Minister po incidentu: Kriv je posameznik in ne skupina (VIDEO)

Nogomet 5. Mar 20245:00 3 komentarji

V oddaji Pod prečko smo gostili ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaža Hana, ki je predstavil stališče države oziroma vlade glede navijaškega incidenta na februarski tekmi med Muro in Mariborom.

Vroče dogajanje na prekmursko-štajerskem derbiju v 21. krogu Prve lige Telemach je preraslo v navijaški incident, katerega repi se vlečejo še danes.

Nogometna zveza Slovenije oziroma disciplinski sodnik Boštjan Jeglič je že sporočil svojo kazen za vpletena kluba, torej Muro in Maribor. Precej, precej hujšo je naložil vijolicam, ki morajo ob 25.000 evrih kazni za štiri tekme zapreti vrata Ljudskega vrta, poleg tega pa je bila tekma registrirana s 3:0 v korist Sobočanov, ki so morali zaradi pomanjkljive organizacije plačati slabih 4000 evrov kazni.

viole in ante šimundža
Foto: Jure Banfi

A ko je govora o dolgoročnih posledicah, ki jih bo imel incident na slovenski nogomet, bo pravzaprav bolj pomembno, kako se bodo zadeve lotili vsi vpleteni deležniki. Torej navijaške skupine, klubi, Nogometna zveza Slovenije, pa tudi država oziroma odločevalci.

V iskanju odgovorov na vprašanje o tem, kako na dolgi rok preprečiti, da bo prišlo do takšnih dogodkov, smo v oddaji Pod prečko gostili ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaža Hana.

“V Sloveniji na vseh segmentih radi potegnemo zaključek, da so vsi krivi. A vsak posameznik, ki dela škodo ali korist, ima ime in priimek. V tem primeru se ve, da sta en ali dva posameznika naredila veliko škodo. In država mora storiti vse, da takšne posameznike izloči iz športnih prireditev, ki so seveda namenjene navijačem, da so ti lahko podpora športnikom. Ne smemo generalizirati, da so vse navijaške skupine slabe. Tu moramo biti previdni, da ne bodo klubi plačevali ceno za dejanja posameznikov. Odgovornost pa mora prevzeti država z zakonodajo, da bomo lahko ljudi, ki si ne zaslužijo biti na stadionih, odstranili z njih,” poudarja minister Han.

Matjaž Han
FOTO: Uroš Skaza

O čem je v oddaji Pod prečko še govoril minister Matjaž Han?

O tem, da pogosto obiskuje športne prireditve

Kot minister, ki je zadolžen za šport, je moje delo, da obiskujem športne prireditve. Naši športniki počnejo nemogoče stvari, Slovenija je zaradi njih prepoznavna vsepovsod po svetu. Na začetku mandata sem dejal, da si ministri trenutno ne zaslužimo fotografij s športniki. Se pa je v zadnjem letu, odkar smo odgovorni za šport, nekaj stvari spremenilo na bolje. Ampak tako kot v nogometu traja tekma 90 minut, bomo tudi mi ocenjevali stvari na koncu mandata.

O tem, kaj se premika na področju državnega upravljanja športa

Zadevo smo vzeli resno. Vemo, kaj je naša naloga. Da sprejemamo zakone in pravilnike ter da športu zagotavljamo denar. A denar ni pogoj za uspeh, imamo države, ki vlagajo nekajkrat večje vsote denarja, a nimajo uspehov. Tega ne moreš vedno plačati. Pomemben pa je odnos države do športnikov, da so njihovi pogoji na vse višjem nivoju.

O obisku derbija med Bayernom in Leipzigom

Privatno, z družino, sem šel na derbi med Bayernom in Leipzigom. Želel sem videti Benjamina Šeška igrati na tem velikem stadionu, želel sem si tudi preveriti, kako bo izgledalo, ko bo junija na tem stadionu iz 30.000 grl odmevalo “Slovenija”. Hkrati pa sem šel tudi zaradi tega, kar se je zgodilo pri nas, pogledati, kako stvari z navijači delujejo drugje. Tudi drugje ni idealno, a se lahko v tujini marsikaj naučimo. Lepo je videti, ko pridejo na stadion vse generacije, popijejo pivo ali dva, pojedo klobaso in se družijo.

O pomenu navijačev na športnih prireditvah

Če je kaj lepo na športnih prireditvah, so to polni stadioni oziroma dvorane. Da vihrajo slovenske zastave. Takrat si ponosen in takrat se v politiki ne delimo na leve in desne, ampak smo tisti, ki imamo radi šport in Slovenijo. Upam, da mi ostali športniki ne zamerijo, ampak imamo šport in imamo nogomet. V vseh mogočih parametrih. Vemo, kako smo se veselili, ko so se Slovenci samo uvrstili na prvenstvo. Včasih gredo tudi kakšne medalje naših športnikov v ostalih športih mimo nas, nogomet pa ima neko drugo dimenzijo.

O tem, kakšen je bil njegov odziv po incidentu

V ponedeljek sem poklical predsednika NZS in predsednika OKS in smo se pogovarjali, kaj narediti. Ne, da bi gledalce odstranili iz športnih objektov, ampak da jih vrnemo nazaj. Tu moramo sodelovati z ministrstvom za pravosodje in za notranje zadeve. Naše ključno vprašanje je, kaj moramo narediti, da najdemo človeka z imenom in priimkom, ki je poskrbel za incident in ga s prizorišč odstranimo.

V Sloveniji iskreno nimamo velikih težav s tem. Poglejmo samo derbi Dinamo – Hajduk. Ko se peljete takrat z morja proti celini, so vse bencinske postaje zaprte, ker je preveliko tveganje incidenta. Ključno je, da iz športnih prireditev naredimo varne dogodke.

Pavlin: V primerjavi s tujino huliganizem pri nas ni problem

Incident je v oddaji Pod prečko pokomentiral tudi direktor reprezentanc NZS Miran Pavlin.

“To je delo posameznika, morda dveh, treh. To, kar je pri nas, je nevredno omembe v primerjavi z največjimi derbiji in tem, kar se tam dogaja pred, med in po derbijih. Veliko stvari ne pride v javnost. Ampak to so ultra moderni stadioni, kjer je zadeve lažje nadzorovati. Pri nas so dogodki varni, v nogometnem žargonu pravimo, da so takšni incidenti sestavni del tega. Ampak jasno, to je treba vzeti resno, nogometaš je bil poškodovan. Vseeno pa mislim, da je naša liga, kar se tiče varnosti, zelo urejena. Je pa takšne trenutke v prihodnje potrebno preprečiti.”

Miran Pavlin
FOTO: Uroš Skaza

O vsebini sestankov

Zaenkrat smo ustanovili delovno skupino z dveh ministrstev. Pogovarjali se bomo o kazenskem zakoniku, zakonu o javnih prireditvah in o pristojnostih policije. Nobene potrebe denimo ni, da so navijači na stadionu pod kapuco oziroma masko. Tisti, ki je skrit za masko, ta nima dobrih namenov.

O tem, kaj vse so njegovi cilji tega mandata na področju športa

Najlepši segment na našem ministrstvu je šport. Naša prva naloga je bila, da povečamo sredstva na tem področju. Da bodo trenerji mladih plačani več, da bodo panožne zveze pravočasno dobile denar in da bomo zakon o športni infrastrukturi zaživel. Ko bomo vse to naredili, bomo lahko zadovoljni. Športniki pa verjamem, da bodo naredili svoje. Mislim, da smo glede na število prebivalcev najuspešnejša športna država na svetu.

O infrastrukturi

Veliko stvari moramo izboljšati. Glede kapacitet smo lahko včasih tudi malo bolj skromni. V Sloveniji nas je dva milijona in če je na stadionih 5.000 ljudi, ki se dobro počutijo in je zanje dobro poskrbljeno, potem smo svoje naredili. S tujino se težko primerjamo. Pa vseeno denimo prehitevamo tudi recimo Hrvate. Maksimir je polovično zaprt, tudi Poljud je daleč od stare slave. Te stvari imamo relativno dobro urejene. NZS in država sta uredili tudi ogromno igrišč za mlajše selekcije. Včasih se moramo tudi malce pohvaliti.

Matjaž Han in Miran Pavlin
Foto: Uroš Skaza

O težavah manjših okolij

Ko si majhen kraj, imaš manj ljudi. To je zelo enostavno. Sam prihajam iz Radeč in pri nas ne potrebujemo velikega stadiona, ker vemo, da bodo največje talente vzeli nogometni klubi iz okolice. Pa ima nogomet pri nas dolgo tradicijo. Občine morajo ugotoviti, kakšne projekte so s partnerji sposobne izpeljati. Torej ali so sposobne denimo vzdrževati klub v Prvi ligi Telemach.

O tem, za koga morda še posebej navija

Nisem navijač nobenega nogometnega kluba. Moji prijatelji navijajo za Real, Bayern in tako naprej, jaz ne. Sem navijač slovenske reprezentance, v kateremkoli športu. To ni političen odgovor. To me pritegne, to me tudi včasih razjezi. Rad si ogledam vsak šport.

O Benjaminu Šešku in Luki Dončiću

Vem, da je Benjamin odličen tudi v košarki in velik navijač Luke Dončića. Naša ideja je, da se ta dva največja športnika, kar se tiče iger z žogo, srečata. Da organiziramo velik spektakel.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje