo, da je treba postaviti mejo in se držati nekih standardov."
"Upam, da tudi novinci, ki prihajajo, premorejo dovolj refleksije, da vedo, da je treba postaviti mejo in se držati nekih standardov." FOTO: Bobo
Delitve so pogosto umetno ustvarjene in so v službi tega, da trenutni oblasti ustreza vzbujati grozo in strah, česar pa v resnici ne potrebujemo.

In če izpostavim praktičen primer – eden naših odmevnih projektov je bila kampanja za redefinicijo kaznivega dejanja posilstva, kjer nam je roko zelo odločno podala Iva Dimic, poslanka Nove Slovenije, stranke, s katero se v temeljih ne strinjamo in vedno problematiziramo njeno škodljivo delovanje. Ampak v tem primeru so bili pa jasen in korekten zaveznik in s to akcijo se je tudi pokazalo, da obstaja širše soglasje o temah. To, da se v našem političnem prostoru raje umetno ustvarjajo razlike, namesto da bi se delalo na tem, kar nam je skupno, je še en dokaz, da velikega dela akterjev ne vodijo interesi ljudi, ampak interesi po stolčkih, denarju in oblasti ter, kar je tudi pomembno, interesi kapitala. Tako je na primer z dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem, njegovo ukinitev podpirajo praktično vsi, po skoraj dvajsetih letih političnih obljub pa še vedno plačujemo položnice. Iskati moramo to, kar nam je skupno, in graditi na tem, hkrati pa se zelo jasno postaviti proti avtoritarnosti in partikularnim interesom, to se mi zdi prava pot.

Kako ste s poslanko Ivo Dimic sploh našli pot drug do drugega?

V Inštitutu vedno delujemo na temelju jasnih vsebinskih principov, glede katerih ne popuščamo in ne sprejemamo kompromisov. In ko sem o vsebini naše zahteve, da moramo zakonodajo spremeniti, da bodo kazniva vsa spolna dejanja brez soglasja, da v njej ne bo več zastarele zahteve, da se mora žrtev fizično upirati storilcu, da je to nujno, ker 75 odstotkov žrtev posilstva ob dejanju otrpne in se ne more upirati,  govorila na seji odbora za izobraževanje, ki jo je vodila poslanka, sem jasno povedala, kaj doživljajo žrtve spolnega nadlegovanja in nasilja, zelo jasna sem bila glede tega, kaj je mogoče narediti, da se jih zaščiti – in kaj v tem smislu pričakujemo od politikov.

Eden naših odmevnih projektov je bila kampanja za redefinicijo kaznivega dejanja posilstva, kjer nam je roko zelo odločno podala Iva Dimic, poslanka Nove Slovenije, stranke, s katero se v temeljih ne strinjamo.

Ko sem odhajala iz dvorane, je prišla za menoj in dejala, da je slišala, kaj sem govorila, in da razume, da je naloga politike, da se oglasi glede te teme. Pristopila je tudi Nataša Sukič iz Levice, ki je predlagala razširjen sklep in pokazalo se je, kako je ničelna toleranca do nadlegovanja in spolnega nasilja v tej državi predmet skupnega konsenza. To se mi zdi prav, saj mora prav vsaka žrtev čutiti, da ima v državnem zboru politično opcijo, ki stoji za njo. 

Je takšno konkretno, na točno določeno temo osredotočeno sodelovanje, mogoče z Janezom Janšo?

Poslanke in poslanci stranke SDS so že tudi korektno sodelovali tako pri bitki za nov vir pitne vode za Anhovo kot pri redefiniciji kaznivega dejanja posilstva. Vendar pa v širšem pogledu ta stranka deluje tako, da zatira vse kritične glasove.

Ko smo imeli še vlado Marjana Šarca, sem sicer pogosto govorila, da ni razlike med sredinskimi vladami, ki sledijo neoliberalni agendi in med neoliberalno vlado Janeza Janše. No, čas je pokazal, da sem se motila. Trenutna vlada je namreč avtoritarna, zastrašuje, razprodaja. In čeprav smo bili eden najglasnejših glasov proti nekaterim potezam vlade Marjana Šarca, imam lahko z njim korekten odnos, ko gre za vsebinska vprašanja, z Janezom Janšo pa to absolutno ni mogoče, namesto izmenjave argumentov od njega lahko pričakujem zgolj diskreditacije in žaljivke. In to je velika razlika med dvema družbenima realnostma, o katerih se bomo odločali na volitvah. Ena je zavezana k temeljnim vrednotam demokratične skupnosti, možnosti dialoga, druga žal ne.

Torej si ne predstavljate, da skupaj sedeta na kavo? 

Ne. (smeh)

Pa menite, da Slovenci kot družba – torej ne le politika – dovolj dobro razumemo vlogo, ki jo ima v zdravi demokraciji civilna družba? 

Ko smo imeli še vlado Marjana Šarca ,sem sicer pogosto govorila, da ni razlike med sredinskimi vladami, ki sledijo neoliberalni agendi in med neoliberalno vlado Janeza Janše. No, čas je pokazal, da sem se motila.

Zame civilna družba pomeni delovanje, ki razume, da je politika skupna stvar, da konkretne odločitve vplivajo na konkretne ljudi in ljudi, ki vedo, da lahko zahtevajo spremembe – in se tudi povežejo pri stvareh, ki jih želijo spremeniti, spremembe pa nato tudi dosežejo.

V resnici smo se zelo veliko naučili že od nekih preteklih bojev preteklih generacij, pri čemer rada izpostavljam bitko za pravico do svobodnega odločanja o rojstvu otrok in za vpis tega v ustavo. Poznamo torej primere aktivne drže in aktivnega delovanja. Kar pa se mi zdi pomembno še dodatno poudariti, pa je, da lahko resnično vsak doprinese svoj del. Vsako delo je častno in skupaj lahko dosežemo spremembo. To je naša misija.

Torej vas še več odločevalskih niti v rokah (še) ne mika? Ali vendarle tudi sami razmišljate o prestopu v politiko?

To je velika razlika med dvema družbenima realnostma, o katerih se bomo odločali na volitvah. Ena je zavezana k temeljnim vrednotam demokratične skupnosti, možnosti dialoga, druga žal ne.

Takoj po zmagi na referendumu se je o tem začelo govoriti, čeprav nikoli nismo razmišljali o tem. Vse skupaj je bilo nenavadno, v referendumu smo padli skoraj po naključju, po uspešnem boju za redefinicijo kaznivega dejanja posilstva nas je poklicala Alenka iz Smetumet, da okoljske organizacije potrebujejo pomoč pri boju za zaščito vode. Mi zmage na referendumu nismo pričakovali, doseči zelo zelo visok kvorum sredi poletja, se nam je zdelo nemogoče. Pripravljeni smo bili na poraz. Potem pa se je kar naenkrat zgodilo, da je bilo v nas projicirano zelo veliko nekega upanja, želje, da iz tega ustvarimo stranko. Ampak te projekcije smo v istem  trenutku ustavili. Mislim, da je vzpostavitev neke politične stranke kompleksen proces, kjer moraš zelo jasno vedeti, kaj je tvoja vsebina, zelo jasno je treba vedeti, na kakšen način nagovarjati ljudi, kako ustvariti skupnost in kako delovati. To je veščina, ki jo je treba jemati resno in z vso odgovornostjo. Mi zavestno vztrajamo na drugačni poti, v sfero političnega vstopamo vsak dan, ampak na drugačen, samosvoj način. Zdi se nam, da lahko več in bolje naredimo na način, na katerega delujemo zdaj. Se postavimo za tiste, ki nimajo glasu, skočimo, ko je treba skočiti in graditi skupnost in zavezništva za naslednje vsebinske bitke.

Pravite – politike se je treba lotevati z vso resnostjo in odgovornostjo. Imate občutek, da se je pri nas kdaj lotevamo "za hec"? 

Politika bi morala biti mesto oblikovanja ukrepov, ki koristijo skupnosti. Premalo razumemo, da je to kolektiven proces. Izmenjava mnenj, katere cilj bi moral biti izboljšati stvari, ne pa pokazati, kako si pametnejši od drugega ali nasprotnika ponižati. Državljani iz tega procesa ne smemo biti izključeni, zraven moramo biti in izkoriščati vzvode, s katerimi politične stranke primemo za besedo in usmerjamo njihovo delovanje.

Mislim, da je vzpostavitev neke politične stranke kompleksen proces, kjer moraš zelo jasno vedeti, kaj je tvoja vsebina, zelo jasno je treba vedeti, na kakšen način nagovarjati ljudi, kako ustvariti skupnost in kako delovati. To je veščina, ki jo je treba jemati resno in z vso odgovornostjo.

Vsi vidimo, da se je trenuten sklic državnega zbora popolnoma oddaljil od tega, kar bi politika morala biti.

V zadnjem letu in pol je postalo še posebej jasno, da je oblast začela delovati vulgarno. Zelo transparentna je v tem, da deli stolčke, kjer več kot vsebina in znanje šteje, v kateri stranki si. Nikogar več ni več sram napisati zelo ogabnih stvari o ljudeh, ki so konec koncev tudi državljani te države. Nivo tega, kaj se pričakuje od politike, je resnično padel.

Kako zelo, sem ugotovila s prihodom v ZDA, kjer me je pravzaprav presenetilo, da je je menjava Trumpa z Bidnom, ki ljudi ne napada in žali po Twitterju, v resnici imela kar velike posledice. Obstaja nek mir, čeprav imajo ljudje različne poglede. Šele takrat sem ugotovila, kako zelo smo pri nas postali imuni na to, da imamo predsednika vlade, ki očitno meni, da si pol ali pa tri četrt Slovenije ne zasluži dostojnega življenja.

Kako pa se v takšni situaciji stopi korak nazaj, kako se znova "dvigne lestvico"?

V zadnjem letu in pol je postalo še posebej jasno, da je oblast začela delovati vulgarno. Zelo transparentna je v tem, da deli stolčke, kjer več kot vsebina in znanje šteje, v kateri stranki si. Nikogar več ni več sram napisati zelo ogabnih stvari o ljudeh, ki so konec koncev tudi državljani te države. Nivo tega, kaj se pričakuje od politike, je resnično padel.

To bo naloga vseh nas, da to zahtevamo. Naša naloga je, da strogo obsojamo vse žaljive napade in tvorstvo delovanje, torej tudi na levi strani. Upam pa, da tudi novinci, ki prihajajo, premorejo dovolj refleksije, da vedo, da je treba postaviti mejo in se držati nekih standardov. Vzpostavitev tega minimuma demokratičnega prostora pa je zgolj začetek. Nova oblast bo morala začeti delovati drugače in s konkretnimi politikami oblikovati bolj pravično in enakopravno prihodnost. Tudi tu se lahko nekaj naučijo od Joeja Bidna, ki po prvih uspešnih ukrepih ni uspel zagotoviti tistega, kar so ljudje od njega pričakovali: višje minimalne plače, porodniške, nižje cene zdravil ... Prebivalci in prebivalke Slovenije od naslednje vlade pričakujejo in si zaslužijo več.

Prej ste dejali – mlade zanima prihodnost. Kakšne prihodnosti Slovenije si želite vi?

Takšne, v kateri ne potrebujemo Inštituta 8. marec.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (2029)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

toti mišek
22. 02. 2022 20.30
+0
Efekt mastnega bureka je to!
1918
22. 02. 2022 19.41
-1
a je ta normalna, zgleda da se je ženski sfuzlalo
Noname1216
21. 02. 2022 14.57
+3
Razumnež
21. 02. 2022 14.02
-7
Nisem imel nič proti njej, dokler ni začela trmarit, ko je vlada sprejela nek zakon. Tak zakon so želeli predlagati 8.marec, a jo je vlada za en dan prehitela in potem je bilo vse narobe.... Skratka ni jih motila vsebina zakona, ampak to, da ga niso sprejeli na njihovo pobudo. Zaradi tistega trmarjenja je ne prenesem.
vicente
21. 02. 2022 12.52
+11
'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči' skoraj ni mogoče kaj dodat
SDS_je_poden
21. 02. 2022 12.31
+8
Hunti SDS predlagam rezervacijo maše zadušnice za 24.4.
kameltrajbar
21. 02. 2022 12.20
+10
dobr ga je zabila... 😂😂😂
SDS_je_poden
21. 02. 2022 12.29
+8
Pohodila je Jufko in njegovo sekto, nato pa jih še otresla s čevlja.
revolucijakorupcijafasizem
21. 02. 2022 11.27
-15
'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči' nimaš kaj početi na položaju če te je strah inštitut 8 marec ukiniti nič od njih sam denar jemljejo od države.
prašek
21. 02. 2022 11.33
+16
Koliko pa jemljejo od države ??? sam prašam
prašek
21. 02. 2022 11.33
+14
Pa lepo vljudno te prosim ; odgovori, ne pobegni brez odgovora !
prašek
21. 02. 2022 11.41
+10
No evo ga, spet je pobegnil ! SĐS-ovski pogumneži ......
RdečaKapica
21. 02. 2022 12.11
+15
prašek, tile tako radi v luno tulijo, da dol padeš :)))) Pač mečejo trnek na slepo in včasih še zadanejo kakšnega lahkovernega, da jim verjame ;) Argumentacija in konstruktivna debata pač nista najjača stran sekte in ministrantov.
SDS_je_poden
21. 02. 2022 12.27
+8
Praško, a imaš tudi ti občutek, da so desnuhi ene same snežinkice?
VirusX
21. 02. 2022 14.35
+4
Govorijo vedno kako so jih v jame metali, ne ni res zgolj vhod so zaprli, ker so se v jame že sami poskrili. KORAJŽNI JANŠISTI
pikec50
21. 02. 2022 11.26
-15
Ne morem verjet, kakšna slovenka leta ,mmal je lapala,,pa levakam lezla v ....t , brez dela ,na stroških nevladnih organizacij ,kot da ni resnično boljših slovenk ,ki so v življenju že veliko naredile zase ali za Slovenijo .Obup.
patogen
21. 02. 2022 11.32
-18
Saj ni Slovenka leta. To so jo umetno naredili. Gre za revijo Ona, ki sploh vedel nisem, da obstaja. Slovenka leta Revije Ona.
tona Iteb
21. 02. 2022 11.51
+17
Pikec, a ti bi raje vidu, da je jj Slovenka leta??🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇
RdečaKapica
21. 02. 2022 12.15
+9
P&P je hudo, ko dobi mlada deklica toliko podpore in pozitivnega feedbacka od prebivalcev Slovenije? :) Se sekti tresejo hlačke, ker je tej taisti deklici in sodelujočim uspelo pokazati sredinca zločinski vladi in porednemu ministru za okolje in ker za njo in njeno ekipo stoji precejšnje število prebivalcev Slovenije? :) Buba ponos, ker je tej deklici uspelo spreobrniti tudi marsikaterega sektaša, ki je uvidel stvari v malo drugačni luči kot do sedaj? Ja, verjamem, da buba in še bolj bo bubalo po 24.4.2022, zato kar veselo kažite svoj pravi fris, da še več ljudi spregleda, kakšni osebki so za hunto...
miha Sentvid
21. 02. 2022 15.04
+1
Če samo kaj ti ni jasno ti lahko pomagata sveti Jajo in malo manj sveti Tonko. No ja saj neumnost ni greh ni pa lepo
Kr en tam dol
21. 02. 2022 11.25
+12
patogen
21. 02. 2022 11.20
-13
Ko so nekoč v Sloveniji zasedli oblast mesarski vajenci in propadli učitelji, so zapeljali Slovenijo razvojno 50 let za Avstrijo. Tragedija pa je, da bi sedaj del Slovencev vse skupaj rad to ponovil....
martin celin
21. 02. 2022 11.10
-15
No ni kaj ime leta,samo še status meščanke ji manjka da bo Svetlana imela družbo.
patogen
21. 02. 2022 11.17
-15
Z enim nastopom pred kamerami in udrihanjem po Predsedniku Vlade, si zaslužiš zaslužno penzijo in Stanovanje....
resslovenka
21. 02. 2022 10.55
+15
Mlada, pa vidi vso sprego slovenske politike. 👏 Nekateri pa, stari pa tolk "v hrib obrnjeni", da nasedajo kultu, ki obvladuje Slovenijo in jim niti Bog ne more več pomagati. Moje spoštovanje gospodična Nika. V svojem delovanju imate mojo podporo, pa tudi vseh mladih in mnogih drugih , ki nam je mar za skupno prihodnost. Ta država je v svoji 30 letni vožnji žal iztirila na celi črti. 😎
martin celin
21. 02. 2022 11.06
-15
Res je že kmalu po osamosvojitvi,in ti ki so povzročili iztirjenje sedaj na ves glas upijejo da zmorejo in znajo.
patogen
21. 02. 2022 11.19
-11
Kaoslovenska, ko je prava opcija na oblasti, je ona tiho. Takrat sprege ni, očitno....
prinašalec2
21. 02. 2022 10.45
-13
V glavnem, politika ta ali ona, zaenkrat si pač ti čist pošteno in objektivno gledano tega ne zaslužiš. Če bi bila pametna ga itak ne ni sprejela, sama bi morala ocenit, če si res neka borka za pravice, da je v tem času glede na druge težje probleme v katerih eni izgorevajo v skrbi za življenje drugih, veliko takšnih ki bi si to res zaslužili. Ti imaš še čas tako pa si v tej požrešni želji po "javnem priznanju" in popularnosti postala vse drugo kot kaksna velika norka za pravice drugih. Škoda bi nilo dosti bolj koristno, da bi sama predlagala koga, ki bi to že zaradi svojih lrt, bolj zaslužil. Ne vem , tako in na tak način, si en resen človek ki se bori za druge, ne naredi slavnega.
El pi5tolero
21. 02. 2022 10.42
-9
Rojena z zlato žlico v ustih, redno zaposlena brez dneva delovnih izkušenj na vodilno mesto v javnem sektorju, ki ga opravlja na daljavo iz Amerike, kjer je na politični štipendiji, ima zaradi staršev največ medijske moči v državi. Nika Kovač ni upornica. Nika Kovač JE sistem.
patogen
21. 02. 2022 10.50
-12
Zelo dobro opisano. In ta sistem vedno znova ponuja svoje otroke, ki ne morejo biti drugačni, kot pa so. Na zunaj lupina, notri praznina...
srebrnibreg
21. 02. 2022 10.55
+10
Tisočnickni spet sam sebe pod drugim nickom moraš hvaliti svojo blesarijo, ker jo drugi noče in sploh ne bere? Sirotek janšistični.
patogen
21. 02. 2022 11.18
-9
Srebreni, tebe janšisti še v sanjah preganjajo. Tako kot tvojo staro mamo peklenščki nekoč. Gre za dedno distrofijo, očitno....
simeoni
21. 02. 2022 13.00
+3
patogen,ne more biti Janša Slovenka leta,ker ima štekeljc med nogami.Če hoče biti,mora štekeljc odstranit,to pa Urši ne bo všeč.Pomiri se,saj bo bolje,mogoče bo njej celo všeč v istospolne partnerstvu.
marker1
21. 02. 2022 14.50
-2
Inštitut 8.marec je popoldanski šiht njenega očeta. Nika se pa kaže v soju levih žarometov. Danes je za levico sprejemljiv vsak, ki udriha čez vlado in njenega predsednika.
nod30
21. 02. 2022 10.15
-11
borka za pravice isto mislečih 🤣
srebrnibreg
21. 02. 2022 10.24
+9
Katerih je čez 600 tisoč dokazano na referendumu. Upajmo, da na volitvah še več. Tega je pa sds sekto najbolj strah.
Brakedirt fafa očetu
21. 02. 2022 10.30
-9
RdečaKapica
21. 02. 2022 12.18
+3
Nekam veliko nas veliko ve ahahahahaha, veliko več, na srečo, kot se je zelo lepo pokazalo že na referendumu za vode, ki je bil en tak testek pred volitvami :)
Marleneroya
21. 02. 2022 10.14
-11
Za njo loha napišemo z velikimi črkami PRAZEN SOD...ki globoko doni.
son?ek11
21. 02. 2022 10.24
+13
srebrnibreg
21. 02. 2022 10.26
+13
RdečaKapica
21. 02. 2022 12.19
+4
Marleneroya, kaj drugega kot žalit itak ne znate, zelo zrelo in odraslo, moram reči. Tako se še otroci ne obnašajo, ko ni po njihovem. Pač glih vkup štriha, tu ne moreš kaj.
nod30
21. 02. 2022 10.11
-14
FDV ji je odprl oči 🤣 do takrat je pa buljila v steno... in glede izpita za avto pač kupiš ga kot izobrazbo... vam je znano
srebrnibreg
21. 02. 2022 10.23
+10
To je tista FDV katero je obiskoval Slowenische patient imenovani tudi Maršal Twito?
Patosmjst
21. 02. 2022 11.00
+3
tja sta hodila tudi mahnic in twito tako da
kristofus@email.si
21. 02. 2022 10.09
-10
Ah, našli so še eno revo lačno in žejno pozornosti in priznanja. Ko bo "blišč" pošel, jo bodo pozabili. Pustili samo z njej lastnimi duševnimi bolečinami. Kje je že tista kričačka iz Triglava, kako ji je že bilo ime?
patogen
21. 02. 2022 09.58
-9
Si pa najdete ikone levičarji. Pač takšne, kot ste sami in vedno najdete takšne izmed vas. Na zunaj lupina, notri praznina, takšna je tale mlada dama. Že videno v parlamentu nič kolikokrat. Samo da se sama dokoplje do denarja. Potem je pa tam ne boš več videl, povsod drugje po svetu, le tam ne...
son?ek11
21. 02. 2022 10.25
+10
Ti si pa sama lupina, znotraj in zunaj, a ne patogen