Foto: BoBo
Foto: BoBo

Na ministrstvu bodo skupaj s predstavniki zbornic, sindikatov in drugih deležnikov uskladili že pripravljene standarde in normative, je pojasnila v. d. direktorja direktorata za zdravstveno nego Nataša Vidnar. Vlada se je namreč v decembrskem sporazumu o razreševanju stavkovnih zahtev v zdravstvu in socialnem varstvu zavezala, da bodo do 1. aprila sprejeti preostali kadrovski standardi in normativi za zaposlene v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva.

Projekcije: medicinskih sester bo več kot tehnikov zdravstvene nege

Projekcije za zaposlene v zdravstveni negi – bolničarje negovalce, tehnike zdravstvene nege, diplomirane medicinske sestre ter izvajalce zdravstvene nege s specialnimi znanji – po besedah Vesne Zupančič iz sektorja za zdravstveno in babiško nego ministrstva kažejo, da naj bi se do leta 2035 razmerje med diplomiranimi medicinskimi sestrami in tehniki zdravstvene nege obrnilo v korist prvim. Glede na predvidene upokojitve in predvideno število na novo izobraženih kadrov naj bi do tega leta primanjkovalo več kot 4200 tehnikov zdravstvene nege, hkrati pa naj bi bilo do takrat za delo na voljo skoraj 1400 dodatnih diplomiranih medicinskih sester nad ocenjenimi potrebami.

V pomanjkanje tehnikov vodijo odločitve mladih, ki se vse bolj odločajo za nadaljevanje šolanja po opravljeni srednji šoli, pa tudi to, da se bo veliko tehnikov zdravstvene nege v prihajajočih letih upokojilo, je pojasnila Zupančič. Po napovedih naj bi se jih do leta 2035 upokojilo skoraj 5000.

Kot tretji razlog je navedla odhode zdravstvenih tehnikov iz zdravstvenega sistema. Te razloge bodo po napovedih na ministrstvu proučili. "Tukaj imamo največ priložnosti za ukrepanje," je poudarila.

Med razlogi za povečanje števila diplomiranih medicinskih sester pa je naštela povečanje vpisa na študijske programe v zadnjem desetletju, prav tako možnost študija ob delu. "Izračuni kažejo, da bomo imeli možnost, da bodo na delovišča zdravstvenih tehnikov, tehnikov zdravstvene nege pravzaprav lahko vstopile diplomirane medicinske sestre," je dodala.

Sporočilo pred protestom: Imamo vizijo

Direktorat za zdravstveno nego je bil na ministrstvu za zdravje ustanovljen v mandatu zdajšnjega ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana. Ustanovitev direktorata je Nataša Vidnar označila za zgodovinski dosežek. Kolegicam, ki se bodo v sredo udeležile protestnega shoda zaposlenih v zdravstveni negi, pa sporoča, da v okviru direktorata pripravljajo ukrepe in da imajo vizijo. Ob tem je poudarila, da bodo plačna nesorazmerja zdravstvenih delavcev skušali odpraviti v okviru pogajanj za novi plačni steber v zdravstvu.

Ministrstvo za javno upravo protestni shod medicinskih sester označilo za neutemeljen

Pogajanja s sindikati javnega sektorja redno potekajo, tudi s sindikatom delavcev v zdravstveni negi, zato je za sredo napovedani protestni shod omenjenega sindikata neutemeljen, pravijo na ministrstvu za javno upravo.

Ob tem so navedli, da so se povprečne plače medicinskih sester v zadnjih sedmih letih zvišale za od 37 do 45 odstotkov.
Omenjeni dvig plač medicinskih sester, ki je odvisen od tarifne skupine, se nanaša na obdobje 2015-2022. Razlog za zvišanja niso le dodatki, ampak tudi rast osnovnih plač, in to za od enega do šest plačnih razredov.

V tarifnih skupinah V in VII/1, kamor je uvrščena velika večina zaposlenih v plačni podskupini E3, tja so uvrščene medicinske sestre in babice, se je uvrstitev v povprečju povišala za več kot tri plačne razrede, so zapisali na spletni strani ministrstva za javno upravo.

Da vlada zaposlenih v zdravstveni negi ni spregledala, po mnenju ministrstva dokazuje uzakonitev dveh dodatkov, in sicer dodatka za povečan obseg dela za posebne obremenitve in dodatka za neposredno delo z bolniki, okuženimi z novim koronavirusom. Prvi dodatek je namenjen zdravstvenim delavcem in sodelavcem na primarni ravni zaradi pomanjkanja zdravstvenega kadra in posledično večjega obsega dela ter znaša do 2000 evrov na mesec za polni delovni čas, drugi pa lahko znaša do največ 900 evrov bruto na mesec.

Ob napovedanem protestu so na ministrstvu še navedli, da so zaposleni v zdravstveni negi višje plače v povprečju za več kot tri plačne razrede dobili novembra 2021. "Zaradi tako povzročenih nesorazmerij v zdravstvu in socialnem varstvu je vlada v pogajalskem procesu s preostalimi sindikati te dejavnosti decembra lani vzpostavila ustreznejša razmerja, zdaj pa dialog nadaljuje v okviru načrtovanega plačnega stebra za zdravstvo in socialno varstvo, pod okriljem katerega bo pravična razmerja v osnovnih plačah, seveda v sodelovanju s sindikati, dokončno uredila," so zapisali.

Kot spodbudno ocenjujejo, da se število medicinskih sester zvišuje, v obdobju 2015-2022 jih je za približno 2800 več, kar bo po mnenju ministrstva med drugim pripomoglo k boljšim delovnim razmeram."Če je razlog za napovedane proteste strah, da bi katera izmed poklicnih skupin pri odpravljanju plačnih nesorazmerij ostala spregledana, je ta odveč. Kot v vladi ponavljamo ves čas, želimo skupaj s sindikati uresničiti zaveze iz dogovora iz oktobra 2022 -, in to za pogajalsko mizo in z argumenti, ne pa na ulici. Vlada si za to prizadeva, verjamemo, da tudi sindikati," so poudarili.

"Direktorji, ki so zdravniki, nimajo več motiva za nadaljevanje dela"

Oglasili pa so se tudi v Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije, kjer opozarjajo, da so direktorji zdravstvenih zavodov nagrajeni precej slabše kot sodelavci, ki jih vodijo. Njihove plače močno zaostajajo za plačami številnih zdravnikov, ponekod jih prekašajo celo najbolje plačane medicinske sestre, so opozorili. Direktorji namreč niso upravičeni do plačila za nadurno delo in ne do dodatkov, do katerih so upravičeni drugi zaposleni.

Ob tem bodo prihajajoče spremembe glede napredovanj zdravnikov po 1. aprilu po oceni združenja to neskladje le še povečale in postavile vodstva zdravstvenih domov v popolnoma neprimerljiv položaj glede na zahtevnost delovnega mesta in veliko odgovornost. "Direktorji in strokovni direktorji, ki so zdravniki, opozarjajo, da nimajo več nikakršnega motiva za nadaljevanje dela na vodilnih delovnih mestih za bistveno nižjo plačo od kolegov, ki jih vodijo, zato nekateri celo razmišljajo o odstopu s svojih funkcij," so zapisali v sporočilu za javnost.

Predstavitev direktorata za zdravstveno nego