Ferdinand Marcos ml. na enem od predvolilnih shodov. Novi predsednik ni pogosto nastopal v soočenjih in intervjujih. Foto: AP
Ferdinand Marcos ml. na enem od predvolilnih shodov. Novi predsednik ni pogosto nastopal v soočenjih in intervjujih. Foto: AP

64-letni Ferdinand Marcos mlajši je prvi kandidat v moderni zgodovini Filipinov, ki si je zmago očitno zagotovil že v prvem krogu volitev. Preštetih je namreč več kot 98 odstotkov glasovnic, Marcos pa ima 31 milijonov glasov oziroma dvakrat več od prvega zasledovalca.

"To je zmaga za vse Filipince in demokracijo," je izide pozdravil njegov tiskovni predstavnik Vic Fernandez. Uradni izidi so sicer pričakovani konec meseca.

Oblast je s tem znova prevzel član najbolj zloglasne filipinske politične dinastije, kar se je še pred nekaj leti zdelo nepredstavljivo. "Ne sodite me po prednikih, temveč po mojih dejanjih," je po zmagi na volitvah svetu prek svojega tiskovnega predstavnika Vica Fernandeza sporočil novi predsednik.

Sorodna novica Filipine bo prihodnjih šest let vodil Ferdinand Marcos mlajši

Uspeh za novega filipinskega predsednika je tudi prepričljiva zmaga Sare Duterte-Carpio za položaj podpredsednice. Sara Duterte je hči dosedanjega predsednika Rodriga Duterteja, znanega predvsem po zloglasni in krvavi "vojni proti drogam".

Marcos naj bi v svoji politični agendi sledil predhodniku pri podpiranju velikih infrastrukturnih projektov, tesnih vezeh s Kitajsko in vzdrževanju gospodarske rasti.

Ferdinand Marcos ml. z družino pobegnil na Havaje v starosti 29 let

Marcos je v starosti 29 let, po vstaji ljudstva proti njegovemu očetu, leta 1986 z družino pobegnil na Havaje. Na Filipine se je vrnil pet let pozneje in od leta 1991 zasedal položaj poslanca v senatu.

Njegov oče Ferdinand Marcos (starejši) je bil predsednikov Filipinov med letoma 1965 in 1986. V zgodovino se je kot diktator zapisal leta 1972, leto preden bi se mu moral izteči drugi in zadnji mandat, a je namesto tega razglasil vojno stanje in razpustil parlament, dal aretirati opozicijo in uvedel popolno cenzuro, poroča BBC.

Nekdaj uspešni odvetnik je prevzel popoln nadzor nad sodišči, vojska in policija pa sta zatirali, mučili in ubijali njegove nasprotnike. Naslednje desetletje zaradi razširjenih kršitev človekovih pravic in korupcije velja za enega najtemnejših v zgodovini Filipinov.

Ferdinand Marcos starejši, desno žena Immelda, po razglasitvi zmage na volitvah leta 1986, s katerimi je želel pomiriti javnost, a se je zgodil množični upor. Foto: AP
Ferdinand Marcos starejši, desno žena Immelda, po razglasitvi zmage na volitvah leta 1986, s katerimi je želel pomiriti javnost, a se je zgodil množični upor. Foto: AP

Revolucija ljudske moči

Več milijonov ljudi je zaradi visokega javnega dolga živelo v hudi revščini. Upor je sprožil atentat na opozicijskega voditelja Benigna Aquina, ki se je zatekel v ZDA, leta 1983 se je vrnil v državo, da bi prevzel oblast, a je bil ustreljen takoj po pristanku v Manili. Začeli so se množični protesti.

Marcos je leta 1986 razpisal volitve, da bi pomiril ljudstvo, vendar je po volitvah razglasil zmago, kar je še podžgalo nezadovoljne množice. Na ulice se je podalo več milijonov ljudi, proteste je podprla Katoliška cerkev, vojska se je uprla in ni streljala na protestnike. Dogodki so pozneje postali znani kot revolucija ljudske moči.

Ukradene milijarde in dizajnerski čevlji Imelde Marcos

Družina Marcos je po štirih dneh izgredov s Filipinov v ameriških helikopterjih prebegnila na Havaje in po zapisnikih ameriške carine s sabo vzela več milijonov dolarjev v gotovini ter nakit in prestižna oblačila.

V predsedniški palači je za družino ostalo več kot 3000 parov dizajnerskih čevljev, ki jih je prva dama Imelda Marcos zbirala po vsem svetu. Čevlji so postali simbol razsipnega življenja družine Marcos, ki naj bi si v času vladavine nagrabila okoli deset milijard dolarjev (9,5 milijarde evrov) premoženja, od tega se je v državo vrnilo štiri milijarde.

Novi predsednik Filipinov sin odstavljenega diktatorja

Vrnitev Marcosa mlajšega na Filipine

Ferdinand Marcos starejši je umrl na Havajih leta 1989, takrat 31-letni Ferdinand Marcos mlajši pa se je vrnil na Filipine in s pomočjo očetovih političnih povezav in denarja sprva postal lokalni guverner, nato kongresnik in nazadnje senator.

Marcos mlajši se je med predsedniško kampanjo večinoma izogibal razpravam in intervjujem. V enem izmed nedavnih intervjujev pa je pohvalil svojega očeta kot genija in državnika, razjezila so ga tudi vprašanja o obdobju vojnega stanja.

Diktatorjev sin obljublja združevanje naroda

64-letnik naj bi bil danes priljubljen predvsem med mladimi Filipinci, medtem ko ga nasprotniki obtožujejo, da skuša zakriti preteklost, ko trdi, da je bil premlad, da bi prevzel odgovornost za zločine očeta.

"Tistim, ki so volili za Bongbonga, in tistim, ki niso. Njegova obljuba je, da bo delal za vse Filipince. Iskal skupne točke pri političnih ločnicah in delal skupaj za združevanje naroda," po izvolitvi obljublja njegov tiskovni predstavnik.

Sporna kandidatura zaradi obtožbe davčne utaje?

Tako kot v primeru očeta sicer tudi pri Marcosu mlajšem ni šlo brez trditev o volilni prevari. Pred sedežem volilne komisije se je danes zbralo okoli 400 ljudi, večinoma študentov, ki so protestirali proti domnevnim volilnim nepravilnostim.

Filipinski organi sicer predhodnim protestom niso prisluhnili, niti skupni pritožbi več organizacij, med drugim žrtev vojnega stanja v času diktature, da Marcos ne sme kandidirati na volitvah zaradi obtožbe davčnih utaj leta 1995. Napovedali so tudi pritožbo na vrhovno sodišče.

Bongbonga podpirajo predvsem mlajši volivce. Foto: Reuters
Bongbonga podpirajo predvsem mlajši volivce. Foto: Reuters