Slovenija

Primcu ni uspelo. Ustavno sodišče reklo ne referendumu

Ljubljana, 11. 01. 2023 09.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, začetim z zahtevo Metke Zevnik in Aleša Primca na seji 14. decembra 2022, odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o spremembah Družinskega zakonika ni v neskladju z ustavo. Primc je povedal, da se ne bodo predali in dodal, da od takega aktivističnega sodišča, kot ga imamo, drugačne sodbe ni bilo moč pričakovati.

Ustavno sodišče je v danes objavljeni odločbi spomnilo, da ustava v 90. členu predvideva zakonodajni referendum, drugi odstavek tega člena pa določa primere nedopustnosti zakonodajnega referenduma, in sicer referenduma ni dopustno razpisati med drugim o zakonih, ki odpravljajo protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin ali drugo protiustavnost. V teh primerih tako sploh ni mogoče govoriti o pravici zahtevati referendum, kar pomeni, da ustavno sodišče pri presoji odločitve DZ o nedopustnosti referenduma ne opravi tehtanja med prizadetimi ustavnimi vrednotami, temveč mora presoditi le, ali gre za zakon v smislu drugega odstavka 90. člena ustave.

Po objavi odločitve ustavnega sodišča v Uradnem listu bo predsednica DZ zakon poslala v razglasitev, zakon pa bo začel veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu, so pojasnili v DZ.

Ob tem so spomnili še, da je ustavno sodišče z dvema odločbama ugotovilo, da je v neskladju z ustavno prepovedjo diskriminacije zakonska ureditev, ki določa, da lahko zakonsko zvezo skleneta le dve osebi različnega spola in da istospolna partnerja, ki živita v formalni partnerski zvezi, ne moreta skupaj posvojiti otroka. Ustavno sodišče tako ugotavlja, da spremembe družinskega zakonika odpravljajo protiustavnosti, ugotovljene z navedenima odločbama. Še več, ustavno sodišče pritrjuje državnemu zboru, da opredelitev zakonske zveze, ki posledično vpliva tudi na opredelitev potencialnih upravičencev do skupne posvojitve, dobesedno sledi načinu izvršitve iz odločbe ustavnega sodišča.

Ustavno sodišče je reklo ne referendumu.
Ustavno sodišče je reklo ne referendumu. FOTO: Miro Majcen

Kot pavšalne je označilo očitke predlagateljev, da spremembe zakonika ne pomenijo zgolj odprave ugotovljenih protiustavnosti tudi zato, ker naj bi sprememba opredelitve zakonske zveze posredno vplivala tudi na vsa tista pravna področja, na katerih zakonodajalec na institut zakonske zveze veže določene pravne posledice. "Od ustavnega sodišča ni mogoče pričakovati, da bo v pravnem redu Republike Slovenije samo iskalo zakone in njihove posamezne določbe, na katere naj bi vplivala nova opredelitev zakonske zveze," so navedli. Sicer pa tudi če opredelitev zakonske zveze povzroča pravne posledice (učinke) na drugih pravnih področjih, to ne pomeni, da zakon ne pade v izjemo, ki jo določa 90. člen ustave, so navedli ustavni sodniki.

Glede na navedeno tudi niso presojali o očitkih predlagateljev o protiustavnosti sprememb družinskega zakonika, ti so lahko predmet presoje v postopku za oceno ustavnosti, ko bo ta začel veljati. Ustavno sodišče poudarja še, da je v Sloveniji vzpostavljena t. i. ustavna demokracija, katere bistvo je to, da lahko vrednote, ki jih varuje ustava – in med njimi posebej temeljne človekove pravice ter svoboščine – prevladajo nad demokratično sprejetimi odločitvami večine. 

Ustavno sodišče je sprejelo odločbo s sedmimi glasovi proti enemu. Proti je glasoval sodnik Rok Svetlič, ki je dal odklonilno ločeno mnenje. Sodnik Mark Šorli je dal pritrdilno ločeno mnenje. 

Ustavno sodišče je sprejelo odločbo s sedmimi glasovi proti enemu. Proti je glasoval sodnik Rok Svetlič, ki je dal odklonilno ločeno mnenje. Sodnik Mark Šorli je dal pritrdilno ločeno mnenje. Svetlič je v ločenem mnenju predvsem problematiziral odločbi ustavnega sodišča, ki sta bili podlaga za spremembo družinskega zakonika in s katerima je ustavno sodišče pravice istospolnih pri poročanju in posvojitvah otrok izenačilo s pravicami oseb različnega spola. Kot je zapisal, je glede zakonske zveze vedno javno zagovarjal, da je treba pravice istospolnih izenačiti s pravicami, ki jih uživajo osebe, ki sklenejo zakonsko zvezo, saj te pravice izhajajo iz golega dejstva, da so istospolno usmerjeni ljudje del skupnosti. 

"Toda upoštevati moramo, da obstaja še eno dejstvo: da pomembno število ljudi meni, da obstaja razlika med zvezo med istospolnimi osebami in raznospolnimi. In tudi to dejstvo bi moralo uživati spoštovanje, enako kot prvo. Način spoštovanja obeh 'dejstev' je po mojem mnenju predstavljala prejšnja ureditev," je zapisal. Glede odločbe, ki je istospolnim parom omogočila možnost posvojitve otrok po enakih merilih kot parom različnega spola, pa je navedel, da je ustavno sodišče samo jasno zapisalo, da pravica do posvojitve ni človekova pravica: "Zaradi tega bi se morala presoja ustaviti že na prvi stopnji testa".

Šorli pa je v pritrdilnem ločenem mnenju zapisal, da se sicer ne strinja z odločbama ustavnega sodišča, s katerima je to istospolne pare pri porokah in posvojitvah izenačilo s pari različnega spola, a sta bili obe sprejeti na veljaven način ter sta dokončni in pravno zavezujoči. "Spoštovanje sodnih odločb, tudi odločb ustavnega sodišča, je eden temeljnih postulatov pravne države in srž ustavne demokracije," je zapisal.

Aleš Primc: Imamo aktivistično ustavno sodišče, ki se je obrnilo proti otrokom in družinam in je sramota za državo

Aleš Primc, eden od pobudnikov za oceno ustavnosti, je na odločitev sodišča dejal, da glede na ustavno sodišče, ki ga imamo, člani katerega so radikalni aktivisti LGBTQ+, drugačne odločitve sploh ni bilo mogoče pričakovati. "To, kar imamo, ni ustavno sodišče, ampak partijska ideološka komisija," je povedal in dodal, da se je sodišče obrnilo proti otrokom in družinam, kar je sramota za državo.

Vložitev podpisov z zahtevo za referendum
Vložitev podpisov z zahtevo za referendum FOTO: Damjan Žibert

Povedal je še, da je sodba zanje protiustavna, saj sta v njej sodelovala dva ustavna sodnika, ki bi se morala izločiti. Aktivistka LGBTQ Katja Šugman Stubbs, ki je nastopala v referendumskih kampanjah za družinski zakonik in pa Rok Čeferin, brat Aleksandra Čeferina, enega najvplivnejših Slovencev in Evropejcev, ki je tudi sodeloval v reklamnem spotu, je pojasnil. "Njuno izločitev smo zahtevali, a ni bila izvedena in zato je to za nas še eden od velikih argumentov, da je ta odločitev celo protiustavna," je pojasnil Primc in dodal, da se ne bodo predali.

Saga družinskega zakonika

Zakon o spremembah Družinskega zakonika je DZ sprejel 4. oktobra lani, in sicer z 48 glasovi za in 29 proti. Spremembe določajo, da je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb. Istospolnima partnerjema v partnerski zvezi hkrati omogočajo, da skupaj posvojita otroka pod enakimi pogoji kot zakonca. 11. oktobra pa je Državni svet s 17 glasovi za in 11 proti izglasoval odložilni veto na spremembe družinskega zakonika. Predlagala ga je skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Brankom Tomažičem, ki je menil, da so spremembe, po katerih je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb in ki istospolnim omogočajo posvojitev otrok, zaobšle voljo ljudstva, izraženo na dveh referendumih. 

17. oktobra lani je Odbor DZ za delo, ki je zaradi odložilnega veta DS vnovič razpravljal o spremembah družinskega zakonika, ki istospolnima partnerjema v partnerski zvezi omogočajo skupno posvojitev otroka, spremembe potrdil z 10 glasovi za in petimi proti. Pričakovano so za spremembe glasovali člani odbora iz koalicije, proti pa člani iz SDS in NSi. Dan pozneje je DZ tudi v drugo potrdil spremembe družinskega zakonika. Za je glasovalo 51 poslancev koalicije, proti pa je bilo 24 poslancev SDS in NSi. Za vnovično potrditev sprememb je bila potrebna večina glasov vseh poslancev.

Predlagatelja kot pobudnika referenduma sta nato vložila pobudo volivcem za vložitev zahteve za razpis zakonodajnega referenduma o Zakonu, DZ pa je 28. oktobra lani izglasoval sklep, da je razpis zakonodajnega referenduma o spremembah družinskega zakonika, po katerih je istospolnim partnerjem omogočena posvojitev otrok, nedopusten. Za sklep je glasovalo 45 poslancev, proti pa 27. Sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma je bil še istega dne tudi objavljen v Uradnem listu RS. 11. novembra lani sta nato Metka Zevnik in Aleš Primc vložila zahtevo za oceno ustavnosti Sklepa. V ustavni pritožbi je koalicija Za otroke gre navajala tudi argumente za izločitev treh ustavnih sodnikov, in sicer Katje Šugman Stubbs, Roka Čeferina in Neže Kogovšek Šalomon.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (527)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

slovenc59
16. 03. 2023 16.14
+1
Zgleda da so tega možaka tepli celo mladost, al kaj ? Drugr možnosti skor ne vidim........Tip je usekan sto posto !!
Slovenec81
12. 01. 2023 16.13
+2
Pa daje ta osebek že na zdravljenje v Polje
Minovak
12. 01. 2023 10.48
+1
"Je fantek ali punčka?" vprašajo dojenčkovo mamico. "Ne vem, bomo videli čez 15 let, kako se bo otrok odločil."
potato36
12. 01. 2023 13.14
ImamLastnoMnenje
11. 01. 2023 21.09
+6
Mene pa zanima, zakaj bi mene, poročenega heteroseksualca, z več otroki, kot jih je potrebno za množino, motile pravice nekoga, ki mu je narava dodelila drugačna nagnjenja? Ok, res je, da imam univerzitetno izobrazbo in je moje dojemanje sveta nekoliko drugačno, kot je dojemanje sveta neizobraženih, nerazgledanih, nesposobnih lastnega razmišljanja podpornikov sekte, ki pač niso dorasli sodobnemu svetu in njegovemu delovanju, kjer so osnova človekove pravice vseh članov družbe. Odgovora na v začetku komentarja postavljeno vprašanje še vedno ne vem!
SDS_je_poden
11. 01. 2023 21.22
+3
Nevednost pri neizobraženih, nerazgledanih sproža strah. Strah, da se jim bo svet, kot ga poznajo sesul. Iz tega strahu potem izvira žlehtnoba.
Justi123
12. 01. 2023 12.13
motile pravice? otrok se ti zdi pravica? sprašuje nekdo z izobrazbo, tremi otroci, podjetjem itd... :) otrok ni pravica in nikoli ne bo, še posebno pa ne za tiste, ki niti ne vedo katerega spola bi bili radi. Je pa pravica otroka, da ima mamo in očeta in ne trazvestita.
potato36
12. 01. 2023 13.18
@justi123 in kaj boste rekli otrokom, ki imajo enega starša ali pa jih sploh nimajo? in tu govorimo o pravici za posvajanje...
SDS_je_poden
11. 01. 2023 20.44
+1
Končno bodo izenačeni z nami.
Rafael Kramar
11. 01. 2023 19.52
-2
Ko so izčrpane vse možnosti, se začne pojavljati nasilje! To je preobčutljiva tematika, da bi jo ljudem kar vsilili na podlagi nekih določil.
potato36
12. 01. 2023 13.19
ivan z Doba
11. 01. 2023 19.38
+0
Rovtar, atipični moški? Morda ženska? Rovtar. Tradicionalist.
ivan z Doba
11. 01. 2023 19.39
-1
flojdi
11. 01. 2023 19.31
+1
.me zanima kaj podobnga si bo se zmislu"
AbcXyz1
11. 01. 2023 18.44
-1
Zanimivi smo ljudje. Zaradi sovraštva do par ljudi, ki pačijo sliko ( JJ in kompanija), smo pripravljeni sprejeti vse možne zadeve, če tudi niso najboljše samo da smo proti nekomu in da oni ne zmagajo. Teme identificiramo z ljudmi namesto, da bi se distancirali od problema oz. ga od daleč pogledali brez politične konotacije ampak skozi moralo. Pa hudiču se mora tako smejati v tej naši mali lepi greznici...
Rafael Kramar
11. 01. 2023 20.13
+3
In v vsej tej samooklicani modrosti si, kar sebe razglasil za razsodnika, ki odloča, kdo pači sliko?!
peresni
11. 01. 2023 18.24
+6
Ta še tudi ni en delal v življenju.
potato36
12. 01. 2023 13.19
ROMELS
11. 01. 2023 18.12
-4
Tako bolezen je bolje pozdraviti, kot pa da družba čedalje bolj bolehna. Je pa res, da če imajo oblastniki več takih bolnikov v družbi lažje jo obvladujejo.
AbcXyz1
11. 01. 2023 18.37
+0
Katero bolezen misliš? To, ko se izbira med 70 plus različnih identitet?
son?ek11
11. 01. 2023 18.05
+13
Najbolje, da si branko in aleš skupaj ližeta rane, oba ranjena,oba atipična!!!!
jank
11. 01. 2023 17.59
+7
Ja, kaj pa na to pravi babi Zevnik?
prašek
11. 01. 2023 17.49
+4
frenk ........ Lepo pozdravljen. Vidim da ti že grozijo 😆😆😆
pekoči paradižnik
11. 01. 2023 19.16
+3
Spoštovanje, prašek,... dejstva že sicer bolijo, janševce pa še bolj, sploh ko nimajo odgovorov,... Nataša je enkrat dejala o sporu s požarjem: ko se je lotil moje zunanjosti sem vedela, da sem zmagala, ker ni nima drugih argumentov.
piu
11. 01. 2023 17.40
-15
Komunisti so se zarili v našo družbo in so kot bolezen.....
prašek
11. 01. 2023 17.45
+15
24.04. smo jim dali odpoved !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!😆
piu
11. 01. 2023 17.49
-11
sanjaj medo........in ko se boš zbudil boš ugledal spet Janeza
prašek
11. 01. 2023 17.51
+14
Jaz zelo dobro spim. Verjetno zato, ker še delam. In Forintoša boš lahko videl samo še v Trenti .... 😆
jank
11. 01. 2023 18.00
+12
Brakedirt
11. 01. 2023 17.26
+11
tudi v novem letu nadaljujejo z porazi....
pekoči paradižnik
11. 01. 2023 17.37
+10
Rafael Kramar
11. 01. 2023 19.57
-3
Ne vem čigav poraz je, da se bo tuje otroke dajalo istospolnim?!? Tale vaš "Samo, da je kontra Janši" nam je naredil že več škode, kot korona in inflacija skupaj!? Pa še kar ne nehate!!!
pekoči paradižnik
11. 01. 2023 17.18
+16
Dragi Slovenci,... bodimo veseli, da imamo tako US, ki nas ne potiska v srednji vek, ampak vrazvito evropo,.... bodimo ponosni nase, da smo izvolili Natašo za predsednico, da bo US v njenem mandatu, zamenjalo se bo šest sodnikov, ostalo na zavidljivem nivoju,... pacientu smo preprečili, da bi imenoval šest ustavnih sodnikov po svoji izbiri,... bravo mi!
Pagliaccio 46
11. 01. 2023 17.17
+8
József Szájer se popolnoma strinja, da je Aleš Primc najboljša izbira
Pagliaccio 46
11. 01. 2023 17.13
+14
Logar je še neodvisen ?
Brakedirt
11. 01. 2023 17.27
+12
pekoči paradižnik
11. 01. 2023 17.11
+8
ooo janševec,... postajaš nervozen? dejstva bolijo, verjamem,.. opravi sam z mano, če te je kaj v hlačah, admin ima drugačno vlogo, ne da tebe nebogljenčka brani, ker si nesposoben.